Burzovní kalendář (29. 1. - 2. 2. 2018)

Přelom ledna a února bude patřit datům z amerického trhu práce, zprávám o vývoji ekonomiky a inflace v eurozóně a zasedáním americké centrální banky a České národní banky. Pokračovat bude také výsledková sezóna na Wall Street, v Praze se hospodářskými výsledky za poslední loňský kvartál a celý rok pochlubí operátor O2.

Ohlédnutí

Americké akcie v uplynulém týdnu pokračovaly v růstu, všechny tři hlavní indexy se znovu dostaly na nová rekordní maxima. Západoevropské akcie naopak mírně klesly, pražská burza podle indexu PX zpevnila o 0,7 %.

Na Wall Street pokračovala výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí. Hospodářská čísla zveřejnily například firmy Netflix, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Verizon Communications, Caterpillar, Ford Motor, United Technologies, General Electric nebo Intel. V Evropě na trh čísla za uplynulý kvartál poslaly UBS Group, Novartis, Fiat Chrysler Automobiles či Sky.

Největší americký průmyslový konglomerát General Electric se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku propadl do ztráty deset miliard dolarů, o rok dříve za stejné období vykázal zisk 3,48 miliardy USD. Důvodem ztráty byly mimořádné náklady způsobené odpisy pojišťovacích aktivit a novým daňovým zákonem. Ve výhledu na letošní rok je však firma optimistická.

Americké akciové indexy v týdnu do 26. ledna 2018, zdroj: Google

Americký dolar od začátku týdne ke koši šesti světových měn ztratil více než 1,5 %, a zaznamenal tak nejvýraznější týdenní pokles od loňského června. Americká měna zůstala pod tlakem navzdory tomu, že se prezident Donald Trump ve čtvrtek vyslovil pro silný dolar.

Na pražské burze odstartovala výsledkovou sezónu petrochemická firma Unipetrol. Společnost vykázala za období od října do prosince čistý zisk 737 milionů korun. Za celý loňský rok ale společnosti čistý zisk stoupl na 8,66 miliardy korun z 6,42 miliardy korun. Rekordní celoroční výsledky byly podpořeny platbami od pojišťoven za havárie z let 2015 a 2016 i vysokým využitím výrobních kapacit.

V druhém kole prezidentských voleb těsně zvítězil Miloš Zeman. Získal o zhruba 150 000 hlasů více než bývalý šéf Akademie věd České republiky Jiří Drahoš. Před pěti lety Miloš Zeman porazil Karla Schwarzenberga o více než 476 000 hlasů, závěrečný souboj byl tak tentokrát napínavější. 

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Miloš Zeman obhájil prezidentskou funkci, Drahoše ale porazil jen těsně
O Hrad se v pátek a v sobotu v druhém kole prezidentských voleb utkali současný prezident Miloš Zeman a bývalý šéf Akademie věd České republiky Jiří Drahoš. Z boje nakonec vítězně vyšel Miloš Zeman. Investiční web druhý den druhého kola voleb sledoval živě. Nabídli jsme reportáž z průběhu hlasování i sčítání hlasů a přinesli jsme reakce politiků a komentátorů včetně zajímavých komentářů z Facebooku či Twitteru.

Z makrodat věnovali investoři pozornost zejména indexům ekonomického sentimentu institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu, spotřebitelské důvěře v eurozóně, předběžným lednovým indexům nákupních manažerů, statistice z trhu práce Spojeného království a zprávám o vývoji americké a britské ekonomiky.

Evropská centrální banka na svém prvním letošním měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Guvernér banky Mario Draghi zdůraznil příznivý vývoj ekonomiky, současně ale zopakoval, že zatím eurozóna pomoc ECB stále potřebuje.

"Předpokládáme, že v březnu se akcent ECB přesune k úrokovým sazbám. Vzhledem k nízké inflaci podle nás bude kvantitativní uvolňování nakonec o tři měsíce prodlouženo, a doběhne tedy na konci roku. V té době už však bude ECB na trhu skupovat aktiva jen za 15 miliard eur měsíčně, v červnu totiž oznámí snížení měsíčního objemu programu z nynějších 30 miliard eur na polovinu. První a zároveň poslední zvýšení sazeb v tomto cyklu očekáváme v červenci 2019," říká ekonomka z Komerční banky Jana Steckerová.

Pozorně sledovali investoři také projevy jednotlivých řečníků na výročním setkání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Velkým tématem byl hlavně protekcionismus a vzestup nového nacionalismu. Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že snaha o izolaci není řešením výzev, před kterými svět stojí. Donald Trump obhajoval svoji politiku "Ameriky na prvním místě", současně ale upozornil, že z ekonomického růstu Spojených států bude těžit celý svět.

Americké akcie v pátek prudce posílily, za celý týden zpevnily o 2 %
Hlavní americké akciové indexy v pátek výrazně posílily, ačkoli data z ekonomiky zaostala za předpoklady analytiků. Náladu na trhu nadále podporuje úspěšná výsledková sezóna za uplynulý kvartál, akcie byly podporovány i nadále slabým dolarem.
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden mírně klesly
Evropské akciové trhy v pátek stouply, když se investoři soustředili na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a na výsledkovou sezónu.
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden však zpevnila o 0,7 %
Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrteční seance, když index PX odevzdal 0,16 % na 1 131,96 bodu. Dolů burzu stáhly Komerční banka a tabáková firma Philip Morris ČR, dařilo se naopak Erste Group Bank a Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 396 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Přelom ledna a února přinese řadu důležitých makrodat. Ve Spojených státech vyjdou zpráva o situaci na trhu práce, statistika osobních příjmů a výdajů nebo finální lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, eurozóna přidá inflační statistiku a zprávu o vývoji HDP a v Asii, Evropě i USA vyjdou finální lednové indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Konat se bude také zasedání FOMC, jeho rozhodnutí o nastavení měnové politiky bude zveřejněno ve středu večer.

"I ve světle prvního odhadu vývoje ekonomiky USA v loňském čtvrtém čtvrtletí je zřejmé, že reálné spotřebitelské příjmy Američanů v závěru loňského roku vyskočily. Očekáváme, že v prosinci se osobní příjmy v USA zvýšily o 0,5 %, navíc předpokládáme, že údaje za říjen a listopad budou revidovány výše. Pokud by k revizi nedošlo, mohl by prosincový růst dosáhnout i 0,8 %. Jádrový deflátor soukromé spotřeby by se měl zvýšit meziměsíčně o 0,2 %," říká hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Tempo mezikvartálního růstu ekonomiky eurozóny podle Vejmělka v posledním loňském čtvrtletí dosáhlo 0,6 %. Meziroční růst by tak měl dosáhnout 2,6 %. Celoroční expanze ekonomiky měnové unie by podle Komerční banky měla činit 2,5 %.

Situace na německém trhu práce by měla odrážet silný růst největší evropské ekonomiky. Počet nezaměstnaných Němců se v lednu podle Vejmělka snížil o dalších 16 tisíc a míra nezaměstnanosti klesla na 5,4 %, tedy na nové minimum od sjednocení Německa v roce 1990. Právě kvůli tomu je s velkým napětím sledováno aktuální vyjednání mnoha německých odborových svazů ohledně růstu mezd v letošním roce.

Inflace v eurozóně zřejmě se vstupem do roku 2018 mírně klesla. "Kvůli bazickému efektu, kdy loni povyskočily ceny potravin a energií, by měla meziroční dynamika celkové inflace za letošní leden mírně zvolnit na 1,3 % z prosincových 1,4 %. Jádrová inflace by naopak mohla zrychlit z 0,9 % zaznamenaných na konci loňského roku na rovné procento, a to hlavně díky rychlejšímu růstu cen služeb. Pokud jde o výhled, v příštím měsíci by mohla cenová dynamika klesnout (na 1,2 %), postupně mizející bazický efekt by ovšem měl začít tlačit inflaci nahoru. V druhé polovině letošního roku by se již měla meziroční inflace v průměru pohybovat kolem 1,5 %. Jádrová inflace by se ke konci roku mohla vydat směrem k 1,4 %," uvádí dále Vejmělek.

Zasedání amerických centrálních bankéřů by tentokrát podle Komerční banky žádný rozruch na finančních trzích způsobit nemělo. Nečeká se žádná změna v nastavení měnové politiky. Významnější změnu rétoriky nelze čekat ani od zveřejněného komuniké. "Oceněn opět bude silný trh práce, nepatrnou změnu bychom mohli vidět u diskuze nad inflačním prostředím. Na prosincovém jednání byla inflace hodnocena jako nízká, od té doby se ale změnila situace na trhu s ropou, což by mohli centrální bankéři vzít do úvahy. Každopádně další zvýšení sazeb Fedu očekáváme na březnovém zasedání, ceny futures indikují 88 % šanci na tento krok," pokračuje Vejmělek.

Průmyslová aktivita se v Evropě drží i na začátku roku v blízkosti maxim. Finální indexy nákupních manažerů za velké evropské země i eurozónu potvrdí podle Komerční banky předběžné odhady a ukáží na nepatrný lednový pokles. Francouzský PMI by ale podle Vejmělka měl atakovat nejlepší výsledek za 17 let.

"Lednová čísla z amerického trhu práce budou bezesporu hodně zajímavá. První měsíc v roce je tradičně příležitostí k roční revizi minulých časových řad. Předpokládáme, že americká ekonomika vytvořila na začátku roku 190 tisíc pracovních míst. Celková míra nezaměstnanosti zřejmě stagnovala na 4,1 % a průměrné hodinové výdělky stouply meziměsíčně o 0,2 %. Tempo růstu mezd by ale mohlo být i vyšší, v 18 státech totiž došlo ke zvýšení minimální mzdy, což se dotklo asi 4,5 milionu pracovníků," dodává Jan Vejmělek.

Zasedání České národní banky podle hlavního ekonoma České spořitelny Davida Navrátila s velkou mírou pravděpodobnosti přinese růst sazeb. Bankovní rada také zveřejní novou makroekonomickou prognózu, a to včetně odhadu vývoje kurzu koruny. "Předpokládáme, že pro aktuální čtvrtletí bude odhad kurzu nastaven nad 25,50 EUR/CZK. Proto také ČNB nebude nijak strašit dalším bezprostředním zvyšováním sazeb. To může přijít až o prázdninách," říká Navrátil.

Hospodářské výsledky představí na Wall Street například společnosti Pfizer, McDonald's, Boeing, Facebook, Microsoft, AT&T, DowDuPont, Visa, Mastercard, Amazon, Apple, Alphabet, Chevron, ExxonMobil či Merck & Co. Celkem se výsledky za poslední tři měsíce loňského roku pochlubí přibližně 90 firem z indexu S&P 500.

V Evropě čísla představí společnosti SAP, Banco Santander, ING Groep, Siemens, ArcelorMittal, Daimler, Royal Dutch Shell nebo Deutsche Bank a AstraZeneca a v Asii Alibaba Group Holding, Nintendo nebo Sony.

Na pražské burze bude výsledková sezóna v úterý ráno pokračovat čísly O2 Czech Republic. Analytik Milan Vaníček z J&T Banky očekává, že telekomunikační společnost vykáže za čtvrté čtvrtletí meziroční pokles tržeb o 0,3 %. "Hlavním důvodem pro meziročně nižší tržby je pokles v segmentu domácích fixních linek, který převýšil kladný vývoj v mobilním segmentu," říká Vaníček.

Analytik z Komerční banky Miroslav Frayer upozorňuje také na to, že čísla budou ovlivněna zrušením roamingu v EU. O2 v důsledku konce roamingu poklesnou zahraniční tržby v mobilním segmentu a naopak vzrostou náklady na zprostředkování hovorů v zahraničí. Kompenzovat by tyto negativní efekty měla vyšší aktivita návštěvníků ČR. V mobilním segmentu by měl být podle Frayera patrný růst využívání datových služeb, výše tržeb dceřiné firmy O2 Slovakia by měla být negativně ovlivněna posilováním koruny k euru. Kromě toho by management měl oznámit návrh výše dividendy, Miroslav Frayer očekává, že bude na úrovni 21 Kč na akcii včetně výplaty části emisního ážia.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 zůstává v silném býčím nastavení, všeobecnou pozitivní náladu podporují ekonomické zprávy. Trh je překoupený, což ovšem, jak víme, není nutně signál pro pokles. K testování psychologické hladiny 2 800 nedošlo, takže se ještě nestala platným supportem. Střednědobý výhled je býčí a sentiment stále nenechává prostor pro pochybnosti. Co jde hlavou jednotlivým investorům, je jiná věc," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí zveřejní Spojené království index cen domů a Spojené státy odpoledne odtajní zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů a index aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky v USA v úvodu týdne představí společnosti Lockheed Martin nebo Seagate Technology.

V noci na úterý Japonsko zveřejní zprávu o maloobchodních tržbách, Německo dopoledne přidá index dovozních cen a inflační statistiku, Švýcarsko se pochlubí výsledkem obchodní bilance a eurozóna přidá zprávu o vývoji své ekonomiky a index ekonomického sentimentu. V USA se odpoledne investoři zaměří na index cen domů S&P/Case-Shiller. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí odtajní v Evropě SAP nebo Banco Santander a v USA McDonald's, Harley-Davidson, Pfizer, Aetna nebo Electronic Arts. Na pražské burze kvartální hospodářské výsledky představí telekomunikační společnost O2 Czech Republic.

Ve středu nad ránem vyjdou v Japonsku zprávy o průmyslové výrobě, spotřebitelské důvěře, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a Čína přidá indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. Dopoledne bude patřit německé nezaměstnanosti a tržbám tamních maloobchodníků a zprávám o inflaci a nezaměstnanosti v eurozóně. Odpoledne se pozornost investorů přesune za oceán, ve Spojených státech vyjdou index nákupních manažerů pro oblast Chicaga, statistika rozjednaných prodejů domů, zpráva agentury ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Skončí měnověpolitické zasedání americké centrální banky a hospodářské výsledky zveřejní v USA Eli Lilly, Boeing, PayPal Holdings, Facebook, Mondelēz International, Microsoft, eBay, QUALCOMM, AT&T nebo ServiceNow a v Evropě ING Groep, ArcelorMittal, Siemens nebo Volvo a v Japonsku Nintendo.

Čtvrtek bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální lednové PMI ve zpracovatelském sektoru vyjdou v Asii, Evropě a odpoledne i v USA, kde budou investoři navíc vyhodnocovat i pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zprávu o výdajích ve stavebnictví, údaje o lednových prodejích aut nebo data o produktivitě práce a nákladech na práci. Tuzemští investoři budou čekat rovněž na výsledek měnověpolitického zasedání ČNB. Do výsledkové mozaiky přispějí v Evropě společnosti Daimler, Unilever, Royal Dutch Shell nebo Ferrari, v USA Time Warner, DowDuPont, Altria Group, Mastercard, Visa, Amazon, Mattel, Apple, Alphabet nebo GoPro, v Číně Alibaba Group Holding a v Japonsku Nomura Holdings.

Páteční dopoledne bude patřit výrobní inflaci v eurozóně, britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví a bilanci českého státního rozpočtu. Ve Spojených státech odpoledne vyjde kompletní zpráva o situaci na trhu práce, finální lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a zpráva o továrních objednávkách a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářské výsledky v závěru týdne představí v Japonsku Sony, v Evropě Deutsche Bank nebo AstraZeneca a na Wall Street Chevron, ExxonMobil, Merck & Co nebo Phillips 66 a Charter Communications.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat