Americké akcie v pátek klesly kvůli zprávě o možném stažení akcií čínských firem z Wall Street, v minusu skončily i v týdenním horizontu

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Reagovaly na zprávu, že americká vláda zvažuje stažení akcií čínských firem z amerických burz a omezení amerických investic v Číně. To by mohlo znamenat další eskalaci obchodní války mezi USA a Čínou.
Index Dow v pátek klesl o 0,26 % na 26 820,25 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,53 % na 2 961,79 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,1 % na 7 939,63 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,16 % na 17,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 1,68 %.
Ke ztrátám technologických firem přispěla mimo jiné společnost Micron Technology (-11,09 %), která zklamala investory svojí prognózou zisku pro aktuální čtvrtletí. Naopak posílily akcie banky Wells Fargo (+3,77 %), která jmenovala nového generálního ředitele.
Příští měsíc mají ve Washingtonu začít obchodní jednání mezi USA a Čínou na vysoké úrovni. "Pokud naše politika vyvolá velký výprodej v Šanghaji, kde to vytvoří Číně problémy, mohlo by to negativně ovlivnit další obchodní jednání, které by mělo začít 10. října," upozornil stratég JonesTrading Michael O'Rourke.
Za celý uplynulý týden index Dow ztratil 0,42 %, S&P 500 přišel o 1,01 % a Nasdaq Composite se snížil o 2,19 %.
Dolar v pátek mírně klesl k euru i koši měn
Euro v pátek kleslo vůči dolaru na více než dvouleté minimum 1,0903 USD kvůli výhledu slabého růstu v eurozóně. Později se však zotavilo a k dolaru nakonec posílilo o 0,2 % na na 1,0943 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,03 % na 99,10 bodu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU) v pátek na svém webu oznámil, že prošetřuje aktivity petrochemické společnosti Burisma Holdings z let 2010 až 2012. Burisma se ocitla v centru skandálu kolem údajných pokusů amerického prezidenta Donalda Trumpa využít služeb Kyjeva k útoku proti svému volebnímu sokovi Joeu Bidenovi. Vyšetřování NABU se ale údajně této kauzy netýká.
- Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že čínským firmám zruší povolení k obchodování na akciových trzích ve Spojených státech. Agentuře Reuters to v pátek řekl informovaný zdroj. Takový krok by byl radikální eskalací obchodního napětí mezi USA a Čínou. Akcie dotčených firem na burze v New Yorku po zprávě okamžitě zamířily dolů a stáhly s sebou celý trh.
- Generální ředitel amerického výrobce letadel Boeing Dennis Muilenburg bude 30. října vypovídat v Kongresu o letadlech 737 MAX, která jsou po dvou nehodách odstavena z provozu. Oznámil to v pátek sněmovní výbor pro dopravu a infrastrukturu a firma. Při haváriích přišlo o život 346 osob.
- Druhé největší americké aerolinky Delta Air Lines koupí za 1,9 miliardy dolarů pětinový podíl v chilské LATAM Airlines. Americká letecká společnost do regionu vstupuje poté, co chilský nejvyšší soud zamítl společný podnik konkurenta Delty, americké jedničky American Airlines, a právě chilské LATAM, napsala v pátek agentura AP.
- Facebook začal v pátek testovat skrývání počtu lajků a komentáře u příspěvků jiných uživatelů. Jako první je neuvidí někteří uživatelé této sociální sítě v Austrálii, píše BBC. Zmíněné údaje budou nově soukromé a dostupné jen autorovi. Smyslem opatření, ke kterému Facebook přistoupil po konzultaci s odborníky na duševní zdraví a skupinami bojujícími proti šikaně, je omezit společenský tlak na uživatele.
- Americká internetová společnost Google otevře v Polsku centrum pro poskytování cloudových služeb. Rozhodnutí je v souladu s plánem firmy na expanzi cloudové infrastruktury v Evropě, která roste rychleji než zbytek světa, uvedl zpravodajský server CNBC.
