20 největších korporátních příběhů roku 2015

Levná ropa, Volkswagen "dieselgate", turbulentní vývoj v Číně nebo rekordní rok fúzí a akvizic. V roce 2015 jsme byli opět svědky několika velice zajímavých událostí, které hýbaly finančním světem. Podívejme se na ně zblízka.

Ceny ropy

Ropný průmysl se nachází uprostřed nejtěžšího období spojeného s největším poklesem od roku 1990. Od června 2014 klesla cena ropy o polovinu. Nepomáhají jí silný dolar, mírné zimy ani neschopnost zemí sdružení OPEC dohodnout se na omezení nabídky. Ta výrazně převyšuje poptávku a někteří analytici už začínají s odhady ceny černého zlata na úrovních pod 20 dolary za barel. Překvapení ve formě růstu ceny však podle jiné skupiny ekonomů není vyloučeno.

Fúze a akvizice

Velké společnosti v USA (a nejen tam) se doslova zbláznily a ve velkém využívají levnou a dostupnou hotovost k přebírání konkurence. Objem v oblasti fúzí a akvizic letos překonal historické rekordy a dosáhl zhruba 5 bilionů dolarů. Za zmínku stojí poměrně čerstvé spojení farmaceutických společností Pfizer a Allergan v hodnotě 160 miliard dolarů, převzetí společnosti SABMiller firmou AB InBev za 108 miliard dolarů a koupě společnosti EMC firmou Dell za 67 miliard dolarů.

Čína

Sektor průmyslového zboží v Číně v uplynulém roce sklouzl do recese a je pravděpodobné, že kvůli zpomalení celé ekonomiky země nepřestane klesat ani v příštím roce. Některé snahy Číny o oživení ekonomiky přinesly překvapení ve formě letní devalvace jüanu nebo také šestinásobné snížení úrokových sazeb ze strany centrální banky.

Yahoo!

Společnost v prosinci oznámila, že se kvůli obavám z vysokých daní vzdává svého plánu oddělit podíl v čínské společnosti Alibaba Group Holding do samostatného podniku, jak původně plánovala. Namísto toho přišla s plánem oddělit své hlavní internetové aktivity. Tato novinka je ranou pro šéfku společnosti Marissu Mayer, která na oddělení čínské divize Alibaba stavěla svou strategii záchrany společnosti.

Úrokové sazby

Po měsících spekulací se Federální rezervní systém rozhodl po mnoha letech zvýšit úrokové sazby z hladiny 0–0,25 % na 0,25–0,5 %. Tento krok signalizuje, že představitelé Fedu očekávají stabilní růst americké ekonomiky. Mnozí ekonomové tomu příliš nevěří, ale budiž. V každém případě, pokud budou sazby růst podle plánu, éra extrémně levných peněz končí.

Flash crash

V pondělí 24. srpna akciový trh zažil první velký flash crash od května 2010. V prvních pěti minutách obchodního dne ztratil index Dow asi 1 100 bodů, což byl největší krátkodobý pokles v jeho historii. Propad byl způsoben kombinací několika událostí, které tou dobou na finančních trzích eskalovaly, jako byly například hrozící bankrot Řecka nebo nestabilita na čínském trhu.

Google

Firma, která je nejhodnotnější společností na světě, během léta oznámila restrukturalizaci. Součástí plánu je vytvoření nové zastřešující společnosti s názvem Alphabet, která od října vlastní několik menších firem včetně Googlu.

Amazon

The New York Times publikovaly článek o podmínkách, jaké vládnou na pracovišti firmy Amazon. Společnost byla popsána jako nesnesitelný zaměstnavatel vykořisťující své zaměstnance. Amazon samozřejmě nařčení odmítl a zpochybnil zdroje listu. Nálepky vykořisťovatele se však nejspíše jen tak hned nezbaví.

Theranos

Společnost, která měla vnést čerstvý vítr do oboru lékařské diagnostiky, možná nebude takovým ternem, jak se na první pohled zdálo. Firma se zaměřovala na vývoj nové metodiky testování krve, která měla být jednodušší, efektivnější a pro pacienty snesitelnější. 15. října však The Wall Street Journal přišel s článkem, podle něhož firma své výsledky hodně vylepšuje a metodika není tak spolehlivá, jak se snaží tvrdit. Zakladatelka a šéfka firmy Elizabeth Holmes se teď snaží, seč může, aby dobré jméno firmy nezůstalo poskvrněno.

McDonald's

Na začátku října přišla společnost s tolik očekávaným krokem, kdy zavedla celodenní snídani, tedy snídaňové menu po celý den. Společnost se tomuto kroku dlouhá léta bránila, ale nakonec zvítězila potřeba vylepšit zhoršující se výsledky. Podle nové studie NPD Group se krok vyplácí, protože na snídani po běžných snídaňových hodinách chodí lidé, kteří do McDonald's předtím běžně nechodili.

Turing Pharmaceuticals

Biotechnologická společnost a její šéf Martin Shkreli jsou pod intenzivním tlakem od září, kdy vyšlo najevo, že lék, který je na trhu již od roku 1953, Daraprim, společnost po koupi (od společnosti Impax Laboratories za 55 milionů dolarů) zdražila o 5 000 % z 13,5 dolaru za tabletu na 750 dolarů. Společnost a její šéf i přes velký tlak veřejnosti odmítali lék zlevnit a argumentovali, že prostředky mohou být použity na vývoj nových léků. Ředitel společnosti Shkreli byl nakonec v polovině prosince zatčen na základě obvinění, které souvisí s jeho původním působištěm a podvody s obchodováním s cennými papíry.

Volkswagen

V jednom z největších firemních skandálů posledních let se v září objevily zprávy, že automobilka instalovala do téměř 11 milionů svých vozidel s dieselovým motorem speciální software, který ovlivňoval výsledky zkoušek emisí oxidu dusíku. Největší výrobce automobilů v Německu bude muset stáhnout z trhu zhruba 500 000 vozů v USA a zhruba 8,5 milionu v Evropě. Listopadové tržby Volkswagenu klesly v USA o 15 %, a to i přes výrazné zvýšení celkové poptávky po nových automobilech.

Ashley Madison

V průběhu léta hackeři odcizili osobní údaje 32 milionů uživatelů internetových stránek erotické seznamky Ashley Madison. Mezi majiteli účtů bylo asi 10 000 amerických vládních činitelů, stejně jako několik celebrit a duchovních. Vyděrači se nyní údajně zaměřují na ty, kteří měli své informace veřejné, a hrozí jim prozrazením dat rodině nebo přátelům, pokud nezaplatí.

UnitedHealth Group

Největší americká zdravotní pojišťovna v listopadu oznámila, že bude rušit své marketingové plány související s programem Obamacare a že plánuje úplně ukončit podporu programu. Přestože má UnitedHealth pod smlouvou v takzvaném ACA zdravotním pojištění pouze 550 000 lidí, její krok může být signálem, že velké společnosti nemají o Obamacare zájem.

Taylor Swift & Apple

Mladá popová hvězda napsala v létě společnosti Apple otevřený dopis, v němž ji kritizovala za to, že umělcům neplatí licenční poplatky v průběhu tříměsíčního zkušebního období nové streamingové služby. V průběhu 24 hodin byl dopis na webu a výkonný ředitel Applu Eddy Cue oznámil, že společnost změnila názor a bude umělce vyplácet i v průběhu zkušební doby. Internet je zkrátka všemocný.

Wal-Mart Stores

Akcie společnosti za poslední rok ztratila přes čtvrtinu hodnoty. Největší světový prodejce spotřebního zboží se snaží držet krok s e-commerce giganty jako Amazon, ale nedaří se mu to. Wal-Mart nalévá peníze do vlastního e-commerce podnikání, ale investoři se obávají, že mu to odvede klienty z kamenných obchodů. Další peníze tak jdou do vylepšování obchodů, jejich zatraktivnění pro zákazníky a zjednodušení jejich orientace. Společnost by si ale měla přiznat, že kamenným obchodům pomalu ale jistě zvoní hrana.

Uber

Jeden z nejslavnějších členů takzvaného klubu jednorožců (Unicorn Club, v němž jsou veřejně dosud neobchodované společnosti oceněné na více než miliardu dolarů) má dnes větší hodnotu než 80 % společností v indexu S&P 500. Firma se momentálně snaží najít dalších 2,1 miliardy dolarů, čímž by se její hodnota zvýšila na 62,5 miliardy dolarů a překonala by společnosti Dow Chemical, BlackRock a Netflix. Služba Uber dosahuje zisku ve více než 80 městech po celém světě a v USA letos zvýšila hrubé výnosy o 200 %.

Airbnb

Dalšímu členovi klubu jednorožců se podařilo zvýšit v průběhu roku hodnotu z 10 miliard dolarů na 25 miliard dolarů. Společnost pronajímající bydlení je v současnosti třetím nejcennějším soukromým startupem po zmiňovaném Uberu (62,5 miliardy dolarů) a Xiaomi (46 miliard dolarů).

Facebook

Sociální síť měla ve třetím čtvrtletí 1,55 miliardy uživatelů a podařilo se jí zvýšit příjmy ve druhém čtvrtletí o 11 % z 4,04 miliardy dolarů na 4,5 miliardy dolarů. Nic nenasvědčuje tomu, že by na firmu mohlo mít negativní vliv nějaké zpomalení, protože platforma se neustále vyvíjí, a to zejména v segmentu zpravodajství a mobilní reklamy. Spoluzakladatel a generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg na začátku prosince oznámil, že se on a jeho manželka vzdají 99 % svých akcií ve prospěch charitativní organizace Chan Zuckerberg Initiative.

Hewlett-Packard

Technologický gigant se na začátku listopadu rozhodl rozdělit na dvě společnosti, aby zvýšil svou konkurenceschopnost na rychle se rozvíjejícím se trhu. Hewlett-Packard Enterprise se nyní soustředí na prodej hardwaru do podnikových datových center a HP Inc. se zaměřuje na segment PC a tisku.

Zdroj:
The Fiscal Times
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat