Evropské akcie v pondělí stagnovaly, burza v Madridu se znovu dostala pod tlak kvůli Katalánsku

Velké západoevropské burzy se v úvodu nového týdne na směru neshodly, celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se ale nakonec proti hodnotě z konce minulého týdne prakticky nezměnil. Pod tlakem byly španělské akcie kvůli nejistotě kolem dalšího vývoje katalánské otázky.
Britský index FTSE 100 klesl o 0,11 % na 7 526,97 bodu, německý DAX ale stoupl o 0,09 % na 13 003,70 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,21 % na 5 362,88 bodu. Panevropský CAC uzavřel se na červené nule, klesl o 0,01 bodu na 391,41 bodu. Španělský akciový index IBEX 35 se propadl o 0,75 % na 10 181,40 bodu.
Španělské akcie srážela nejistota kolem dalšího vývoje v Katalánsku, které minulý týden vyhlásilo nezávislost s odkladem. Madrid žádal do dnešní desáté hodiny dopolední od Barcelony vysvětlení, toho se mu ovšem nedostalo. Katalánský premiér Carles Puigdemont podle katalánského tisku nabízí Madridu jednání a španělského premiéra Mariana Rajoye vybídl k osobní schůzce.
Média upozorňují, že Madrid by v reakci na neobdržení vysvětlení kroku Barcelony mohl zrušit autonomii Katalánska. Problémem může být, že shoda ohledně dalšího postupu nepanuje ani mezi separatisty. Politici kolem Puigdemonta chtějí vést s Madridem dialog, radikálové požadují rozchod bez jednání.
Z jednotlivých titulů se v západní Evropě dařilo například společnosti Eurotunnel (+1,9 %), jejíž akcie zpevnily poté, co na ně analytici z Goldman Sachs zvýšili investiční doporučení.
Zpevnily také akcie maloobchodního řetězce Carrefour (+0,84 %), který informoval, že se jeho novým finančním ředitelem stane bývalý finanční šéf firmy Fnac Darty.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Vítězem rakouských parlamentních voleb se podle očekávání stala Rakouská lidová strana v čele s mladým Sebastianem Kurzem. Na druhém místě skončila Svobodná strana Rakouska a třetí byla Sociálně demokratická strana Rakouska. Volební účast byla vysoká, dosáhla 80 %.
- Německo: Index velkoobchodních cen v září meziročně stoupl o 3,4 % (srpen: +3,2 %). Meziměsíčně se index zvýšil o 0,6 % (odhad: +0,4 %, srpen: +0,3 %).
- Britský výrobce aut Vauxhall zruší v britské továrně v Ellesmere Port zhruba 400 pracovním míst. Důvodem je pokles prodeje, uvedla BBC. Vauxhall má v Británii 4 500 zaměstnanců, z toho 1 800 v Ellesmere Port. Vauxhall patří francouzské automobilové skupině PSA Group. Mluvčí uvedl, že automobilka čelí obtížným podmínkám na evropském trhu.
- Meziroční růst průmyslových cen v ČR v září zrychlil na 1,7 % ze srpnových 1,4 %. Proti loňskému září se zvýšily i ceny v zemědělství, stavebnictví a službách. Nejvíce, téměř o 11 %, zdražili zemědělští výrobci. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ), který současně zveřejnil srpnové výsledky zahraničního obchodu - vývozní ceny klesly meziročně o 1,2 %, dovozní ceny se snížily o 1,1 %.
- Německé aerolinky Lufthansa předloží nabídku na převzetí velké části zkrachovalé italské společnosti Alitalia, za kterou je německý podnik ochoten zaplatit 500 milionů eur. S odvoláním na tři informované zdroje to uvedl italský list Corriere della Sera. Pondělí je konečným termínem pro předložení závazných nabídek na Alitalii.
- Německý výrobce automobilů Daimler zahájil proces restrukturalizace, která předpokládá, že divize osobních aut Mercedes-Benz a nákladních aut a autobusů se stanou právně nezávislými subjekty. Spadat ale budou pod Daimler. Automobilka v pondělí uvedla, že se neplánuje žádné ze svých divizí zbavit a že cílem změny je poskytnout divizím flexibilitu, aby mohly lépe reagovat na rychle se měnící podnikatelské prostředí.
Zdroj: CNBC
Aktuality
