Technická analýza: Co (ne)znamená cena zlata pod 1 800 USD za unci?

Přestože byl uplynulý obchodní týden zkrácený z důvodu svátku Dne díkůvzdání, využili medvědi nízké páteční likvidity na trhu a dokázali stlačit cenu zlata pod 1 800 USD za trojskou unci. Zlato tak zakončilo týden o 4,4 % níže, stříbro pak odepsalo 6,2 %.
Před týdnem jsem upozorňoval, že pokud zlato propadne pod silnou podporu 1 850 USD za unci, trh zahájí výprodej k 31měsíčnímu cenovému dnu. Poslední propad ceny naznačuje, že se nacházíme v této fázi cyklu.
Jak probíhal výprodej k poslednímu 31měsíčnímu dnu, které nastalo v srpnu 2018 na 1 160 USD? Trh se nejprve od počátku roku 2018 do května téhož roku pohyboval do strany v pásmu 1 300 až 1 360 USD. Poté, když byla definitivně prolomena podpora 1 300 USD, nastala finální fáze výprodeje, která trvala 10 týdnů.
V letošním roce se zlato pohybovalo do strany (14 týdnů) v podstatě od doby, kdy vytvořilo v srpnu dosavadní historický vrchol 2 075 USD, po jehož dosažení nastal rychlý výprodej k 1 860 USD. Teprve koncem listopadu nastal propad pod kritickou podporu, a tudíž je trh nyní v druhém týdnu serióznějšího výprodeje. Cena nicméně klesá v podstatě již čtvrtým týdnem poté, co se zlato 9. listopadu prudce vytočilo na úrovni 1 965 USD za unci.
V pondělí ráno spotová cena zlata klesla na 1 764 USD, což je hladina 50% Fibonacciho retracementu (měřeno od posledního významného cenového dna, které nastalo v březnu na 1 450 USD). To je bezesporu silná cenová hladina, kolem které může nastat dočasná stabilizace ceny.
Navíc je trh na týdenním grafu vychýlen mimo Bollingerovo pásmo, což se neděje příliš často, a trh má zpravidla tendenci se vrátit do tohoto pásma, než případně zahájí další fázi poklesu. Bollingerovo pásmo totiž měří volatilitu aktiva a relativní cenovou úroveň v daném období, přičemž finanční instrumenty se obvykle pohybují v rámci těchto pásem.
Pokud prozkoumáme týdenní graf detailněji a aplikujeme Fibonacciho retracement (FR) na celkový aktuální 31měsíční cyklus, vidíme, že se cena zlata nachází mezi liniemi 23,6 a 38,2 %. Těsně nad linií 38,2 % je také 123 gap v pásmu 1 745 až 1 757 USD. 123 gap je mezera v trhu mezi třemi svíčkami (týdenními), kdy druhá svíčka musí být dostatečně dlouhá, aby mezi vrcholem první svíčky a minimem třetí svíčky byl prostor. Tato úroveň je pak silnou podporou či rezistencí. Čím větší tento prostor je, tím silnější jsou tyto úrovně.
Na týdenním grafu zlata nenalezneme mnoho takových úrovní. Pro býky by nebylo zajisté příjemné, pokud by zlato korigovalo pod tuto hladinu a prolomilo podporu 1 740 USD a současně FR 38,2 %, neboť další hladinou je až 50% FR a 123 gap v pásmu 1 630 až 1 660 USD. Ale jelikož trh klesá k dlouhodobému dnu, není to v následujících týdnech vyloučeno.
Zlato v korunách prochází ještě agresivnějším výprodejem než zlato v dolarech. Je to způsobeno zejména tím, že americký dolar také ztrácí a oslabil vůči koruně na nejnižší úroveň za poslední 2 roky. Měřeno od posledního významného dna z března 2020 se cena zlata v korunách již nachází na FR 61,8 %, což je extrémně silná podpora. Trh klesl dokonce nepatrně pod výběžek z 5. června na 39 000 Kč za unci.
Pokud aplikujeme FR na celkový růst ceny zlata v korunách od září 2018, kdy nastalo také velice významné dno na 25 800 Kč za unci, je trh přesně na FR 38,2 % a vidíme, že je také poměrně vychýlený mimo Bollingerovo pásmo. Proto nyní očekávám spíše postupnou stabilizaci ceny zlata v korunách, přičemž následující týdny ukážou, zda výprodej právě kulminuje, nebo zda se protáhne až do prvního čtvrtletí 2021.
VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.