Co musíte ráno vědět (17. října)

Jak týden zahájily akcie v Evropě a za oceánem, jak se vyvíjí situace v Katalánsku a jaká evropská instituce se stala terčem provokativního happeningu výstředního ruského umělce? To vše musíte ráno vědět.

1. Žádné překvapení, americké akciové indexy zahájily týden novými rekordy

Hlavní akciové indexy v USA v pondělí zpevnily na nové rekordy díky růstu cen titulů z finančního sektoru, který se zotavil ze ztrát v uplynulém týdnu, stejně jako v reakci na zvýšení cen ropy a s nimi akcií energetických firem. Index Dow v závěru pondělního obchodování stoupl o 0,37 % na 22 956,96 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,18 % na 2 557,64 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,28 % na 6 624 bodů. Všechna odvětví s výjimkou veřejných služeb a cyklického spotřebního zboží mírně zpevnila. Index volatility VIX navzdory růstu cen akcií vzrostl o 3,12 % na 9,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé tři bazické body na 2,2998 %. Bitcoin a ethereum v závěru obchodování na americkém trhu přidávaly do jednoho procenta.

Co Twitter dal: Kdo všechno nevěří Trumpovi

Googlu je letos devatenáct. Tohle o technologickém kolosu možná nevíte

2. Evropské akcie v pondělí stagnovaly, burza v Madridu se znovu dostala pod tlak kvůli Katalánsku

Velké západoevropské burzy se v úvodu týdne na směru neshodly, celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se ale nakonec proti hodnotě z konce minulého týdne prakticky nezměnil. Britský index FTSE 100 klesl o 0,11 % na 7 526,97 bodu, německý DAX ale stoupl o 0,09 % na 13 003,70 bodu a francouzský index CAC 40 posílil o 0,21 % na 5 362,88 bodu. Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel na červené nule, klesl o 0,01 bodu na 391,41 bodu. Španělský akciový index IBEX 35 se propadl o 0,75 % na 10 181,40 bodu, když španělské akcie srážela nejistota kolem dalšího vývoje v Katalánsku, které minulý týden vyhlásilo nezávislost s odkladem. Madrid žádal do pondělní desáté hodiny dopolední od Barcelony vysvětlení, toho se mu ale nedostalo.

Proč jsou evropské akcie dlouhodobě levnější než ty americké?

Proč kritici bitcoinu nemají pravdu?

3. Pražská burza v pondělí stagnovala, dařilo se akciím Monety a ČEZ

Pražská burza v pondělí stagnovala, index PX klesl o 0,03 % na 1 052,75 bodu. Akcie Monety Money Bank a energetické skupiny ČEZ, které se zasloužily o většinu zobchodovaného objemu, posílily, většina hlavních emisí ale klesla. Akcie Monety si připsaly 0,66 % a akcie ČEZ 0,4 %. Transakce s těmito akciemi tvořily bezmála dvě třetiny celkového objemu obchodů. Ze 14 hlavních emisí jich stouplo jen pět. Nejvýrazněji oslabily cenné papíry Fortuny, které ztratily 1,02 %, naopak největšího posílení dosáhly akcie Unipetrolu, které zdražily o 1,58 %.

KONTEXT (volební speciál – 1. díl): V programech stran chybí vize i klíčové detaily

Investorský magazín: Whisky, ČEZ a jak na peníze

4. Očekávané události

V úterý ráno bude Itálie informovat o obchodní bilanci, Spojené království přidá zprávy o inflaci a cenách domů, ekonomický institut ZEW zveřejní ekonomické indexy pro Německo a celou eurozónu a v evropské měnové unii dojde ještě na zprávu o inflaci. Za řečnický pultík se dopoledne postaví šéf Bank of England Mark Carney, hlavní ekonom Evropské centrální banky Peter Praet a viceprezident ECB Vítor Constâncio. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, Spojené státy odtajní zprávy o dovozních a vývozních cenách, průmyslové výrobě a cenách domů. Večer ještě s projevem vystoupí šéf filadelfského Fedu Patrick Harker a ropný institut API bude informovat o vývoji zásob černého zlata na americkém území. Naplno pokračuje také výsledková sezóna, kvartální čísla zveřejní například IBM, Morgan Stanley, Goldman Sachs nebo Johnson & Johnson. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. října a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Cena paládia po 16 letech překročila 1 000 USD za unci

Cena paládia v pondělí poprvé od roku 2001 překročila hranici 1 000 USD za trojskou unci. Cenu zvyšuje vysoká poptávka výrobců automobilů a omezené dodávky kovu na trh, uvedl list Financial Times. Paládium se používá převážně v katalyzátorech benzínových aut. Kovu teď pomáhá vysoký prodej těchto automobilů v Evropě a Číně. Analytici z UBS očekávají, že v letošním roce bude na trhu chybět 830 000 uncí paládia.

6. Madrid tlačí na Katalánce, aby vysvětlili nezávislost s odkladem, ti dále mlží

Úderem pondělní desáté hodiny dopolední vypršel termín, do kterého měl katalánský premiér Carles Puigdemont Madridu sdělit, zda region vyhlásil nezávislost. Premiér Katalánska ale dále mlží a nabízí Madridu jednání.

7. Americká firma Invenergy se dostala do sporu s polskou vládou

Americká společnost Invenergy se dostala do sporu s polskou vládou kvůli údajnému nedodržování smluv státními podniky. Firma v pondělí podle agentury Reuters uvedla, že o tomto sporu oficiálně informovala polského prezidenta Andrzeje Dudu i premiérku Beatu Szydłovou. Upozornila, že pokud se záležitost během šesti měsíců neurovná, předá spor k mezinárodní arbitráži.

8. Daimler osamostatní divize osobních a nákladních aut

Německý výrobce automobilů Daimler zahájil proces restrukturalizace, která předpokládá, že divize osobních aut Mercedes-Benz a nákladních aut a autobusů se stanou právně nezávislými subjekty. Spadat ale budou pod Daimler. Automobilka v pondělí uvedla, že se neplánuje žádné ze svých divizí zbavit a že cílem změny je poskytnout divizím flexibilitu, aby mohly lépe reagovat na rychle se měnící podnikatelské prostředí.

9. Tesla propustila stovky zaměstnanců

Výrobce elektromobilů Tesla minulý týden propustil stovky zaměstnanců, včetně vedoucích pracovníků. Uvedla to agentura Reuters. Firma propouštění potvrdila, neuvedla ale, kolika lidí ze zhruba 33 000, které zaměstnává, se to týká. Údajně to může být 400 až 700 lidí. Automobilka pouze uvedla, že jde o výsledek každoročního výkonnostního hodnocení.

10. Růst cen v českém průmyslu v září zrychlil na 1,7 %

Meziroční růst průmyslových cen v ČR v září zrychlil na 1,7 % ze srpnových 1,4 %. Proti loňskému září se zvýšily také ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. Nejvíce, téměř o 11 %, zdražili zemědělští výrobci. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Výstřední ruský umělec zapálil sídlo centrální banky v Paříži

Ruský umělec Pjotr Pavlenskij proslulý výstředními happeningy v pondělí zapálil přízemní okna francouzské centrální banky na pařížském náměstí Bastilly. V prohlášení k činu mimo jiné napsal, že obnovu revoluční Francie odstartuje světový požár revolucí. Na místě zasahovali hasiči, policie Pavlenského i jeho partnerku vzala do vazby.

Třiatřicetiletý rodák z Petrohradu je známý politicky motivovanými počiny namířenými proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Před pěti lety si například zašil ústa, aby demonstroval svůj protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot odsouzených za pobuřující koncert v moskevském kostele. V další prezentaci se v Petrohradu objevil nahý a zabalený do ostnatého drátu, aby upozornil na osud lidí žijících v represivním režimu. V roce 2015 zapálil v centru Moskvy vchodové dveře do sídla ruské tajné policie.

Ve své vlasti je Pavlenskij stíhaný za sexuální napadení. Umělec a jeho přítelkyně, s níž má dvě děti, jakákoli obvinění odmítají a tvrdí, že jsou vykonstruovaná.

Loni v létě Pavlenskému newyorská nadace Human Rights Foundation odebrala cenu Václava Havla pro kreativní disent. Pavlenskij totiž peněžní odměnu spojenou s oceněním hodlal věnovat na obhajobu záškodníků z ruského Dálného východu odsouzených ruskou justicí za násilné zločiny.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat