Schwab (WEF): Neoliberalismu zvoní hrana, koronavirus potvrzuje potřebu nového myšlení

Pandemie covidu-19 otřásla světem způsobem, který nemá v poválečné historii obdoby. Zakladatel Světového ekonomického fóra Klaus Schwab v souvislosti s tím říká, že svět se musí změnit. Soustředit se podle něj musíme na odolnost a udržitelnost, ke kterým vede mimo jiné upřednostňování dlouhodobě efektivních a ekologicky šetrných řešení. Současně však také musíme přehodnotit význam slova kapitál nebo se zamyslet nad úlohou podniků v dnešním světě.
Schwab svými slovy naráží na iniciativu Velkého restartu, která bude hlavním tématem Světového ekonomického fóra v roce 2021. Za cíl si tato vize klade podobně rozsáhlou transformaci ekonomiky, jaká přišla v poválečných letech.
"Neměli bychom řešit jen to, jak zmírnit dopady šíření koronaviru na hospodářství, měli bychom cílit na transformaci ekonomiky, abychom posílili její odolnost a přispěli ke zkvalitnění života co největšího množství lidí," říká Schwab.
Podle něj koronavirová pandemie mimo jiné ukázala, jak důležité jsou v dnešní době technologie. "Jen díky nim sledujeme mimo jiné rekordně rychlý vývoj vakcín," upozorňuje a dodává, že i proto musí svět ze všech sil pokračovat v rozvoji takzvaného průmyslu 4.0. "Musíme pokračovat v investicích do vývoje a výzkumu, vzdělávání a inovací," říká.
Jedním z hlavních úkolů, který před světem stojí, je podle něj odklon od čistého neoliberalismu založeného mimo jiné na uvolňování regulací, jež podkopává postavení zaměstnanců, ale i nových firem, pro které je těžké prosadit se proti gigantům, kteří mají nejen obrovskou ekonomickou, ale i politickou sílu.
Nezbytná je podle Schwaba také diskuze o slově kapitál. "Musíme o něm přemýšlet bez předsudků a zjistit, co v dnešní době znamená, jaký má význam z hlediska finančního, environmentálního, sociálního, ale i čisté lidského," pokračuje ekonom. A totéž platí v případě podniků - je potřeba brát v potaz jejich význam nejen pro akcionáře či zaměstnance, ale pro širší skupinu lidí.
"Koronavirová krize nám ukázala, že politici, podniky a občanské skupiny nemohou čelit zásadní krizi, pokud nespolupracují. Musíme proto odstranit překážky, které mezi nimi stojí, a vytvořit prostředí pro spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem. Důležité přitom je, aby se do tohoto procesu zapojily také mladší generace, protože hovoříme a dlouhodobé budoucnosti," dodává Klaus Schwab.
Zdroj: World Economic Forum