- Společnost Apple bude své celovečerní filmy nejdříve uvádět několik týdnů v kinech, než je zpřístupní na vlastní internetové televizi. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom v pátek informoval list The Wall Street Journal (WSJ). Firma, která chce prostřednictvím své Apple TV+ konkurovat Netflixu a plánované streamovací službě společnosti Walt Disney, doufá, že se jí díky této strategii podaří získat pro spolupráci známé režiséry a producenty.
- Osobní spotřeba ve Spojených státech byla v srpnu o 0,1 % vyšší než v červenci, kdy vzrostla o 0,6 %. Trh čekal nárůst o 0,3 %. Osobní příjmy v srpnu vzrostly podle očekávání trhu o 0,4 %, zatímco v červenci čítal jejich nárůst o 0,1 %.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech byl v srpnu o 0,2 % vyšší než v červenci. O měsíc dříve čítal nárůst 2,1 %, trh očekával naopak procentní pokles.
Nejdůležitější události týdne na amerických trzích
- Případů krádeží obchodních tajemství v posledních letech přibývá a jejich původcem je většinou Čína, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. Od roku 2012 podle něj stála Čína za 80 % nahlášených případů ekonomické špionáže.
- Tempo růstu aktivity ve výrobě i ve službách ve Spojených státech v září mírně stouplo. Výrobní index nákupních manažerů se podle předběžných dat společnosti IHS Markit zvýšil na 51 bodů z 50,3 bodu (odhad: 50,3 bodu) a PMI v sektoru služeb stoupl na 50,9 bodu z 50,7 bodu (odhad: 51,5 bodu). Kompozitní ukazatel se zvýšil na 51 bodů z 50,7 bodu (odhad: 49,6 bodu). Klíčová je úroveň 50 bodů, která odděluje pásmo expanze od pásma poklesu aktivity.
- Index aktivity chicagského Fedu v srpnu stoupl na 0,1 bodu (odhad: -0,35 bodu, červenec: -0,41 bodu).
- SunTrust RH zvýšila cílovou cenu akcií NVIDIA (v pondělí +1,25 %) z 210 na 216 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií DollarGeneral (v pondělí +1,57 %) ze 173 na 184 USD.
- Morgan Stanley snížila cílovou cenu akcií Amazon (v pondělí -0,49 %) z 2 300 na 2 200 USD.
- Americká internetová společnost Facebook (v úterý -3,01 %) koupila firmu CTRL-labs, která se zabývá vývojem technologií umožňujících ovládat elektronické přístroje pomocí myšlenek. Oznámil to viceprezident společnosti Facebook Andrew Bosworth, o finančních podmínkách převzetí ale nic bližšího neuvedl. Podle zdrojů televize CNBC činila hodnota transakce 500 milionů až jednu miliardu dolarů.
- O tom, kdy se budou moci letadla Boeing 737 MAX (akcie Boeingu v úterý +1,23 %) vrátit do provozu, budou rozhodovat jednotliví národní regulátoři, a to nezávisle na závěrech amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA). V pondělí to na setkání regulátorů leteckého provozu v Kanadě řekl šéf FAA Stephen Dickson. Stroje Boeing 737 MAX po celém světě nelétají od března kvůli vyšetřování, které se rozběhlo po dvou leteckých katastrofách s 346 oběťmi na životech.
- Tribunál Evropské unie v úterý v Lucemburku zrušil nařízení Evropské komise, podle kterého měla americká společnost Starbucks (v úterý -1,10 %) doplatit 30 milionů eur na daních v Nizozemsku. Pro komisi je to další neúspěch ve snaze zamezit poskytování nepovolené státní pomoci v podobě daňových úlev velkým firmám. Naproti tomu italsko-americká automobilka Fiat s podobným odvoláním neuspěla a soud potvrdil rozhodnutí komise, která firmě nařídila doplatit podobnou sumu v Lucembursku.
- Internetová firma Google (Alphabet v úterý -1,29 %) nemusí odstraňovat údaje o lidech, kteří o to požádají, ze všech mutací svého vyhledávače po celém světe. Rozhodl o tom v úterý v Lucemburku Soudní dvůr Evropské unie, podle něhož "právo býti zapomenut" mají lidé pouze v rámci domén v členských státech EU. Podle společnosti je verdikt pozitivním krokem k vyváženosti práva na informace a ochrany soukromí.
- Známý americký výrobce motocyklů Harley-Davidson (v úterý -3,93 %) plánuje investovat v příštích čtyřech letech do oživení svého podnikání až 1,6 miliardy USD. Oznámení společnosti ale vyvolalo obavy o její další zisk.
- Podnikatelský optimismus ve Spojených státech v letošním třetím čtvrtletí klesl na tříleté minimum. Vyplývá to z průzkumu CFO Global Business Outlook Dukeovy univerzity. Většina oslovených finančních ředitelů navíc čeká příchod recese do Spojených států ještě před prezidentskými volbami naplánovanými na listopad 2020.
- Londýn se rozhodl prodloužit provozní licenci americké alternativní taxislužby Uber (v úterý -5,15 %) o pouhé dva měsíce. Oznámil to v úterý úřad zodpovědný za londýnský dopravní systém (TfL). Dodal, že po společnosti požaduje dodatečné informace potřebné k posouzení jejích aktivit. Uber tak zůstává v nejistotě ohledně dalšího působení v Londýně, který je jeho nejdůležitějším trhem v Evropě.
- Ceny domů ve Spojených státech v červenci podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti velkých amerických městech, meziročně vzrostly o 2 %. Analytici očekávali zvýšení o 2,2 % po stejném růstu v červnu (revidováno z +2,1 %).
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v prvním poprázdninovém měsíci klesla. Index důvěry sestavovaný organizací Conference Board se v září snížil na 125,1 bodu ze 134,2 bodu v srpnu. Čekal se pokles na 132 bodů.
- Index cen domů FHFA v červenci stoupl o 0,4 % (odhad: +0,3 %, červen: +0,2 %).
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v září spadl na -9 bodů (odhad: -11 bodů, srpen: +1 bod).
- Pivotal Research snížila cílovou cenu akcií Netflix (v úterý -4,26 %) z 515 na 350 USD.
- Šéfka dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiová v úterý v noci evropského času oznámila, že Sněmovna reprezentantů zahájí proces přípravy ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Důvodem bylo údajně naléhání Trumpa na ukrajinského prezidenta v záležitosti vyšetřování syna Joea Bidena.
- Čína nemá ambici sesadit Spojené státy z pozice světového lídra a Washington by měl zrušit všechna bezdůvodná omezení namířená proti Číně. Prohlásil to v New Yorku čínský ministr zahraničí Wang I. Dodal, že doufá, že další kolo rozhovorů o obchodu přinese pozitivní výsledek, a zdůraznil, že spolupráce s Čínou je pro Spojené státy velkou příležitostí.
- Výrobce cigaret Philip Morris International (ve středu +5,20 %) ukončil jednání o spojení s americkou tabákovou společností Altria Group (-0,42 %). Firmy to ve středu oznámily v tiskové zprávě. Philip Morris International se od Altrie v roce 2008 oddělil. O zahájení rozhovorů o fúzi podniky informovaly koncem srpna.
- Internetový vyhledávač Google (Alphabet ve středu +2,27 %) přestane ve Francii v duchu unijní reformy autorských práv, kterou na jaře schválil Evropský parlament, zobrazovat úryvky a náhledy zpráv evropských vydavatelů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na středeční příspěvek na blogu internetové společnosti Google.
- Vyjednávání mezi americkou automobilkou General Motors (ve středu +0,92 %) a odbory stávkujících zaměstnanců se ubírají k nové pracovní smlouvě, ale strany dále dělí otázka mezd a jistoty zaměstnání u nedávno přijatých nebo dočasných pracovníků. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva obeznámené zdroje. Stávka již podle analytiků způsobila GM škodu 100 milionů dolarů.
- Prodeje nových domů v USA se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 7,1 % na celoročně přepočítané tempo 713 tisíc jednotek. Trh vyhlížel růst o 3,5 % po červencovém revidovaném poklesu o 8,6 % na 666 tisíc jednotek.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Nike (ve středu +4,16 %) z 96 na 106 USD.
- Wedbush zvýšila cílovou cenu akcií Nike z 96 na 100 USD.
- Raymond James zvýšila doporučení na akcie Lennar (ve středu +0,65 %) z "market perform" na "outperform".
- Tempo růstu ekonomiky Spojených států v letošním druhém čtvrtletí kleslo na 2 % z 3,1 % v prvním kvartálu. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Potvrdilo tak zpřesněný odhad z konce srpna. Červencový odhad hovořil o růstu o 2,1 %.
- Odmítnutí internetového gigantu Google platit médiím za zveřejňování úryvků z jejich obsahu vyvolalo ve Francii pozdvižení. Francouzská vláda a tisk označují takový přístup za nepřijatelný. Reagují tak na středeční oznámení americké společnosti, která zveřejnila novou sadu pravidel, jimiž se bude řídit při uplatňování unijní reformy autorských práv, kterou na jaře schválily členské země bloku a europarlament a Francie ji zavádí jako první stát v EU.
- Ministerstvo spravedlnosti USA zahájí antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Facebook. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Facebook je již terčem antimonopolních vyšetřování ze strany americké Federální obchodní komise (FTC), skupiny generálních prokurátorů členských států USA a justičního výboru americké Sněmovny reprezentantů.
- Americká energetická společnost ExxonMobil prodá za 4,5 miliardy USD aktiva v odvětví těžby ropy a plynu v Norsku firmě Var Energi. Po více než 100 letech tak přestane v této skandinávské zemi těžit.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 21. září stoupl na 213 tisíc z 210 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 208 tisíc). Trh čekal růst na 212 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 14. září klesl na 1,650 milionu z 1,665 milionu (revidováno z 1,661 milionu), očekávalo se 1,665 milionu.
- Velkoobchodní zásoby v srpnu podle předběžných dat stouply o 0,4 % (odhad: +0,3 %, červenec: +0,1 %).
- Obchodní bilance se zbožím v srpnu skončila v deficitu 72,83 miliardy USD (odhad: -77,33 miliardy USD, červenec: -72,46 miliardy USD).
- B. Riley FBR snížila cílovou cenu akcií Alcoa z 34 na 27 USD.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky AutoZone (v úterý -4,41 %) v 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 20,95 USD (odhad: 21,77 USD), tržby 3,99 miliardy USD (odhad: 3,93 miliardy USD).
- Výsledky CarMax (v úterý -0,18 %) v 2QFY2020: Čistý zisk na akcii 1,40 USD (odhad: 1,33 USD), čisté tržby 5,2 miliardy USD (odhad: 5,05 miliardy USD).
- Výsledky IHS Markit (v úterý -1,46 %) v 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,67 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 1,11 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD).
- Výsledky BlackBerry (v úterý -22,64 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 0,00 USD (odhad: -0,01 USD), tržby 244 milionů USD (odhad: 268 milionů USD).
- Výsledky Nike (v úterním after-marketu +5 %) v 1QFY2020: Zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,70 USD), tržby 10,66 miliardy USD (odhad: 10,44 miliardy USD).
- Výsledky Conagra Brands v 1QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,39 USD), tržby 2,39 miliardy USD (odhad: 2,48 miliardy USD).
- Výsledky Rite Aid ve 2QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,12 USD (odhad: 0,02 USD), tržby 5,37 miliardy USD (odhad: 5,41 miliardy USD).
- Výsledky Micron Technology ve 4QFY2019: Upravený zisk na akcii 0,56 USD (odhad: 0,51 USD), tržby 4,87 miliardy USD (odhad: 4,59 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK