Burzovní kalendář (13. 3. - 17. 3. 2017)

Evropská centrální banka na svém březnovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky a Mario Draghi naznačil, že možnost ještě výraznějšího uvolnění měnových podmínek nyní na stole neleží. V nadcházejícím týdnu se pozornost trhů bude upínat k zasedání měnového výboru Fedu, které skončí ve středu večer. Trh je přesvědčen, že FOMC odhlasuje další zvýšení úrokových sazeb. Podle analytiků lze přesto před zveřejněním rozhodnutí čekat zvýšenou volatilitu.

Ohlédnutí

Americké i západoevropské akcie v uplynulém týdnu mírně klesly. V USA index Dow klesl o 0,49 %, S&P 500 se snížil o 0,44 % a Nasdaq Composite ztratil 0,15 %. Na starém kontinentu britský FTSE 100 za celý týden klesl o 0,3 %, německý DAX odepsal 0,53 %, francouzský CAC 40 oslabil o 0,04 % a panevropský STOXX Europe 600 se snížil o 0,53 %. Index pražské burzy PX klesl o 0,2 %, nejvýrazněji v Rybné zlevnily akcie Komerční banky, jejichž cena klesla o 3,4 % na 921,90 Kč, dařilo se naopak akciím Erste Group Bank, které zdražily o 5,3 % na 817,90 Kč.

Slabý týden za sebou má ropa, cena Brentu se sesunula ze zhruba 56 dolarů pod 52 dolarů za barel. Trh byl pod tlakem údajů o výrazném nárůstu zásob suroviny v USA. Ty vytlačily ceny z jejich několikaměsíčního úzkého rozpětí. Severoamerická lehká ropa WTI sestoupila dokonce pod 49 dolarů za barel.

Zajímavý byl vývoj eurodolaru. Americká měna v první polovině týdne k euru posilovala, ve druhé polovině týdne se ale situace otočila a na koni bylo euro. Podpořila ho slova šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho, který na tiskové konferenci po konci zasedání ECB naznačil, že banka nyní necítí potřebu ještě více uvolňovat podmínky na měnovém trhu, byť čas na utahování měnových kohoutů ještě neuzrál. Dolar v závěru týdne oslabovaly i slabší údaje o růstu mezd v USA.

Výsledky hospodaření na trh v uplynulém týdnu poslaly mimo jiné firmy Staples, Urban Outfitters, H&R Block, Deutsche Post, adidas, BMW nebo HUGO BOSS.

Americká výsledková sezóna již de facto skončila. V indexu S&P 500 už čísla za poslední loňský kvartál zveřejnilo 494 firem. Zisk nad odhady vykázalo 68 % firem a tržby nad odhady reportovalo 52 % podniků. Pozitivně investory překvapovaly zejména podniky z technologického odvětví.

Na pražské burze hospodářská čísla za loňský rok odtajnily sázková kancelář Fortuna a likérka Stock Spirits. Fortuna loni hospodařila s čistým ziskem 11,2 milionu eur. Meziročně se jí tak zisk propadl o 42,4 % z 19,5 milionu eur. Celkové přijaté sázky za rok 2016 se ale firmě zvýšily o 22,6 % na 1,04 miliardy eur. Investiční výdaje Fortuny loni dosáhly 10,5 milionu eur, o 19 % více než v roce 2015, což bylo mírně pod indikovaným výhledem společnosti. Důvodem nárůstu investic byl rozvoj nové platformy pro kurzové sázení a hry. Společnost spolu se zveřejněním výsledků za loňský rok potvrdila, že vzhledem k plánovaným investicím do budoucích růstových příležitostí nezamýšlí ani letos vyplatit dividendu.

Stock Spirits loni dosáhla tržeb 261 milionů eur. V meziročním srovnání jde o mírný pokles. Při vyloučení vlivu změn měnových kurzů se společnosti ale tržby o 1,2 % zvýšily. Čistý zisk vyskočil proti předchozímu roku o 46,4 % na 28,4 milionu eur. Společnost spolu se zveřejněním výsledků oznámila, že navrhne finální dividendu za loňský rok 5,45 centu na akcii. Celkem tak Stock Spirits za loňský rok, pokud finální dividenda bude schválena na valné hromadě 23. května, akcionářům vyplatí 19,62 centu na akcii. To představuje zhruba 10% dividendový výnos. Rozhodným dnem pro finální dividendu je 5. květen.

Z ekonomických dat investoři v uplynulém týdnu věnovali nejvíce pozornosti údajům o vývoji HDP eurozóny a Japonska, čínské inflaci a datům z amerického trhu práce.

Americká ekonomika v únoru mimo zemědělství vytvořila zhruba 235 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 190 tisíc míst po přibližně 238 tisících v lednu (revidováno z 227 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla podle očekávání ze 4,8 % na 4,7 %.

Pozornost trhy věnovaly také zasedání Evropské centrální banky a na domácí scéně se o slovo přihlásila ČNB se zprávou o lednových intervencích.

Evropská centrální banka na svém březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. V objemu 80 miliard eur měsíčně pokračuje i program kvantitativního uvolňování, od dubna se jeho objem podle plánu sníží na 60 miliard eur měsíčně. Rozhodnutí ponechat měnovou politiku beze změny se všeobecně očekávalo. Ekonomové ECB výrazně zvýšili letošní odhad inflace, šéf banky Mario Draghi ale na tiskové konferenci řekl, že základní inflační měřítka zůstávají stále nízká a růst celkové inflace je jen dočasnou reakcí na vzestup cen ropy.

Česká národní banka v lednu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, na devizovém trhu za nákup eur utratila přibližně 391 miliard korun. Šlo o nejvyšší měsíční objem intervencí od jejich zahájení v listopadu 2013. Dosud měsíční rekord připadal na první měsíc intervencí, kdy centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun. Únorové intervence byly podle údajů o vývoji devizových rezerv ČNB rovněž významné, ale slabší než v prvním měsíci roku.

Americké akcie v pátek po příznivých datech z trhu práce mírně posílily. Za celý týden ale indexy skončily pod nulou
Americké akcie v pátek mírně zpevnily. Příznivá zpráva o únorové tvorbě nových pracovních míst signalizovala, že se ekonomika Spojených států nachází v dobrém stavu. Za celý týden ale hlavní indexy skončily v červených číslech.
Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, za celý týden však zhruba o půl procenta klesly
Evropské akciové trhy v závěru týdne uzavřely převážně v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali zejména zprávu o americké nezaměstnanosti a připravovali se na pravděpodobné zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem.
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden ztratila podle indexu PX 0,2 %
Pražská burza v pátek nenavázala na dvě předchozí plusové seance, index PX klesl o 0,17 % na 972,31 bodu. Dolů jej táhly akcie skupiny ČEZ, dařilo se naopak Erste Group Bank. Objem obchodů byl se 766 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

Příští týden se investoři zaměří na zasedání měnového výboru Fedu, které začne v úterý a skončí ve středu večer. "Naplnění plánu výboru na tři letošní zvýšení sazeb se může více přiblížit. Před zveřejněním rozhodnutí očekáváme zvýšenou nervozitu. Potvrzení očekávání trhu může přinést vybírání zisků, které ale bude dle našeho názoru rychle vymazáno nákupními objednávkami. Týdenní skóre by tak na trzích mohlo být vyrovnané," odhadl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. Podle dat burzovní skupiny CME aktuálně šance na zvýšení sazeb na březnovém zasedání měnového výboru Fedu dosahují 89 %, ještě na přelomu února a března přitom byly výrazně pod 50 %.

"Z hlediska dopadu na ekonomiku není rozdíl, zda budou zvýšeny sazby v březnu, nebo až na příštím zasedání. Ale ve Fedu očividně získává na síle tábor těch, kteří by chtěli rychlejší normalizaci sazeb. Inflace (PCE) je na cíli a jádrová v jeho těsné blízkosti. Míra nezaměstnanosti je desetinku procentního bodu pod odhadovou rovnovážnou mírou (NAIRU). Předpokládáme, že takzvaná rovnovážná reálná sazba je zhruba na nule (díky demografickému vývoji, globalizaci a kvantitativnímu uvolňování). Pokud k nule přičteme inflační cíl, kterého Fed dosahuje, tak by sazby měly být aktuálně okolo 2 %," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

"Než samotné rozhodnutí o zvýšení sazeb proto bude důležitější výhled centrální banky ohledně dalšího tempa růstu sazeb. Mimochodem, finanční trh je po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem optimističtější i ohledně reálné rovnovážné sazby, takže by měl čekat růst sazeb ke 3 %. Proto čekáme další dvě zvýšení letos a tři v roce 2018, aby se základní sazba vyšplhala nad 2 %. Vzhledem k tomu, že Fed již tolik neskloňuje globální rizika, a má navíc ve Washingtonu Trumpa s jím slibovanou fiskální expanzí, je ve hře rychlejší tempo normalizace úroků. Nicméně nečekáme, že by sazby měly v dohledné době vzrůst 4-5 %, tedy na úroveň běžnou v dávnější minulosti."

Z ekonomických dat se investoři budou v nadcházejícím týdnu soustředit na údaje o čínské průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, inflaci v USA, Německu a celé eurozóně, průmyslovou výrobu v eurozóně, data z trhů práce Spojeného království a eurozóny, americké maloobchodní tržby a data z amerického realitního trhu a očekávat budou též výsledky zasedání Bank of Japan, Švýcarské národní banky a Fedu. Nejen Evropa bude napjatě sledovat středeční parlamentní volby v Nizozemsku, pro Spojené království bude vedle souboje premiérky Mayové se Sněmovnou lordů o to, jak bude vypadat vyjednávání s Evropskou unií o odchodu Britů z klubu, podstatný také páteční a sobotní sněm Skotské národní strany, kde se čeká debata o dalším referendu o samostatnosti Skotska.

"Začátek týdne je bude chudý na data z ekonomiky. Pozornost bude upřena na projev prezidenta ECB Maria Draghiho a na jakékoli případné náznaky dalšího vývoje programu odkupu aktiv," uvedl v týdenním výhledu ekonom z Komerční banky Viktor Zeisel. "Ekonomové ze Société Générale dále očekávají, že průmyslová produkce v eurozóně korigovala svůj prosincový pokles. Napovídají tomu zejména dobrá čísla z Německa. Dobrou kondici evropského průmyslu naznačují i předstihové indikátory, PMI ve zpracovatelském sektoru se drží na 69měsíčním maximu."

Silnou ekonomickou výkonnost Německa v prvním čtvrtletí potvrdí podle Zeisela také index ZEW. Ten prozatím za ostatními předstihovými indikátory trochu zaostával. "Očekáváme, že index v březnu dozná výrazného zlepšení, když i finanční trhy ocení zlepšující se výhled pro ekonomiku USA i eurozóny."

Zásadní události se čekají ve středu. V USA bude zveřejněno několik důležitých statistik a skončí zasedání FOMC. Za jiných okolností by na sebe zasedání měnového výboru Fedu přilákalo mnohem více pozornosti, nicméně tentokrát trhy již plně zahrnují do cen zvýšení základní sazby. Zajímavější než samotné rozhodnutí o sazbách bude případná změna výhledu jednotlivých regionálních poboček centrální banky, která by mohla posunout mediánový výhled Fedu pro vývoj úroků v dalších měsících. "Zvyšování amerických sazeb potvrdí i zveřejněná inflace. Ta v únoru podle našeho odhadu dosáhla svého vrcholu, když ji nahoru dotlačí efekt statistické základny cen energií. Mírné zvolnění očekáváme u jádrové inflace, ale i ta by se měla udržet nad 2% hladinou," napsal Zeisel. Maloobchodní tržby pak podle ekonomů ze Société Générale zklamou, za čímž bude do značné míry stát propad nominálních prodejů pohonných hmot a snížení prodejů aut. Po očištění o tyto položky by únorový maloobchod měl stagnovat.

Volby v Nizozemsku pravděpodobně nepřinesou přesvědčivé vítězství žádné strany. "Je velice nepravděpodobné, že by se k moci dostala protievropská strana PVV Geerta Wilderse, i kdyby volby vyhrála. Nicméně sestavování vlády bude složité, očekáváme totiž, že se do parlamentu dostane mnoho stran," uvedl analytik z Komernčí banky.

"Obavy jsou primárně z možného referenda o vystoupení Nizozemska z EU, které má PVV v programu, a ze signálu pro další populisty (blíží se volby ve Francii), že je možné uspět," uvedl Navrátil. "Nicméně straně klesají preference, je daleko od výsledku, který by jí umožnil sestavit jednobarevnou vládu (očekává se, že získá 25 ze 150 křesel), a má nulový koaliční potenciál."

Meziroční míra spotřebitelské inflace v eurozóně by měla být v týdnu potvrzena na 2 %. V dalších měsících by však podle Zeisela měla zpomalovat a za celý letošní rok by měla dosáhnout v průměru pouze 1,5 %. Navíc jádrová inflace se již několik měsíců nachází na 0,9 % a nevykazuje žádné známky oživení.

Počet nově zahájených staveb v USA podle Société Générale v únoru pouze nepatrně zkorigoval svůj lednový pokles. "Americká průmyslová produkce vykáže nepřesvědčivý výsledek i za únor. Růst o 0,1 % meziměsíčně nebude stačit ani na vyrovnání lednového poklesu. Nicméně i přes horší čísla, která budou tento týden zveřejněna, důvěra v ekonomiku zůstává silná," uzevřel Viktor Zeisel.

Hospodářské výsledky v příštím týdnu zveřejní v USA mimo jiné firmy Oracle, Dollar General, Adobe Systems nebo Tiffany & Co a v Evropě společnosti RWE, E.ON, Prudential, Deutsche Lufthansa, Assicurazioni Generali nebo Enel. Na pražské burze zveřejní jako další výsledky až v pondělí 20. března Kofola ČeskoSlovensko. Ve stejném týdnu se pak výsledky pochlubí i ČEZ a Pegas Nonwovens.

Ve středu ale petrochemický holding Unipetrol zveřejní výroční zprávu za rok 2016, která by podle Vaníčka mohla obsahovat i informace o nové strategii podniku pro nadcházející roky. "Ta by mohla zahrnovat i postoj společnosti k dividendové politice. Část trhu spekuluje na možné zvýšení dividendy, které je společnost schopna fundamentálně zvládnout bez problémů," říká Vaníček.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 se mírně se vzdálil od rezistence na 2 400 a otestoval 20denní klouzavý průměr okolo 2 350, opět se ale začíná obracet zpět severním směrem. V příštím týdnu bude důležitá reakce trhu na případné zvýšení úrokových sazeb v USA. Situace je známá, a proto by nic nečekaného přijít nemělo," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle údaje o objednávkách strojních zařízení, Itálie dopoledne přidá data o průmyslové výrobě a mzdové inflaci a německá centrální banka zveřejní pravidelnou měsíční zprávu o vývoji a stavu ekonomiky. Odpoledne pak v USA vyjde index podmínek na trhu práce.

V úterý nad ránem vyjdou zprávy o vývoji tržeb čínských maloobchodníků a o čínské průmyslové výrobě, dopoledne budou investoři věnovat pozornost údajům o německé inflaci, indexům institutu ZEW pro největší evropskou ekonomiku a celou eurozónu a evropská měnová unie doplní ještě zprávu o průmyslové výrobě. Odpoledne dojde v USA na index výrobních cen a večer ještě ropný institut API vydá zprávu o vývoji zásob černého zlata na území USA. Výsledky hospodaření na trh pošlou společnosti RWE a Prudential.

V noci na středu zveřejní Japonsko zprávu o průmyslové výrobě, dopoledne vyjde série českých dat (maloobchodní tržby, průmyslová výroba, stavební výroba), Francie a Itálie přidají inflační statistiky a Itálie ještě zprávu o tržbách maloobchodních prodejců. Spojené království a eurozóna ještě dopoledne ozvláštní zprávami z trhu práce a Bank of England zveřejní čtvrtletní zprávu o svých operacích a situaci na trzích. Odpoledne vyjde série údajů v USA, zveřejněny budou inflační statistika, index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), zprávy o maloobchodních tržbách a podnikových zásobách, index trhu s nemovitostmi od NAHB a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Hlavní událostí dne ale bude oznámení výsledku zasedání měnového výboru americké centrální banky a následná tisková konference šéfky Fedu Janet Yellenové, na které bude mimo jiné představena nová makroekonomická prognóza. V Nizozemsku se konají dlouho očekávané parlamentní volby. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě E.ON a v zámoří Oracle a petrochemický holding Unipetrol vydá výroční zprávu za loňský rok.

Ve čtvrtek nad ránem zveřejní Austrálie sadu dat z trhu práce a japonská centrální banka oznámí výsledek svého měnověpolitického zasedání. V ČR dopoledne vyjdou index výrobních cen a výsledek běžného účtu, eurozóna odtajní inflační statistiku a o výsledku měnověpolitického zasedání budou informovat Bank of England a Švýcarská národní banka. Odpoledne vyjdou v USA údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru, pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob zemního plynu od vládní energetické agentury EIA a indikátor JOTLS, nejoblíbenější ukazatel guvernérky amerického Fedu Janet Yellenové ohledně zdraví trhu práce. Výsledkovou moziaku ve čtvrtek doplní v Evropě Deutsche Lufthansa, Assicurazioni Generali a Enel a v USA společnosti Dollar General a Adobe Systems.

V pátek dopoledne se Itálie a eurozóna pochlubí výsledkem obchodní bilance, měnová unie navíc přidá ještě údaje o stavební výrobě. Odpoledne pak v USA vyjdou údaje o průmyslové výrobě, předběžný březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a společnost Baker Hughes jako každý pátek zveřejní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledky hospodaření se v závěru týdne pochlubí americké klenotnictví Tiffany & Co.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat