Ekonomický růst Číny zpomalil na pětileté minimum 7,3 %, překonal ale odhady

Tempo růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí mírně kleslo. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 7,3 %, což představuje nejnižší nárůst za více něž pět let. Druhá největší ekonomika světa se tak vrátila ke zpomalování, které na čas přerušila stimulační opatření vlády ve druhém čtvrtletí.
Údaj o růstu se shoduje s očekáváními analytiků oslovených agenturou Reuters; proti minulému kvartálu poklesl o dvě desetiny procentního bodu. Analytici podle průzkumu agentury Boomberg ale čekali růst jen o 7,2 %.
Komunističtí lídři se snaží zemi přesměrovat k růstu, který by namísto z masivních státních investic a obchodu vycházel z domácí spotřeby. Letošní zpomalení růstu vedlo vládu k řadě stimulačních opatření, která měla zabránit politicky riskantní ztrátě pracovních míst. Zrychlení růstu ve druhém čtvrtletí se však nyní ukázalo jako dočasné.
V reakci na data začal posilovat například australský dolar, který zpravidla pozitivně reaguje na dobré zprávy z čínské ekonomiky. Kromě mírného překonání odhadu Bloombergu mohou trhy také živit spekulace o další možné podpoře čínské ekonomiky ze strany vlády. Ta totiž za celý rok 2014 predikovala růst HDP o 7,5 %. Této míry ale dosáhl pouze ve druhém kvartálu, jinak za ní vždy mírně zaostal.
V úterý vyšla také data o průmyslové výrobě a tržbách maloobchodníků. Průmyslová výroba mírně překonala odhady, maloobchodní tržby naopak nepatrně zaostaly za očekáváními.
Data z čínské ekonomiky sleduje celý svět. Řeší se, zda čínské autority přistoupí k silnější podpoře hospodářství. Realitní sektor začíná zaostávat, zpomaluje poskytování úvěrů a inflace. Ochlazení může být pro ekonomiku zdravé, Čína si ale zvykla na rychlý růst, takže jeho zpomalení může vyvolat řetězovou reakci navazujících problémů na domácí i mezinárodní scéně.
Aktuality
