Denní komentář k obchodování v USA

Je to pořád dokola. Oslabení dolaru s sebou přináší posilování akcií a komodit. A tento vztah zafungoval i při úterním obchodování, když navíc americkým akciím pomohlo zklidnění situace okolo dubajského dluhu a lepší makroindikátory.
Index Dow Jones si držel zisky během celého obchodování a v jednu chvíli se dostal nad 10500 bodů, což je hodnota, kterou investoři viděli na svých monitorech naposledy v říjnu minulého roku.
DJIA 10471(+1,23%) S&P500 1108(+1,21%) NASDAQ 2175 (+1,2%)
Slabý dolar pomohl k růstu cen komodit jako je ropa (77,89 USD/barel,+0,79%) nebo zlato (1196 USD/ unci,+1,30%). Posilování komodit se následně odrazilo v kurzové výkonnosti energetických a zpracovatelských akcií. Rostly například akcie největšího výrobce hliníku Alcoa (+2%) nebo olejářský Exxon Mobil (1,3%).
Svoji roli také sehrály nové zprávy z Dubaje, které potvrzují, že tamní největší státní investiční společnost aktivně pracuje na restrukturizaci svého 60 mld. USD dluhu. Tato informace se již odrazila na úterním vývoji akcií na starém kontinentu a v Asii (DJ EUROSTOXX +2,5%, NIKKEI +2,4 %).
„Trh se sebe setřásl špatnou náladu a vypadá jako by se minulých týden nic nestalo“, tak popsal pro agenturu AP vývoj Rick Bensignor, hlavní stratég v investiční společnosti Execution LLC.
Z makroekonomických dat dnes vyčníval index aktivity v průmyslu ISM, který ukázal sice na slabší růst v listopadu, ale zároveň potvrdil nárůst objednávek, které většinou signalizují oživení, které přijde v nadcházejících měsících. K růstu akcií na parketu newyorské burzy pomohly také zprávy z Číny, které ukazují na pokračování růstu průmyslové výroby.
Investoři tak dnes dostali do rukou „balík informací“, který by je měl udržet ve víře, že skoro devítiměsíční růst na akciových trzích může nadále pokračovat a ekonomické oživení "zdárně pokračuje".
Středa bude na Wall Street ve znamení týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a týdenní statistiky zásob ropy. Investoři také nahlédnou do Béžové knihy FEDu.