Americké akcie ve čtvrtek mírně oslabily kvůli obavám o ekonomiku

Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily kvůli nepříznivým údajům o vývoji na trhu práce a klesajícím nadějím na brzkou dohodu o nových opatřeních na podporu ekonomiky USA.
Index Dow ztratil 0,07 % na 28 494,20 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,15 % na 3 483,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,47 % na 11 713,87 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 2,16 % na 26,97 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jeden a půl bazického bodu na 0,737 %.
Americké ministerstvo práce odpoledne oznámilo, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech se minulý týden zvýšil na 898 000 z 845 000 v předchozím týdnu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali pokles na 825 000 žádostí.
Pozornost investorů se nyní upírá k rozhovorům politiků v USA o novém balíku opatření, která mají ekonomice pomoci překonat dopady pandemie covidu-19. Americký ministr financí Steven Mnuchin uvedl, že dosáhnout dohody před listopadovými prezidentskými volbami bude obtížné, ale že se o to bude dál snažit.
Investoři pozorně sledují rovněž zveřejňování hospodářských výsledků amerických podniků za třetí čtvrtletí. Akcie banky Morgan Stanley (+1,34 %) posílily poté, co čtvrtletní zisk firmy překonal očekávání analytiků.
Dolar posílil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu ve čtvrtek posilovaly americký dolar a japonský jen, tedy měny, které investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty. Výrazně naopak oslabovala britská libra, která se dostala pod tlak kvůli obnoveným obavám ohledně osudu brexitové dohody.
Euro kolem 22.00 SELČ vůči dolaru vykazovalo pokles o zhruba 0,4 % a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,17 USD. K jenu ztrácela jednotná evropská měna zhruba 0,1 % na 123,40 JPY.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, vykazoval nárůst téměř o půl procenta na zhruba 93,80 bodu. Během dne se vyšplhal až na dvoutýdenní maximum 93,91 bodu.
Libra vůči dolaru ztrácela téměř 0,9 % na zhruba 1,29 USD. Představitelé Evropské unie se na summitu v Bruselu shodli, že dosavadní jednání s Británií neumožňují uzavření dohody o budoucích vztazích Spojeného království s evropským blokem a rozhovory by měly pokračovat v následujících týdnech. Usnesli se, že unie bude dále postupovat podle dosavadní strategie, a vyzvali Londýn, aby učinil nutné kroky k uzavření dohody.
Hlavní čtvrteční události v USA
- Americké ministerstvo zahraničí předložilo návrh, aby vláda prezidenta Donalda Trumpa přidala na černou listinu také čínskou společnost Ant Group. Ta je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním provozovatelem mobilních plateb v Číně. Firma se chystá vstoupit na burzu a její primární veřejná nabídka (IPO) akcií by se mohla stát největší na světě. S odkazem na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Zatím není jasné, kdy americké vládní úřady, které rozhodují o zahrnutí firem na černou listinu, záležitost přezkoumají.
- Sociální sítě byly ve středu postaveny před novou výzvu spojenou s volbami ve Spojených státech: Jak naložit s článkem tradičního média, který vznáší obvinění proti synovi možného budoucího prezidenta, ale zároveň nestojí na pevných základech a nese známky dezinformační operace. Facebook po zveřejnění kontroverzního textu o Hunteru Bidenovi sáhl po omezení jeho šíření, dokud neskončí proces ověřování, Twitter sdílení příslušného odkazu úplně zablokoval. Reakci společností kritizoval americký prezident Donald Trump.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 10. října nově 898 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je horší než před týdnem, kdy jich bylo 845 tisíc (revidováno z 840 tisíc), a zároveň horší, než čekali analytici (825 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 3. října 10,018 milionu. Po 11,183 milionu v předcházejícím týdnu (revidováno z 10,976 milionu) očekával trh pokles na 10,700 milionu.
- Spojené státy oslovily Evropskou unii s nabídkou řešení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel. Washington podle nabídky odstraní odvetná cla, která kvůli sporu uvalil na francouzská vína, skotské a irské whisky i další evropské produkty, pokud evropský výrobce letadel Airbus splatí pomoc získanou od evropských vlád v hodnotě miliard dolarů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.
- Zatímco činitelé Bílého domu koncem února ujišťovali americkou veřejnost, že je pandemie covidu-19 pod kontrolou a nepředstavuje pro Spojené státy významné riziko, na dvou soukromých setkáních s představenstvem konzervativního Hooverova institutu byla jejich sdělení pesimističtější. Zprávy o obavách vlády se pak dostaly k vybraným elitním investorům, kteří na nich následně postavili svou obchodní strategii, jež vedla ke znatelným propadům amerických akciových trhů, píše list The New York Times.
- Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v říjnu zvýšil na 32,3 bodu z 15 bodů v září a na úroveň přes 30 bodů se tak dostal poprvé od letošního února. Trh očekával pokles na 14 bodů.
- USA: Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v říjnu klesl na 10,5 bodu ze 17 bodů v srpnu (odhad: 15 bodů).
- Americký index vývozních cen se v září meziročně snížil o 1,8 % po propadu o 2,8 % v srpnu. Index dovozních cen klesl o 1,1 % po 1,4% snížení v srpnu. V meziměsíčním srovnání index vývozních cen vzrostl o 0,6 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,5 %) a index dovozních cen vzrostl o 0,3 % (odhad: +0,3 %, srpen: +1 %).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 3,818 milionu barelů (odhad: -2,835 milionu barelů, předchozí týden: -+0,501 milionu barelů).
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií Texas Instruments na 135 USD ze 125 USD.
- Deutsche Bank zvýšila cílovou cenu akcií UnitedHealth Group na 332 USD z 312 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Snap na 33 USD z 28 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Goldman Sachs na 240 USD z 230 USD.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Dell Technologies na 80 USD ze 70 USD.
- Mizuho zvýšila cílovou cenu akcií ServiceNow na 560 USD z 500 USD.
- KeyBanc Capital zvýšila cílovou cenu akcií Netflix na 634 USD z 590 USD.
- Baird zvýšila cílovou cenu akcií Tesla na 450 USD z 360 USD.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií Yum! Brands na 110 USD z 98 USD.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií McDonald's na 260 USD z 215 USD.
- MKM Partners zvýšila cílovou cenu akcií Starbucks na 99 USD ze 79 USD.
- Raymond James zvýšila cílovou cenu akcií UnitedHealth Group na 355 USD z 350 USD.
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Zoom Video Communications na 400 USD z 350 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Morgan Stanley ve 3Q: Zisk na akcii 1,66 USD (odhad: 1,28 USD), výnosy 11,66 miliardy USD (odhad: 10,65 miliardy USD).
- Výsledky Walgreens Boots Alliance ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,02 USD (odhad: 0,96 USD), tržby 34,75 miliardy USD (odhad: 34,37 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

