Americká ekonomika v únoru vytvořila 313 tisíc pracovních míst, tempo růstu mezd kleslo na 2,6 %

Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo zhruba 313 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 200 tisíc míst po 239 tisících v lednu (revidováno z 200 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Tempo meziročního růstu průměrné mzdy se snížilo na 2,6 %.

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, se zvýšila z 62,7 % na 63 %, čekal se přitom pokles na 62,5 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu také ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, zůstala na 8,2 %. Míra nezaměstnanosti (4,1 %) se nachází na 17letém minimu.

Průměrná hodinová mzda se v únoru meziročně zvýšila o 2,6 %, analytici čekali pokračování růstu lednovým tempem 2,8 % (revidováno z +2,9 %). Proti lednu se průměrná hodinová mzda zvýšila o 0,1 %, v lednu se proti prosinci zvýšila o 0,3 %.

V soukromém sektoru vzniklo v únoru asi 287 tisíc míst po přírůstku 238 tisíc míst v lednu (revidováno ze 196 tisíc). Očekával se přírůstek asi 191 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo asi 26 tisíc míst (lednový údaj byl revidován z +4 tisíc na +1 tisíc). Zpracovatelský sektor hlásí přírůstek 31 tisíc míst (odhad: +15 tisíc, leden: +25 tisíc).

"Růst ekonomiky je solidní, stále však postrádám výraznější tlaky na růst mezd," říká Greg Peters ze společnosti PGIM Fixed Income. "Situace tak nahrává hlavně investorům na finančních trzích."

"Tvorba pracovních pozic je velice silná a sama o sobě by mohla být vnímána jako potvrzení toho, že Fed bude pokračovat ve zpřísňování měnové politiky, data o růstu mezd ale naopak naznačují, že centrální banka nemusí s dalším zvyšováním sazeb příliš spěchat," doplňuje Beth Ann Bovinová, ekonomka z S&P Global Ratings.

Americký dolar k euru po zveřejnění statistiky nejdříve oslabil z 1,229 EUR/USD na 1,2312 EUR/USD, poté ale posílil pod 1,228 EUR/USD. Dolarový index, který sleduje hodnotu dolaru ke koši šesti měn, se pohyboval mezi 90,18 a 90,35 bodu, celkově se ale výrazněji nezměnil.

Podle dat agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v únoru 235 tisíc pracovních míst. Očekával se výsledek 195 tisíc. V lednu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 244 tisíc míst (revidováno z 234 tisíc).

Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za prosinec byl revidován ze 160 tisíc na 175 tisíc.

Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila přibližně 2,1 milionu pracovních míst, což je pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že tento údaj letos opět klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti. To by mělo vést k rychlejšímu růstu mezd, ten by měl do konce roku dosáhnout podle ekonomů rovných tří procent. Odborníci věří, že celková míra nezaměstnanosti, která za rok 2017 klesla o 0,7 procentního bodu, by do konce letošního roku mohla klesnout na 3,5 %.

Trh práce by dále mohl být podpořen schváleným balíčkem daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Nicméně podnikům jsou stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu, a tak existují obavy z jeho přehřátí.

Inflace v lednu zůstala na 2,1 %, růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl anualizovaného tempa 2,5 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v USA v lednu pokračoval tempem 2,1 %. Analytici čekali pokles na 1,9 %. V meziměsíčním srovnání ceny v lednu stouply o 0,5 % po zvýšení o 0,2 % v prosinci. Meziroční jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v lednu zůstala na 1,8 %. Američané v lednu více platili za benzín, ubytování či zdravotní péči.

Růst americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí zpomalil v celoročním přepočtu na 2,5 % z 3,2 % v předešlém čtvrtletí. Jádrové výdaje na osobní spotřebu stouply o 1,9 % po 1,3% zvýšení v třetím kvartálu. Za celý loňský rok se hrubý domácí produkt USA zvýšil o 2,3 % po růstu o 1,5 % v roce 2016.

Růst spotřebitelských výdajů, který se na hospodářské aktivitě USA podílí asi dvěma třetinami, dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí 3,8 %, a byl tak nejrychlejší od posledního čtvrtletí roku 2014. V třetím kvartálu dosáhl 2,2 %.

Na začátku letošního roku tempo růstu ekonomiky zřejmě kleslo, což je podle analytiků patrné z dat o vývoji maloobchodních tržeb, zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby a průmyslové produkce i z údajů o prodejích domů.

Americká centrální banka na svém lednovém zasedání podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu v pásmu 1,25-1,5 %. V prohlášení po zasedání měnový výbor Fedu uvedl, že nová makrodata naznačují další zlepšování situace na trhu práce a pokračování expanze ekonomické aktivity. Výdaje domácností nadále rostou solidním tempem a zvyšují se rovněž investice firem, uvedl měnový výbor centrální banky. Krátkodobá rizika Fed hodnotí jako vyrovnaná.

Zdroj:
FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat