Co musíte ráno vědět (2. prosince)

Jak se dařilo světovým trhům na začátku prosince, jaké vyhlídky má americká i světová ekonomika a který zdroj energie je nejnebezpečnější? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý opět posouvaly rekordy, trh sází na vakcínu na covid-19

Akcie v USA zpevnily. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zavřely na nových maximech. Investoři sázejí na brzkou dostupnost vakcíny proti covidu-19 a vlivem pozitivní hospodářské statistiky z Číny i na rychlou hospodářskou obnovu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,63 % na 29 823,92 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 1,13 % na 3 662,45 bodu a index Nasdaq Composite vzrostl o 1,28 % na 12 355,11 bodu. Index volatility netypicky vzrostl společně s cenami akcií, konkrétně o 0,97 % na 20,77 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA vystřelil o bezmála devět bazických bodů na 0,929 %. Ceny ropy klesly o 2 % poté, co se země OPEC+ nedohodly na dalším vývoji omezení) těžby ropy a rozhodnutí odsunuly prozatím na čtvrtek. Zlato zdražilo v dolarovém vyjádření o 2 %, stříbro dokonce bezmála o 6 %. Bitcoin odevzdal přes dvě procenta a jeho cena se držela pod 19 000 USD.

Začíná prosinec, (další) historicky silný měsíc pro americké akcie
Americký akciový index S&P 500 má za sebou silný listopad. A býci mohou chovat naděje, že není všem růstovým dnům konec. Historické průměry slibují i na prosinec zajímavé zhodnocení. Ale jsou to průměry, samozřejmě.
Schwab (WEF): Neoliberalismu zvoní hrana, koronavirus potvrzuje potřebu nového myšlení
Pandemie covidu-19 otřásla světem způsobem, který nemá v poválečné historii obdoby. Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab v souvislosti s tím říká, že svět se musí změnit. Soustředit se podle něj musíme na odolnost a udržitelnost, ke kterým vede mimo jiné upřednostňování dlouhodobě efektivních a ekologicky šetrných řešení. Současně však také musíme přehodnotit význam slova kapitál nebo se zamyslet nad úlohou podniků v dnešním světě.
Skupina amerických zákonodárců představila balík pomoci ekonomice v objemu 908 miliard USD
Skupina amerických zákonodárců, v níž jsou zastoupeni demokraté i republikáni, představila návrh stimulačního balíku v objemu 908 miliard dolarů, který má pomoci americké ekonomice zasažené dopady pandemie covidu-19. Ke zvrácení patové situace ve vyjednávaní, které se táhne již měsíce, vyzval i budoucí prezident Joe Biden, podle nějž ale případný balík schválený před jeho nástupem do funkce v lednu bude "pouze začátek". Jeho tým již chystá další ekonomickou pomoc, dodal.

2. Evropské akcie v úterý začaly nový měsíc na pozitivní vlně

Akcie na západoevropských trzích se v úterý vrátily k růstu. Na trzích po pondělním vybírání zisků opět zavládl mírný optimismus spojený s příchodem nových vakcín a nadějí na rychlé oživení ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 v úterý vzrostl o 0,65 % na 391,90 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,89 % na 6 384,73 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 1,14 % na 5 581,64 bodu a německý DAX posílil o 0,69 % na 13 382,30 bodu.

Tři krátké poznámky k časování trhu
Časování trhu je jen pro zkušené. Ale popravdě řečeno, kdo někdy neměl chuť využít příležitost v podobě zhoupnutí trhu? Nejde ale jen o chuť "zkusit to", občas mohou být investoři k časování trhu donuceni okolnostmi. I proto by si měli následující tři poznámky přečíst všichni, ať je jejich postoj k této strategii jakýkoli.
Technická analýza: Co (ne)znamená cena zlata pod 1 800 USD za unci?
Přestože byl uplynulý obchodní týden zkrácený z důvodu svátku Dne díkůvzdání, využili medvědi nízké páteční likvidity na trhu a dokázali stlačit cenu zlata pod 1 800 USD za trojskou unci. Zlato tak zakončilo týden o 4,4 % níže, stříbro pak odepsalo 6,2 %.

3. Pražská burza v úterý opět mírně oslabila, index PX táhly dolů Avast a Erste

Pražská burza v úterý dále mírně oslabovala. Index PX klesl o 0,23 % na 964,24 bodu. Dolů ho táhly především akcie technologické společnosti Avast a Erste Group Bank, mírně ztratil také energetický ČEZ. Naopak se ziskem uzavřely Komerční banka, MONETA Money Bank či operátor O2 Czech Republic.

Analytici: Schodek rozpočtu ČR by mohl být pod 400 miliardami Kč
Úterní data o vývoji letošního státního rozpočtu podle ekonomů naznačují, že za celý letošní rok by mohl být schodek rozpočtu i pod 400 miliardami korun. Celkově se tak ukazuje, že i přes dopady druhé vlny pandemie, bylo letní zvýšení letošního schodku na 500 miliard Kč nadsazené.

4. Očekávané události

Ve středu se trhy zaměří na HDP Austrálie, nezaměstnanost v Itálii a celé eurozóně a hlavně na čísla z německého maloobchodu. Ve Spojených státech vyjdou statistiky o tvorbě pracovních míst v soukromé sféře, zásoby ropy, data z hypotečního trhu a hlavně takzvaná Béžová kniha, tedy pravidelná zpráva o stavu americké ekonomiky z dílny centrální banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Tempo zlepšování ekonomiky USA podle šéfa Fedu zpomalilo

Ožívání americké ekonomiky v posledních měsících zpomalilo a výhled zůstává mimořádně nejistý. Růst počtu pozitivních případů nemoci covid-19 v USA i zahraničí je znepokojující, a příštích několik měsíců by tak mohlo být obtížných, uvedl v úterním projevu před bankovním výborem Senátu šéf centrální banky USA Jerome Powell. Plné oživení podle něj není pravděpodobné do té doby, dokud si lidé nebudou jistí, že je bezpečné se znovu zapojit do široké škály aktivit.

6. OECD: Světová ekonomika letos klesne o 4,2 %, český HDP se sníží o 6,8 %

Světová ekonomika v letošním roce klesne o 4,2 %, v příštím roce naopak o 4,2 % vzroste. Předpověděla to v úterý Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Aktualizovala tak svou zářijovou prognózu, podle které se měl globální hrubý domácí produkt v letošním roce snížit o 4,5 %, zatímco napřesrok měl stoupnout o 5 %.

7. Eurozóna v listopadu zůstala v deflaci, meziročně ceny klesly stejně jako v předchozích dvou měsících o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v listopadu stejně jako v předchozích dvou měsících meziročně klesly o 0,3 %. Inflace tak zůstává na nejnižší hodnotě za poslední čtyři roky. Vyplývá to z úterního rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat. Loni v listopadu ceny v eurozóně meziročně vzrostly o procento.

8. Facebook přejmenoval svoji kryptoměnu, nově se jmenuje diem

Facebook přejmenoval svoji digitální měnu libra. Nově se jmenuje diem. Změna názvu je součástí snahy upozornit na jednodušší a přepracovanou strukturu měny, řekl ředitel asociace stojící za digitální měnou Stuart Levey.

9. HDP Kanady ve třetím čtvrtletí výrazně vzrostl

Hrubý domácí produkt Kanady ve třetím čtvrtletí vzrostl o 8,9 % po rekordním propadu ve druhém čtvrtletí (-11,3 %, revidováno z -11,5 %). V celoročním propočtu vzrostl HDP o 40,5 % po propadu o 38,1 % ve druhém čtvrtletí (revidováno z -38,7 %), analytici ale čekali růst o 47,6 %. V porovnání se třetím čtvrtletím roku 2019 HDP klesl o 5,16 % (ve druhém čtvrtletí -12,5 %). Meziměsíčně rostl HDP v září o 0,8 % (srpen +1,2 %).

10. Hodnota Airbnb by mohla být až 35 miliard USD

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie až za 2,6 miliardy USD, což by celou společnost ohodnotilo na 34,8 miliardy USD. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení firmy pro regulační úřady. Vstoupit na burzu chce firma ještě tento měsíc.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nečisté a nebezpečné uhlí a ropa

Z grafů níže je jasně patrné, že uhlí a ropa mají v současné zelené době to nejlepší určitě za sebou. Pro mnohé vlastně není překvapením ani čistota a bezpečnost jaderné energie, u ní je spíše zarážející její špatná pověst, kterou jí bohužel nevylepšuje ani její finanční nákladnost, jež jako jedna z mála v posledních deseti letech výrazně vzrostla. Zbývá jen otázka, jestli slunce, vítr a voda budou jako náhrada jádra při zvyšující se spotřebě energie v budoucnu stačit.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat