Co musíte ráno vědět (26. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co přineslo červencové zasedání ECB a proč je dobré vědět, čím se liší americký orel od ruské orlice? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek srazily z jejich maxim slabé firemní výsledky

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek sestoupily ze svých maxim kvůli špatným hospodářským výsledkům firem v čele s automobilkou Ford Motor a kvůli zklamání z politiky Evropské centrální banky. Na devizovém trhu posilovalo euro. Index Dow klesl o 0,47 % na 27 141,93 bodu, širší benchmark S&P 500 odepsal 0,52 % na 3 003,73 bodu a index Nasdaq Composite oslabil o 1 % na 8 238,54 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,55 % na 12,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,08 %. V červených číslech uzavřely všechny hlavní sektory. Nejvíce ztratilo energetické odvětví, jež oslabilo o více než procento. O více než půl procenta se snížily sektory základních materiálů, technologií a financí.

USA vs. Čína: Rozdělení sil a investice v poglobalizační době
Globalizace byla bezpochyby jedním z nejdůležitějších trendů několika posledních dekád. nyní se ale zdá, že došla k svému konci. Na které sektory tato změna může dopadnout nejvíce?
Býčí trend v USA: Růst ocenění akcií, nebo větší zisky firem?
Často se mluví o tom, že jsou americké akcie v současnosti výrazně nadhodnocené, že je býčí trend již nezdravý a unavený. Tak se podívejme na pár čísel.

2. Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na smíšené signály z ECB poklesly

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování vesměs dolů. Investoři tak reagovali na smíšené signály z Evropské centrální banky ohledně dalšího vývoje úrokových sazeb. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se zhruba půlprocentní ztrátou. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,17 procenta, německý DAX poklesl o 1,28 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,5 procenta. V červených číslech uzavřela i většina sektorů. Z jednotlivých emisí si nejlépe vedly akcie britské firmy Cobham, kterou chce za zhruba 4 miliardy liber koupit americká investiční společnost Advent International

Prohraná bitva neznamená prohranou válku aneb Bez trpělivosti na trhy nelez
Klíčem k úspěchu na trzích je jasný plán. Ani sebelepší investiční strategie ale nestačí, když investor není dostatečně trpělivý. Ilustrují to i následující čtyři grafy.

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně oslabila navzdory vzestupu Erste Group Bank

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování poklesl o 0,13 procenta, když uzavřel seanci na hodnotě 1 074,02 bodu. Sestup vedly energetická státní firma ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank. Naopak se dařilo rakouské Erste Group Bank, jejíž akcie byly zároveň nejobchodovanějším titulem dne. Podražily také akcie mediální firmy CME a telekomunikačního operátora O2 Czech Republic. Zobchodovaný objem čítal podprůměrných 359 milionů korun.

Investorská ponaučení z mediálních titulků
Mohou titulky ve finančních médiích pomoci při rozhodování o investicích? Jejich slepé následování jistě smysl nemá, investoři je ale mohou vnímat jako ukazatel nálady na trhu. A někdy mohou nabídnout opravdu šťavnatou lekci.

4. Očekávané události

V pátek budou nejprve oznámeny německé dovozní ceny a spotřebitelská důvěra ve Francii. Odpoledne budou investoři především očekávat první odhad vývoje amerického HDP ve druhém čtvrtletí. Nabitý výsledkový týden uzavřou firmy jako Nestlé a Renault v Evropě a McDonald's, AbbVie nebo Twitter v USA. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. července a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Evropská centrální banka potvrdila nastavení měnové politiky

Evropská centrální banka na červencovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0 %, zápůjční sazby na 0,25 % a depozitní sazby na -0,4 %. Zároveň potvrdila, že by sazby měly zůstat na současných, případně nižších úrovních minimálně do poloviny příštího roku. Guvernér banky Mario Draghi během tiskové konference přiznal frustraci ECB z toho, že inflace je delší dobu příliš nízko, a signalizoval připravenost měnové autority k dalšímu uvolnění politiky, pokud si to situace vyžádá.

6. Samsung v září uvede na trh ohebný smartphone Galaxy Fold

Jihokorejská společnost Samsung Electronics v září uvede na trh svůj ohebný smartphone Galaxy Fold. Oznámila to ve čtvrtek firma, která na jaře zahájení prodeje nového přístroje odložila po zprávách o problémech s displejem.

7. Zisk Nokie se díky zájmu o sítě 5G téměř zdvojnásobil

Čistý zisk finské společnosti Nokia se ve druhém čtvrtletí prudce zvýšil na 258 milionů eur z loňských srovnatelných 139 milionů eur. K téměř dvojnásobnému zisku přispěly objednávky na mobilní sítě nové generace 5G, vyplývá ze čtvrtečního prohlášení firmy.

8. Draghi: Mezinárodní měnový fond nepovedu

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek vyloučil, že by mohl stanout v čele Mezinárodního měnového fondu. Popřel tak informaci německého týdeníku WirtschaftsWoche, který s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že za jmenování Draghiho do této funkce lobbuje Francie.

9. Turecká centrální banka prudce snížila úroky, poprvé od roku 2015

Turecká centrální banka ve čtvrtek prudce snížila úrokové sazby, aby podpořila ekonomiku zmítanou recesí. Základní úroková sazba klesla o 4,25 procentního bodu na 19,75 procenta, mnohem více, než se čekalo. Snížení úroků je první od roku 2015.

10. ČR v pololetí získala z EU o 24,4 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika v pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 24,4 miliardy korun více, než do něj odvedla. V tiskové zprávě o tom ve čtvrtek informovalo ministerstvo financí. Loni v pololetí tzv. čistá pozice ČR činila 10,4 miliardy korun.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Orel, či orlice?

Když Donald Trump řečnil na studentské akci Turning Point USA, kdosi vtipný údajně nechal na plátno za prezidentem promítat americký státní znak. Proč ne? Protože na druhý pohled drží orel namísto svazku šípů golfové hole a namísto motta E pluribus unum (Vše se stává jedním) je ve znaku napsáno 45 es un titere (45. prezident je loutka). A ještě taková drobnost - orel ve znaku není ten správný americký bělohlavý, nýbrž ruská orlice. Podle televize CNN stál autora tento vtípek místo.

A jak vypadá skutečný znak?

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat