Co musíte ráno vědět (10. září)

Jak světové trhy uzavřely uplynulý týden, jaké plány má s německou ekonomikou kancléřka Angela Merkelová, co nového chystá Mattel a kdo navrhne nový most v Janově? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek srážela hrozba zavedení dalších protičínských cel, v mínusu skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie zakončily páteční obchodování se ztrátami navzdory solidním datům z trhu práce. Hlavní indexy oslabilo varování amerického prezidenta Donalda Trumpa, že má připravena cla na dovoz dalšího čínského zboží, jehož roční hodnota dosahuje 267 miliard dolarů. Toto opatření by se podle agentury Reuters mohlo dotknout i výrobků americké společnosti Apple.  Index Dow oslabil o 0,31 % na 25 916,54 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,22 % na 2 871,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,25 % na 7 902,54 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,57 % na 14,88 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o přibližně 7 bazických bodů na 2,94 %. Za celý týden index S&P 500 klesl o 1,03 %, Dow oslabil o 0,19 % a Nasdaq Composite ztratil 2,55 %. Pro Nasdaq Composite šlo o nejvýraznější týdenní propad od konce března.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie umějí i klesat, září začalo nezářivě
Po třech zelených týdenních svíčkách přišla jedna sytě červená. Index S&P 500 stihl za čtyři obchodní seance odepsat 1,03 %.
Akcie: Tolik strašáků, a nic!
Americké akciové indexy se na konci srpna dostaly na nová historická maxima. Jako kdyby investory zkrátka nezajímaly všechny ty špatné zprávy z (geo)politiky a mezinárodního obchodu.

2. Evropské akcie v pátek mírně stouply, za celý týden však ztratily více než 2 %

Evropské akciové trhy zakončily týden mírným růstem. V centru pozornosti byla statistika z amerického trhu práce, která dopadla lépe, než se čekalo. Investoři se však kvůli obavám z eskalace obchodního sporu mezi USA a Čínou nechtěli pouštět do výraznějšího rizika. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,03 % na 373,57 bodu, za celý týden však spadl o 2,33 %. Britský FTSE 100 odevzdal 0,56 % na 7 277,7 bodu (týden: -2,13 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,16 % na 5 252,22 bodu (týden : -2,94 %) a německý DAX vzrostl o 0,04 % na 11 959,63 bodu (týden: -3,27 %).

Jak probíhá německá energetická revoluce a jaký vzkaz Berlín vysílá světu?
Máme-li příštím generacím zanechat obyvatelnou planetu, musíme změnit svůj přístup k životnímu prostředí, shodli se účastníci pařížské klimatické konference v roce 2015. Role vůdce energetické revoluce se již dříve ujalo Německo. A jeho cíle nebyly zrovna malé.

3. Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden však přišla o 0,25 %

Pražská burza se v pátek odrazila od ztráty z předchozích dvou seancí, index PX zpevnil o 0,62 % na 1 070,2 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie ČEZ a Komerční banky, nedařilo se naopak CME. Zobchodovaný objem byl s 533 miliony korun mírně podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zdražily o 1,53 % na 565,50 Kč. Komerční banka stoupla o 1,41 % na 896,50 Kč. Oba tituly se tak vzpamatovaly z předchozího poklesu, za kterým stála zpráva agentury Bloomberg, že by akcie těchto dvou společností mohly být vyřazeny z celoevropského indexu STOXX Europe 600. Nejvyšší zisk si připsal Avast (+2,63 %), dařilo se také Monetě Money Bank (+0,51 %), O2 Czech Republic (+0,19 %), Philip Morris ČR (+0,27 %) a Stock Spirits (+0,71 %). Proti trendu naopak šly CME (-1,59 %), Erste Group Bank (-0,69 %) a VIG (-1 %). Za celý týden pražská burza odepsala 0,25 %.

O jednom slabém místě české ekonomiky
Česká vláda, ať si o ní myslíme cokoli, za jednu ze svých priorit označuje investice a budování infrastruktury. Jedno ze souvisejících témat ve své krátké poznámce nastiňuje David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

4. Očekávané události

Týden zahájí série dat z Japonska (HDP, obchodní bilance, běžný účet), na niž naváží data z Číny (nové půjčky, spotřebitelská a výrobní inflace). Dále bude odhalen vývoj vkladů ve švýcarských bankách, britské údaje o průmyslové výrobě a obchodní bilanci a také index investorské důvěry v eurozóně od společnosti Sentix. V Česku vyjdou statistiky z trhu práce a také data o inflaci. Ve Spojených státech bude oznámena pouze červencová statistika spotřebitelských úvěrů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Juncker ve středu osloví europarlament s posledním projevem o EU

Svůj poslední projev o stavu EU přednese ve středu před Evropským parlamentem ve Štrasburku předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jeho řeč bude vzhledem k blížícím se eurovolbám a konci mandátu komise v příštím roce do jisté míry bilanční a dotkne se nepochybně také témat, jako je třeba nadcházející britský odchod z unie.

6. Dohoda o zdanění digitálních firem v EU je prý možná ještě letos

Ministři financí členských zemí Evropské unie by se ještě v letošním roce mohli dohodnout na daňové reformě, která by zvýšila zdanění velkých digitálních podniků. Uvedl to v sobotu německý ministr financí Olaf Scholz po neformálním setkání se svými kolegy ve Vídni.

7. Merkelová hodlá snížit státní dluh a investovat do zaměstnanosti

Německá vláda hodlá snížit státní dluh a investovat do zaměstnanosti a infrastruktury, aby podpořila růst ekonomiky a zároveň ji připravila na případný útlum. Ve svém pravidelném týdenním prohlášení to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová.

8. Výrobce hraček Mattel zakládá filmovou divizi

Americký výrobce hraček Mattel se rozhodl vytvořit filmovou divizi, která bude natáčet snímky založené na jeho populárních výrobcích, jako jsou například panenky Barbie či autíčka Hot Wheels. Informoval o tom list The Wall Street Journal na svých internetových stránkách.

9. Šéf Alibaby Jack Ma představí plán ohledně budoucího vedení firmy

Spoluzakladatel největšího čínského internetového obchodu Alibaba Group Holding Jack Ma v pondělí představí plán, jak vedení firmy předat nové generaci manažerů. Podle listu The New York Times hodlá rezignovat, aby se mohl věnovat dobročinnosti v oblasti vzdělávání. List South China Morning Post ale v sobotu napsal, že Ma prozatím zůstane výkonným předsedou firmy.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nový most v Janově navrhne Renzo Piano, stát by měl příští rok

Náhrada za most, který se v polovině srpna zřítil v italském Janově, by měla být hotova nejpozději v listopadu příštího roku. Podle italských médií to při představování plánu na nový most řekl guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti. Most navrhne renomovaný architekt a janovský rodák Renzo Piano.

"Chceme vytvořit symbol pro budoucnost města. Projekt Renza Piana odpovídá ligurské jednoduchosti a je plný významů. Postavit jej lze rychle," uvedl Toti. Zbytky starého Morandiho mostu, jehož část se zřítila, by měly být odstraněny do konce září.

Změnit by se měl také prostor pod mostem. Vzniknout by tam měla nová čtvrt. Srpnový pád mostu poničil i některé stávající budovy, do kterých se již jejich obyvatelé nemohli vrátit. Bez stálé střechy nad hlavou jich zůstalo zhruba 600. "Chceme změnit tragédii ve velkou příležitost pro Janov, nakonec budeme mít město hezčí než dříve," řekl starosta severoitalského přístavu Marco Bucci.

Podle listu La Stampa by se nový most z dílny Renza Piana měl podobat lodi. Konstrukce z oceli by měla být v noci osvícena pomocí elektřiny ze solárních panelů. "Most by se měl stát místem světla, ale bez zvláštních efektů," vysvětlil 80letý architekt Piano, který pro své rodné město silniční stavbu navrhl zdarma. "Nový most musí mít strukturu, která se bude lehce udržovat a vydrží tisíc let," dodal Piano.

Pád Morandiho mostu ze 14. srpna si vyžádal 43 obětí. Piano řekl, že na mrtvé nemůže přestat myslet. "Pracuji na tomto projektu velmi intenzivně už tři týdny. Pracuji i na jiných věcech, ale mé myšlenky se stále vracejí k mostu," uvedl.

Nová stavba by sice podle něj neměla být "pomníkem padlých", přesto bude každou z obětí připomínat pod mostem jedna lampa.

Italský tisk upozornil i na "trapný incident", který se odehrál na tiskové konferenci, na níž byl projekt nového mostu představen. Výkonný ředitel společnosti Autostrade per l'Italia totiž z neopatrnosti rozbil maketu chystané stavby. Právě společnost, kterou Giovanni Castellucci vede, přitom provozovala zřícený Morandiho most. Castellucci si v srpnu vysloužil kritiku, když se odmítl za neštěstí omluvit s tím, že společnost počká na závěr vyšetřování. Italské úřady vyšetřují kvůli pádu mostu dvacet lidí včetně zaměstnanců Autostrade per l'Italia. Jedním z vyšetřovaných je i Castellucci.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat