Co musíte ráno vědět (9. března)

Jak se ve středu vedlo evropským a americkým akciovým trhům, jak se Angela Merkelová dozvěděla o emisních podvodech Volkswagenu a které firmy jsou nejprestižnější na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly, ceny ropy spadly na letošní minima

Americké akcie zakončily středeční seanci smíšeně. Dolů indexy tlačily zejména energetické podniky, které kvůli levnější ropě utrpěly nejprudší pokles za téměř půl roku. Vzhůru naopak zamířily cenné papíry finančních a farmaceutických společností. Dow klesl o 0,33 % na 20 855,73 bodu a širší S&P 500 odepsal 0,23 % na 2 362,98 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,06 % na 5 837,55 bodu. Nejvýrazněji se snížil energetický sektor, dařilo se naopak odvětví zdravotní péče. Index volatility VIX stoupl o 3,58 % na 11,86 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,554 %.

Komodity, dluhopisy, měny a sazby ve výhledu Citigroup

Akciové nápady na příští dny: Alibaba a Teekay

2. Evropské akcie zakončily středeční seanci s mírnými zisky, vítězem dne se stal německý adidas

Akciové trhy západní Evropy během středečního obchodování mírně rostly, investoři čerpali optimismus z makroekonomických dat a příznivých výsledků korporátního hospodaření. Index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,06 %, německý DAX přidal 0,01 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,11 %. Panevropský index STOXX Europe 600 zakončil seanci se ziskem 0,08 %, vzestup vedl bankovní sektor v očekávání, že americký Fed již příští týden zvýší úrokové sazby. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl během středečního obchodování německý výrobce sportovního oblečení a vybavení adidas, jehož akcie zpevnily o 9,4 % po zveřejnění lepších výsledků hospodaření, než trh čekal.

Řecké houpání v záchranné síti: Bez dalšího odpouštění dluhů to nepůjde

3. Pražská burza ve středu skončila na zelené nule, růst akcií Erste Group Bank vyvažoval pokles skupiny ČEZ

Index PX ve středu vzrostl o 0,06 % na 972,24 bodu. Trh táhly vzhůru Erste Group Bank, VIG, Unipetrol a likérka Stock Spirits, opačným směrem mířily především Komerční banka, MONETA Money Bank a ČEZ. Růst akcií Erste Group Bank o 1,28 % na 791 korun převážil nad poklesem cenných papírů dalších bank a energetické společnosti ČEZ. Po zveřejnění hospodářských výsledků za loňský rok posílily i akcie likérky Stock Spirits, a to o 1,82 % na 56 korun. Akcie skupiny ČEZ klesly o 0,58 % na 449,10 Kč spolu s poklesem cen elektřiny na německé burze. Cenné papíry Komerční banky ztratily 0,81 % na 922 korun a MONETA Money Bank odepsala 0,87 % na 85,20 Kč. Beze změny na 272 korunách zakončily den akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Analytici HSBC na titul zvýšili cílovou cenu z 250 korun na 270 korun při ponechaném doporučení "držet". Nejhůře dopadla sázkařská skupina Fortuna, která ve čtvrtek ráno zveřejní výledky hospodaření za rok 2016 a poslední loňské čtvrtletí. Její cenné papíry ve středu klesly o 2,17 % na 99 korun.

ČS: Březnová strategie pro české akcie

Fio banka věří akciím Kofoly. Proč?

4. Očekávané události

Na čtvrtečním zasedání ECB by navzdory zrychlování růstu inflace nemělo dojít ke změně měnové politiky. Analytici a investoři ale budou sledovat rétoriku Maria Draghiho na tiskové konferenci po zasedání. Konsenzus je takový, že na jakýkoli náznak rychlejšího utahování měnových kohoutků v eurozóně je brzy. Sledovaný bude také vrcholný summit představitelů zemí EU, na kterém by vedle jiného mohlo Spojené království oficiálně oznámit svůj záměr vystoupit z unie. Trh s brexitem sice počítá, reálné připomenutí tohoto stále ještě řadu měsíců až let vzdáleného kroku ale může vyvolat vlnu volatility na trzích, především na tom měnovém. Čtvrteční dávku makroekonomických dat zahájí čínské statistiky vývoje spotřebitelských a výrobních cen, OECD vydá ekonomický výhled a ČSÚ zveřejní výsledek zahraničního obchodu ČR a inflační statistiku. V USA budou nejdůležitější týdenní údaje o vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Stran korporátního hospodaření upoutají nejvíce pozornosti výsledky firem Staples, Axel Springer, HUGO BOSS a Merck. V Česku zveřejní údaje o svém hospodaření sázková kancelář Fortuna. "Očekáváme, že provozní zisk EBITDA za poslední loňské čtvrtletí dosáhne 7,1 milionu eur (meziročně -26 %). Důvodem poklesu je probíhající přesun zákazníků na on-line platformu s nižší marží. Naše projekce je lehce pod výhledem samotné firmy. Investory budou zajímat mimo jiné informace o poslední významné akvizici," říká analytik J&T Banky Milan Vaníček. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Hammond: Britská ekonomika poroste rychleji, rozpočtový deficit razantně klesne

Britská ekonomika poroste letos rychleji, než se po loňském referendu o vystoupení Británie z Evropské unie odhadovalo, a výrazně nižší bude rozpočtový deficit za poslední rok. Větší zvyšování výdajů se však přinejmenším v nadcházejícím fiskálním roce neplánuje. Řekl to ve středu ministr financí Philip Hammond, který v parlamentu představil svůj rozpočtový plán na nový fiskální rok. Ten začíná v dubnu.

6. ADP: Soukromý sektor v USA vytvořil v únoru 298 tisíc nových pracovních míst

Na výplatních listinách soukromého sektoru americké ekonomiky s výjimkou zemědělství přibylo v únoru 298 tisíc lidí, o třetinu více, než pravily odhady (190 tisíc). Vyplývá to z údajů agentury ADP. V lednu to bylo 261 tisíc (revidováno z 246 tisíc). V pátek bude zveřejněna zpráva amerického ministerstva práce o celkovém vývoji únorové nezaměstnanosti. Ta zahrnuje soukromý i veřejný sektor. Analytici očekávají, že v únoru v USA vzniklo mimo zemědělství zhruba 193 000 pracovních míst a že míra nezaměstnanosti klesla na 4,7 %. V lednu vzniklo v USA 237 000 nových míst.

7. Řecká ekonomika zůstala v loňském roce bez růstu

Řecká ekonomika loni celkově stagnovala, hodnota hrubého domácího produktu (HDP) zůstala na předloňské úrovni 184,5 miliardy eur. Ve středeční předběžné zprávě za celý rok to oznámil řecký statistický úřad ELSTAT. Země tak zaznamenala horší výkon, než očekávali její věřitelé.

8. WSJ: Samsung hodlá přesunout část výroby z Mexika do USA

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá rozšířit své výrobní aktivity ve Spojených státech a plánuje tam přesunout část produkce z Mexika. Informoval o tom ve středu list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Počáteční investice do rozšíření aktivit v USA by se podle zdrojů měla pohybovat kolem 300 milionů USD.

9. Merkelová se prý o emisních podvodech Volkswagenu dozvěděla až z médií

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová se o manipulacích automobilky Volkswagen s emisemi dozvěděla až z médií v září 2015. Řekla to ve středu v Berlíně parlamentní vyšetřovací komisi, která se skandálem největšího německého výrobce aut zabývá.

10. Nezaměstnanost v ČR klesla na 5,1 %

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla na 5,1 % z lednových 5,3 %. Bez práce bylo 380 200 lidí, což je nejméně od února 2008. Přibylo také volných míst, zaměstnavatelé jich nabízeli 143 098. Údaje zveřejnil ve středu Úřad práce ČR. Podle něj k poklesu nezaměstnanosti přispívají růst české ekonomiky a příchod příznivého počasí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zrcadlo, zrcadlo...

... pověz mi, kdo má na celém světě největší prestiž? Odpověď na nelehkou otázku se od roku 1997 pokouší každoročně zodpovědět bostonský Reputační institut. Zkoumá zpětnou vazbu od 170 tisíc respondentů po celém světě a hodnotí firmy v sedmi kategoriích: výrobky a služby, inovativnost, úroveň vztahů na pracovišti, firemní vedení, společenská odpovědnost, vůdcovský charakter a finanční výsledky. Zde je první desítka. Souhlasíte?

1. Rolex 80,38
2. LEGO 79,46
3. Walt Disney 79,19
4. Canon 78,28
5. Google 78,22
6. Bosch 78,13
7. Sony 77,74
8. Intel 77,74
9. Rolls-Royce Aerospace 77,66
10. adidas 77,27

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat