Americké akcie v pátek po příznivých datech z trhu práce mírně posílily. Za celý týden ale indexy skončily pod nulou

Americké akcie v pátek mírně zpevnily. Příznivá zpráva o únorové tvorbě nových pracovních míst signalizovala, že se ekonomika Spojených států nachází v dobrém stavu. Za celý týden ale hlavní indexy skončily v červených číslech.
Index Dow v pátek stoupl o 0,21 % na 20 902,98 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,33 % na 2 372,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,39 % na 5 861,73 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 5,2 % na 11,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,574 %.
Americké ministerstvo práce odpoledne oznámilo, že ekonomika Spojených států v únoru vytvořila zhruba 235 000 nových pracovních míst. "Byla to solidní zpráva, která potvrzuje, že hospodářství USA stojí na pevných základech," uvedl analytik Sameer Samana ze společnosti Wells Fargo Investment Institute.
Vzhůru v závěru týdne zamířily akcie průmyslových a technologických firem. Posílily například cenné papíry výrobců čipů Applied Materials (+1,98 %), Broadcom (+1,95 %) a Texas Instruments (+1,52 %) či průmyslového konglomerátu General Electric (+2,09 %). Nedařilo se naopak finančnímu odvětví, energetickému sektoru a realitnímu odvětví.
Za celý týden Dow klesl o 0,49 %, S&P 500 se snížil o 0,44 % a Nasdaq Composite ztratil 0,15 %.
Dolar v reakci na údaje o růstu mezd oslabil
Na devizovém trhu dolar oslabil kvůli neuspokojivým údajům o únorovém růstu mezd ve Spojených státech. Euro se vůči dolaru vyšplhalo na nejvyšší úroveň za čtyři týdny. V závěru obchodování v New Yorku vykazovala jednotná evropská měna nárůst o 1,1 % a nacházela se těsně pod 1,07 USD.
Průměrná hodinová mzda se v USA v únoru zvýšila meziměsíčně pouze o 0,2 %, zatímco analytici v anketě agentury Reuters očekávali nárůst o 0,3 %.
K růstu eura přispěly informace zdrojů agentury Reuters, podle nichž Evropská centrální banka (ECB) na čtvrtečním zasedání diskutovala o tom, zda by mohla zvýšit úrokové sazby ještě před ukončením programu nákupu dluhopisů. Tato myšlenka nicméně podle zdrojů nezískala širší podporu a diskuze byla pouze krátká.
Ceny ropy v pátek pokračovaly v poklesu, k němuž přispívaly zejména obavy z další nadprodukce. Americká lehká ropa WTI se tak dostala pod 49 dolarů za barel. Během rána přitom trh vykazoval známky stabilizace a ceny se přechodně zvyšovaly. Později se ale prosadily obavy, že pokračující růst produkce ropy v USA zhatí snahu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zajistit pokles zásob ropy.
Kolem 20.00 SEČ severomořská ropa Brent zlevňovala o 0,15 % na 51,59 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI klesala o 0,37 % na 48,65 USD za barel.
Analytici po výrazném propadu cen z tohoto týdne očekávají, že se trh ustálí. Nevylučují ale ani další výprodej, kdyby investoři byli nuceni prodávat ztrátové kontrakty. "Na trhu dál převládá názor, že se ceny budou zvyšovat. Každý další pokles tedy povede k dalšímu odprodeji (kontraktů)," řekl agentuře Reuters analytik Saxo Bank Ole Hansen.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká ekonomika v únoru mimo zemědělství vytvořila zhruba 235 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 190 tisíc míst po přibližně 238 tisících v lednu (revidováno z 227 tisíc). Míra nezaměstnanosti klesla podle očekávání z 4,8 % na 4,7 %. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnilo americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd zrychlil na 2,8 %. Příznivá data podporují očekávání, že by Fed měl již příští týden zvýšit úrokové sazby.
- Německý automobilový koncern Volkswagen v pátek ve Spojených státech oficiálně přiznal vinu ve skandálu kolem falšování testů emisí. Firma se na přiznání viny v lednu dohodla s americkou vládou. V rámci dohody o urovnání skandálu musí rovněž firma zaplatit 4,3 miliardy dolarů (109 miliard Kč) a provést rozsáhlé reformy.
- Známý americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů AirBnB získal v nejnovějším kole financování od investorů jednu miliardu dolarů (25,5 miliardy Kč). Tržní hodnotu firmy poslední kolo financování ocenilo na 31 miliard dolarů. Plyne to podle BBC z údajů, které sanfranciská firma zveřejnila v materiálech zaslaných americké Komisi pro cenné papíry a burzy.
- Viceprezident mediální společnosti CME Daniel Penn prodal tento týden zhruba deset tisíc akcií firmy za 3,05 USD za kus. Vyplývá to z hlášení zaslaného regulátorovi trhu. Cenné papíry CME Daniel Penn získal prostřednictvím akciových odměn od společnosti.
- Société Générale snížila doporučení na akcie Kimberly-Clark na "hold" z "buy".
- Počet aktivních vrtů pro těžbu ropy ve Spojených státech v uplynulém týdnu stoupl o osm na 617. Celkový počet aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu vzrostl o 12 na 768. Oznámila to v pátek společnost Baker Hughes, která je poskytovatelem služeb pro ropné a plynárenské firmy.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Francouzská automobilka PSA Group koupí za 2,2 miliardy eur ztrátovou evropskou divizi americké automobilové skupiny General Motors. Transakcí, kterou obě společnosti oznámily v pondělí v Paříži, vznikne evropská automobilová dvojka za německou skupinou Volkswagen.
- Americký internetový prodejce Amazon letos otevře na Slovensku logistické centrum. Firma v pondělí oznámila, že v průběhu tří let v něm plánuje vytvořit více než 1 000 pracovních míst. Amazon už v roce 2011 otevřel v Bratislavě centrum podpory prodeje, ve slovenské pobočce v současnosti zaměstnává přes 850 pracovníků.
- Objem amerických továrních objednávek se v lednu zvýšil o 1,2 % po prosincovém růstu o 1,3 %. Bez dopravních prostředků lednové objednávky vzrostly o 0,3 % po +2,4 % v prosinci (revidováno z +2,3 %).
- Goldman Sachs zvýšila doporučení na akcie Alcoa na "buy" z "neutral".
- Goldman Sachs snížila doporučení na akcie GoPro na "sell" z "neutral".
- Wells Fargo zvýšila doporučení na akcie HP na "outperform" z "market perform".
- Jefferies zvýšila doporučení na akcie Dow Chemical na "buy" z "hold".
- Jefferies zvýšila doporučení na akcie DuPont na "buy" z "hold", jejich cílovou cenu zvýšila na 96 z 83 USD.
- UBS snížila doporučení na akcie Time Warner na "neutral" z "buy".
- UBS zvýšila doporučení na akcie Netflix na "buy" z "neutral", jejich cílovou cenu zvýšila na 175 ze 136 USD.
- Bilance zahraničního obchodu Spojených států v lednu vykázala schodek ve výši 48,5 miliardy USD (odhad: -48,5 miliardy USD, prosinec: -44,3 miliardy USD), což je téměř pětileté maximum. V úterý to oznámilo americké ministerstvo obchodu. K růstu schodku přispěl příliv mobilních telefonů a dalšího zboží z Číny.
- Soud Evropské unie dal v úterý americké zasilatelské společnosti United Parcel Service (UPS) za pravdu v její stížnosti na rozhodnutí Evropské komise zablokovat UPS plán převzetí nizozemského konkurenta TNT. Největšímu světovému zasilateli balíků tak soud umožnil požadovat po komisi náhradu škody.
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení ZTE zaplatí ve Spojených státech 892 milionů dolarů, aby urovnal obvinění z porušení amerických sankcí vůči Íránu. V úterý to oznámilo ministerstvo spravedlnosti USA. Dodalo, že čínská firma v rámci dohody o urovnání přizná vinu.
- Generální ředitel italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Sergio Marchionne má stále zájem o spojení s největší americkou automobilkou General Motors (GM). Marchionne v úterý na ženevském autosalonu řekl, že takováto fúze by měla smysl i poté, co GM prodala svou evropskou divizi Opel francouzské automobilce PSA.
- Hospodářský nacionalismus a protichůdná politika centrálních bank stojí v cestě výraznějšímu oživení globální ekonomiky. Ve svém novém výhledu to v úterý uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Globální ekonomika by podle OECD letos měla zrychlit růst na 3,3 % z loňských 3 %. Na příští rok OECD odhaduje růst světové ekonomiky na 3,6 %. V obou případech je to stejně jako v listopadové prognóze OECD.
- Na výplatních listinách soukromého sektoru americké ekonomiky s výjimkou zemědělství přibylo v únoru 298 tisíc lidí, o třetinu více, než pravily odhady (190 tisíc). Vyplývá to z údajů agentury ADP. V lednu to bylo 261 tisíc (revidováno z 246 tisíc).
- Náklady na pracovní sílu v americkém soukromém sektoru s výjimkou zemědělství v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostly anualizovaným tempem 1,7 %. Po 0,7% nárůstu v předcházejícím kvartálu (revidováno z +0,2 %) trh čekal zesílení růstu na 1,6 %.
- Počet žádostí o hypotéku vzrostl minulý týden o 3,3 % (předcházející týden: +5,8 %).
- Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics hodlá rozšířit své výrobní aktivity ve Spojených státech a plánuje tam přesunout část produkce z Mexika. Informoval o tom ve středu list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Počáteční investice do rozšíření aktivit v USA by se podle zdrojů měla pohybovat kolem 300 milionů dolarů.
- Caterpillar — vládní zpráva viní výrobce těžké stavební a těžební techniky z podvodu, konkrétně z používání nesprávných účetních postupů za účelem podpory ceny svých akcií.
- Tesla — výrobce elektromobilů jmenoval do funkce šéfa IT Garyho Clarka, někdejšího člena úzkého vedení firmy Juniper Networks.
- Anadarko Petroleum — ropná společnost ohlásila na letošní rok vyšší kapitálové výdaje, než se očekávalo, a předpovídá, že objem jejího prodeje ropy letos stoupne o čtvrtinu.
- Americký prodejce elektroniky RadioShack po zhruba dvou letech opět požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli. Firma se dostala pod tlak kvůli obtížným podmínkám na maloobchodním trhu a neuspokojivým výsledkům spolupráce s mobilním operátorem Sprint.
- Italská energetická firma Eni prodala americkému ropnému gigantu ExxonMobil za 2,8 miliardy USD (71,7 miliardy Kč) čtvrtinový podíl na poli s plynem na mořském dně u Mosambiku. Uvedla to Eni ve čtvrtečním prohlášení.
- Nizozemský výrobce barev a chemikálií Akzo Nobel odmítl nabídku na převzetí za 20,9 miliardy eur (565 miliard Kč), kterou mu předložil americký konkurent PPG Industries. Firma to oznámila ve čtvrtek.
- Americké firmy v únoru oznámily meziročně o 40 % méně plánovaných propouštění. V lednu bylo oznámeno o 38,8 % propouštění více než před rokem. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila konzultační firma Challenger, Gray & Christmas.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 4. března stoupl na 243 tisíc z 223 tisíc v předchozím týdnu. Trh čekal 238 tisíc. Počet pokračujících žádostí se v týdnu do 25. února snížil na 2,058 milionu z 2,064 milionu, očekávalo se 2,062 milionu.
- Americký index dovozních cen se v únoru meziročně zvýšil o 4,6 % po růstu o 3,8 % v lednu (revidováno z +3,7 %). Index vývozních cen vzrostl o 3,1 % % po 2,3% zvýšení v lednu. V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen zvýšil o 0,2 % (odhad: +0,1 %, leden: +0,4 %) a index vývozních cen stoupl o 0,3 % (odhad: +0,2 %, leden: +0,1 %).
- Největší americká komerční pojišťovna American International Group ve čtvrtek oznámila, že její výkonný ředitel Peter Hancock plánuje odstoupit ze své funkce. Podle vyjádření společnosti však dosavadní ředitel souhlasil s tím, že dokud pojišťovna nenajde jeho nástupce, zůstane ve své funkci.
- Ruský prezident Vladimir Putin se ve čtvrtek v Moskvě setkal s novým šéfem americké ropné společnosti ExxonMobil Darrenem Woodsem. Novinářům to oznámil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, odmítl jim ale sdělit jakékoli další podrobnosti. Woods se do čela obřího podniku postavil letos 1. ledna, když byl dosavadní šéf Rex Tillerson nominován do úřadu ministra zahraničí USA.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Dick’s Sporting Goods ve 4Q: Zisk na akcii 3,63 USD (odhad: 3,71 USD), tržby 2,5 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky H&R Block ve 4Q: Čistá ztráta na akcii 0,49 USD (odhad: -0,52 USD), tržby 452 milionů USD (odhad: 427 milionů USD). Akcie v úterním after-marketu +8,5 %.
- Výsledky Urban Outfitters ve 4Q: Čistý zisk na akcii 0,55 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 1,03 miliardy USD (v souladu s odhady). Akcie v úterním after-marketu +1,5 %.
- Sportovní divize automobilky Ford loni zvýšila prodej o 60 %. Navázala tak na rok 2015, kdy rostla ještě o dva procentní body rychleji. Jen v Evropě Ford v minulém roce prodal 43 800 sportovních vozů Ford Mustang, Focus RS, Focus ST a Fiesta ST, které Ford Performance vyrábí.
- Výsledky Staples ve 4Q: Ztráta na akcii 1,46 USD (před rokem: +0,13 USD), tržby 4,56 miliardy USD (před rokem: 4,7 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK