Americká ekonomika v únoru vytvořila 235 tisíc pracovních míst, růst mezd mírně zrychlil

Americká ekonomika v únoru mimo zemědělství vytvořila zhruba 235 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 190 tisíc míst po přibližně 238 tisících v lednu (revidováno z 227 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla podle očekávání z 4,8 % na 4,7 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Míra meziročního růstu mezd stoupla na 2,8 %. Příznivá data podporují očekávání, že by Fed měl již příští týden zvýšit úrokové sazby.
Míra participace v únoru vzrostla z 62,9 % na 63 % a míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu i lidi, kteří již hledání práce vzdali, a rovněž ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, se snížila z 9,4 % na 9,2 %.
Průměrná hodinová mzda se v meziročním srovnání zvýšila o 2,8 %, v lednu růst činil 2,5 %. Meziměsíčně v únoru průměrná hodinová mzda stoupla o 0,2 %, tedy stejně jako v lednu (revidováno z +0,1 %). Očekával se růst o 0,3 %.
V soukromém sektoru vzniklo v únoru 227 tisíc míst po 221 tisících v lednu (revidováno z 237 tisíc). Očekával se přírůstek 193 tisíc míst. Ve veřejném sektoru vzniklo přibližně osm tisíc míst (lednová data byla revidována na +17 tisíc z -10 tisíc). Nejvíce pracovních míst vzniklo v únoru ve stavebnictví (+58 tisíc).
Podle analytiků byly únorové údaje pozitivně ovlivněny mimo jiné příznivým počasím. Minulý měsíc byl v USA druhý nejteplejší únor v historii měření.
"Únor byl z hlediska trhu práce silným měsícem," říká Ahu Yildirmazová, viceprezidentka ADP Research Institute. "Velkou roli sehrává důvěra podniků v ekonomiku. Firmy doufají v nižší daně a méně regulace," dodává Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Analytics.
"Tvorba pracovních míst pokračuje vysokým tempem a odráží celkové ekonomické prostředí v USA. Příznivě působí vedle tvorby míst také ochota amerických domácností utrácet," uvádí Russell Price, ekonom z Ameriprise Financial.
"Z mého pohledu je těžké ve zprávě nalézt jakékoli negativní signály. Pro Fed by mělo jít o jasné potvrzení toho, že se ekonomice USA daří a je připravená na další zvýšení sazeb," říká Tony Bedikian ze Citizens Bank. John Canally, hlavní ekonomický stratég LPL Financial, dokonce uvedl, že by se investoři měli připravit na to, že Fed letos sazby zvýší čtyřikrát. Ve svém posledním výhledu americká centrální banka odhadla, že letos základní úrok zvýší třikrát.
Podle čtvrteční zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor ve Spojených státech v únoru 298 tisíc pracovních míst. Očekával se výsledek 190 tisíc. V lednu v soukromém sektoru vzniklo podle ADP 261 tisíc míst (revidováno z 246 tisíc).
Futures na americké akcie v reakci na zveřejněné údaje vystřelily prudce vzhůru, dolar oslabil. Euro k americké měně posílilo bezprostředně po zveřejnění statistiky z 1,06 USD na 1,064 USD. Dolů zamířily také výnosy amerických vládních dluhopisů. Analytici tento vývoj vysvětlují stále relativně slabým růstem mezd, byť se jeho tempo proti lednu zvýšilo o 0,3 procentního bodu.
Inflace v USA je nejvýše za téměř čtyři roky
Vývoj situace na trhu práce je důležitým faktorem při rozhodování americké centrální banky o nastavení úrokových sazeb. Na příští týden je naplánované zasedání měnového výboru Fedu. Před zveřejněním údajů z trhu práce byly podle dat burzovní skupiny CME šance na růst sazeb v březnu nad 90 %.
Vedle dat z trhu práce sleduje centrální banka USA pozorně i vývoj infalce a HDP. Tempo růstu ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí prudce kleslo a v celoročním přepočtu dosáhlo 1,9 %. Ve třetím čtvrtletí růst činil 3,5 %, což bylo dvouleté maximum. Za celý loňský rok ekonomika vzrostla o 1,6 %, což byl nejslabší výkon za pět let.
Index spotřebitelských cen v USA v lednu meziměsíčně vzrostl o 0,6 % po +0,3 % v prosinci, a zaznamenal tak nejprudší nárůst za téměř čtyři roky. Meziroční míra inflace vzrostla na 2,5 % z prosincových 2,1 %. Meziroční míra jádrové inflace se zvýšila na 2,3 % z prosincových 2,2 % (odhad: 2,1 %). Meziměsíční jádrová inflace zrychlila na 0,3 %. Inflační statistika za únor bude zveřejněna příští týden.
Fed ve své poslední makroekonomické prognóze, kterou vydal při prosincovém zasedání svého měnového výboru, odhadl, že letos HDP Spojených států stoupne o 2,1 % (předchozí odhad: 2 %) a PCE inflace dosáhne 1,9 % (proti předchozí prognóze beze změny).
Inflace by se mohla podle ekonomů v příštích letech zvyšovat rychleji, pokud americký prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastrukturních projektů a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by podle analytiků znamenaly také mnohem vyšší tempo růstu úrokových sazeb, než se nyní čeká.
Zdroj: Bloomberg, CNBC