Co musíte ráno vědět (25. července)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v červenci důvěra v českou ekonomiku a jaký sportovní klub je nejhodnotnější na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie se ve středu na směru neshodly, indexy S&P 500 a Nasdaq Composite přesto dosáhly nových rekordů

Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně. Index Dow stáhly dolů neuspokojivé výsledky průmyslových společností Boeing a Caterpillar. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite však vystoupily na nová rekordní maxima díky překvapivě příznivým výsledkům výrobce čipů Texas Instruments. Index Dow ztratil 0,29 % a obchodování uzavřel na 27 269,97 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,47 % na 3 019,56 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,85 % na 8 321,50 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,28 % na 12,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o tři bazické body na 2,05 %.

Akcie podle Jima Cramera: Šest titulů, se kterými se nemusíte bát ani ekonomického zpomalení
Americká ekonomika má podle všeho to nejlepší za sebou. Ani zpomalování růstu či příchod recese by ale investoři neměli vnímat jako signál k odchodu z trhu. Stačí jen mít v portfoliu ty správné akcie. Šest takových vybral v polovině července excentrický moderátor a investor Jim Cramer.

2. Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, trhy zklamala německá a francouzská makrodata

Evropské akciové trhy uzavřely ve středu smíšeně, když investoři vyhodnocovali hospodářské výsledky několika velkých evropských firem. Zklamaly je zároveň předběžné indexy nákupních manažerů pro Německo a Francii. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,05 % na 391,73 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,73 % na 7 501,46 bodu, francouzský CAC 40 odevzdal 0,22 % na 5 605,87 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,26 % na 12 522,89 bodu. O téměř 1,5 % si polepšil automobilový sektor, kde například akcie německého automobilového koncernu Daimler po zveřejnění výsledků hospodaření zdražily zhruba o 2,4 %.

Environmentální krize: Jak jí zabránit (podle EU)?
O příčinách a vlivu lidské činnosti na globální oteplování lze vést dlouhé debaty, ale jen těžko někdo může zpochybňovat, že změny klimatu probíhají. A znamená to náklady - lidé kvůli nim přicházejí o střechu nad hlavou, dostatek vody a potravin. Jak se k environmentální krizi staví Evropská unie? A čeho by v následujících desetiletích chtěla dosáhnout? Téma shrnují analytici z České spořitelny.

3. Pražská burza v polovině týdne stoupla, akcie Stock Spirits zdražily o necelá 4 %

Pražská burza ve středu uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,39 % na 1 075,44 bodu. Vzrostla tak již podeváté v řadě. Nahoru burzu táhly zejména akcie Komerční banky, které při nejvyšším zobchodovaném objemu z hlavních titulů zdražily o 1,01 % na 904 Kč. Objem obchodů byl s necelými 326 miliony korun nadprůměrný. Nejvyšší zisk si připsaly akcie likérky Stock Spirits, které zpevnily o 3,71 % na 64,30 Kč. 

Jazyk finančních expertů přeložený do normální řeči
Ne každý finanční nebo investiční poradce umí hovořit s klienty jako s normálními lidmi. Některé vysvětlené věty tržních expertů vás mohou pobavit, případně i obohatit.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek v Německu vyjdou indexy podnikatelské nálady od Ifo a USA se pochlubí obchodní bilancí se zbožím, objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby, odhadem velkoobchodních skladových zásob a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Největší potenciál ovlivnit dění na trzích má ale zasedání Evropské centrální banky. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Comcast, Intel, 3M, Amazon.com, Alphabet, Total, Unilever,  AB InBev, Volkswagen či BASF. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelé české ekonomice věří, u podnikatelů důvěra klesla

Důvěra v českou ekonomiku v červenci klesla na 95,1 bodu z červnových 95,2 bodu. Zůstává tak nejnižší od října 2015. Zatímco důvěra spotřebitelů proti červnu vzrostla, u podnikatelů naopak lehce ochabla. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Proti loňskému červenci je souhrnný index důvěry o 3,6 bodu nižší.

6. Boeing se po problémech s letadly propadl do ztráty 2,9 miliardy USD

Americký výrobce letadel a letecké techniky Boeing se ve druhém čtvrtletí propadl do ztráty 2,94 miliardy USD ve srovnání se ziskem 2,2 miliardy USD ve stejném období loni. Je to jeho nejhlubší ztráta za posledních deset let. Důvodem je odstavení z provozu jeho nejprodávanějších letadel 737 MAX po dvou vážných nehodách. Předseda představenstva Dennis Muilenburg ve středu na navazující tiskové konferenci také nevyloučil, že firma by v případě přetrvávajícího zákazu létání strojů 737 MAX mohla jejich výrobu dále omezit nebo úplně zastavit.

7. Facebook dostal v USA rekordní pokutu pět miliard dolarů

Úřady ve Spojených státech vyměřily společnosti Facebook rekordní pokutu pět miliard dolarů za porušení ochrany soukromí. Oznámila to ve středu Federální obchodní komise (FTC). Podnikání Facebooku bude také podléhat přísnějšímu dohledu a restrikcím, uvedla ve středu agentura AP. Provozovatel největší sociální sítě světa pokutu přijal a zakladatel společnosti Mark Zuckerberg uvedl, že firma provede strukturální změny při vyvíjení nových služeb a upraví způsob řízení.

Facebook čelí antimonopolnímu vyšetřování, klesl mu zisk
Americká internetová společnost Facebook čelí ve Spojených státech antimonopolnímu vyšetřování ze strany Federální obchodní komise (FTC). Oznámila to ve středu společnost. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co FTC uvedla, že Facebooku vyměřila rekordní pokutu pět miliard dolarů za porušení ochrany soukromí.

8. Deutsche Bank je ve ztrátě 3,15 miliardy eur kvůli restrukturalizaci

Největší německá banka Deutsche Bank spadla ve druhém čtvrtletí do ztráty 3,15 miliardy eur ze zisku 401 milionů eur před rokem. Tento vývoj je podle středečního sdělení banky důsledkem nákladů na restrukturalizaci, bez nich by banka vykázala zisk ve výši 231 milionů eur. Dosavadní náklady na restrukturalizaci činily 3,4 miliardy eur.

9. Metro doporučilo akcionářům odmítnout nabídku na převzetí od EPGC

Německá obchodní skupina Metro doporučila akcionářům, aby nepřijímali nabídku na odkup akcií, kterou jim předložila investiční skupina EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče. Nabídku označila za podhodnocenou. Společnost to oznámila ve středečním prohlášení s tím, že ale nevyloučila možnost dalších jednání.

10. Daimler vykázal ve čtvrtletí ztrátu, první od roku 2009

Německý automobilový koncern Daimler vykázal ve druhém čtvrtletí čistou ztrátu 1,2 miliardy eur po zisku 1,8 miliardy eur před rokem. Důvodem jsou jednorázové výdaje 4,2 miliardy eur spojené s problémy s naftovými motory a s airbagy. Ztráta byla podle středečního sdělení společnosti první od roku 2009. Automobilka nicméně uvedla, že ve druhé polovině roku očekává citelné zlepšení.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejhodnotnějším klubem jsou Dallas Cowboys z NFL

Dallas Cowboys z americké NFL zůstali nejhodnotnějším klubem na světě, ukázal nejnovější žebříček časopisu Forbes, který každoročně vyhlašuje padesátku nejhodnotnějších klubů světa.

Žebříčku opět dominují kluby amerického fotbalu, kterých je v něm zastoupeno 26. Baseballová MLB má v žebříčku 9 zástupců, fotbalových klubů se do elitní padesátky vešlo 8 a basketbalová NBA dodala 7 týmů.

Legendární španělské velkokluby Real Madrid a FC Barcelona se umístily na třetím a čtvrtém místě. Zklamaní mohou být fanoušci u nás tak oblíbeného hokeje, jehož zástupci se do žebříčku neprobojovali.

Musíte vědět
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat