Co musíte ráno vědět (28. srpna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v prvním pololetí dařilo pojišťovně VIG a jak budou podle Renaultu vypadat vozy budoucnosti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily, inverze výnosové křivky se zvýraznila

Akciové indexy v USA ve Spojených státech v úterý klesly. Trh stáhly níže především finanční společnosti a nejistota kolem dalšího vývoje jednání o obchodu mezi USA a Čínou. Index Dow oslabil o 0,47 % na 25 777,90 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,32 % na 2 869,16 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,34 % na 7 826,95 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,12 % na 20,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 1,47 %. Cena zlata stoupla o procento na zhruba 1 540 USD za trojskou unci a ceny ropy se zvedly o 2-3 %, naopak mírně ztrácely nejsledovanější kryptoměny. 10leté výnosy v USA klesly v úterý výrazněji pod výnosy 2leté. Právě inverze výnosové křivky na těchto splatnostech je považována za signál blížící se recese. "Pokles výnosů dluhopisů je to, co aktuálně nejvíce hýbe trhem. Podstatné je přitom tempo snižování úroků," podotkl burzovní veterán Art Cashin z UBS.

Americká ekonomika se z obchodní války nemusí vzpamatovat několik let, varuje Goldman Sachs
Americká obchodní válka s Čínou podle investiční banky Goldman Sachs na několik let poškodí reálný růst americké ekonomiky a ve svých peněženkách ji pocítí i obyčejní Američané. Banka to uvedla ve své pondělní zprávě hodnotící vyhlídky americké ekonomiky.
Proč Čína ve sporu s USA (ne)použije tento těžký kalibr?
Obchodní konflikt mezi USA a Čínou nebere konce. Říše středu má přitom kromě jiných v záloze bilionovou zbraň, bude se ji ale nejspíše zdráhat použít.
Investorský magazín: (Inverzní) výnosová křivka od A do Z
Inverzní neboli převrácená výnosová křivka. Graf, který v současnosti znervózňuje i jinak celkem otrlé investory. Je namístě se jí bát? Odpověď hledá aktuální Investorský magazín, ve kterém se také kriticky díváme na realitní trh nebo na největší spekulativní sázku dneška. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

2. Evropské burzy v úterý převážně zdražily, nahoru je táhl automobilový sektor

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v plusu, přestože v úvodu seance ztrácely. Důvodem bylo oznámení, že Čína zvažuje zmírnění omezení na nákup automobilů. Automobilový sektor díky tomu zakončil obchodování se ziskem jednoho procenta. Regionální index STOXX Europe 600 si polepšil o 0,63 % na 373,62 bodu, britský FTSE 100 po pondělním volnu odepsal 0,08 % na 7 089,58 bodu, francouzský CAC 40 získal 0,67 % na 5 387,09 bodu a německý DAX se zvýšil o 0,62 % na 11 730,02 bodu. Do centra pozornosti se v úterý vrátilo i dění na italské politické scéně, kde personální spory zbrzdily jednání o ustanovení nové vlády mezi Hnutím pěti hvězd a Demokratickou stranou.

Největší světový správce majetku bohatých radí klientům prodávat akcie
Banka UBS, která spravuje majetek bohatých v hodnotě více než 2,4 bilionu USD, což z ní dělá největšího správce na světě, očekává příchod akciového medvěda. Své základní doporučení pro investování do akcií banka snížila na stupeň "underweight".
Petr Sklenář (J&T Banka): Evropa (nejen) technologicky zaspala a dále ztrácí, i tak se tu ale bude žít dobře
Těžiště inovací a technologického rozvoje se po století páry postupně přesunulo do USA a také do (jiho)východní Asie. Evropa kdysi usnula na vavřínech a není pravděpodobné, že by ztráty z uplynulých dekád v dohledné době dohnala. I tak ale starý kontinent zůstane dobrým místem pro život, uvedl v rámci projektu Alter Eko Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky, během rozhovoru s ekonomkou Evou Zamrazilovou, předsedkyní Národní rozpočtové rady.
Fed, ECB a spol.: Mají ještě centrální banky sílu podporovat trhy a ekonomiku?
Centrální banky musejí více než kdy dříve předjímat vývoj, a získat tak kontrolu nad očekáváními trhu. Americká centrální banka snížila poprvé po více než 10 letech sazby, aby podpořila slábnoucí ekonomický růst. Japonské centrální bance a její evropské kolegyni hrozí, že spadnou do likviditní pasti, ve které nástroje měnové politiky přestávají fungovat.

3. Pražská burza v úterý ztratila půl procenta, nejvíce oslabily akcie Avastu

Pražská burza zakončila úterní seanci v mínusu, index PX přišel o 0,5 % na 1 034,13 bodu, a prohloubil tak ztrátu z pondělního obchodování. Nejvíce ztratily akcie antivirové firmy Avast (-2,68 % na 109 Kč). Zobchodovaný objem dosáhl bezmála 915 milionů korun, a byl tak nadprůměrný. Důvodem bylo úterní převážení indexů MSCI. Nejobchodovanější byly akcie ČEZ, které zlevnily o 1,16 % na 509 Kč.

Recese v Česku? Stěží, alespoň zatím
Proč jsou některé údaje považované za signály příchodu recese do Česka poměrně nespolehlivé? Stručné vysvětlení nabízí ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit indexu důvěry německých spotřebitelů a statistice úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. V zámoří vyjdou odpoledne zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy. Do výsledkové sezóny přispěje v Evropě RTL Group a na Wall Street firmy Tiffany, Coty, Brown-Forman nebo H&R Block. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. srpna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. VIG v prvním pololetí vzrostl zisk před zdaněním o 10,5 % na 257,1 milionu eur

Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group vzrostl v letošním prvním pololetí zisk před zdaněním o 10,5 % na 257,1 milionu eur. Společnost potvrdila výhled počítající s růstem hrubého předepsaného pojistného až na 10,2 miliardy eur v roce 2020.

6. Ministerstvo financí zhoršilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní i příští rok

Ministerstvo financí zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ekonomiky ČR pro letošní i příští rok. Nově letos čeká růst o 2,4 % a příští rok o 2,2 %. Vyplývá to z materiálů pro jednání Výboru pro rozpočtové prognózy, které ministerstvo zveřejnilo na internetu. V červencové prognóze úřad počítal letos s růstem o 2,5 % a příští rok o 2,3 %. Loni ekonomika stoupla o tři procenta.

7. Německá ekonomika klesla o 0,1 %, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa klesl ve druhém čtvrtletí o 0,1 % po nárůstu o 0,4 % v prvním kvartálu. V konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje ze 14. srpna. Hospodářství největší ekonomiky Evropské unie se v období od dubna do června ocitlo na pokraji recese, zejména kvůli slabšímu vývozu.

8. Evropská komise zkoumá, zda Google nezvýhodňuje svou službu pro hledání práce

Evropští regulátoři zkoumají, zda americká internetová společnost Google v rozporu s antimonopolními pravidly nezvýhodňuje svou službu pro hledání práce Google for Jobs. Uvedla to v úterý evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

9. Philip Morris International jedná o spojení s firmou Altria

Výrobce cigaret Philip Morris International, který působí rovněž v České republice, jedná o možném spojení s tabákovou společností Altria Group. Oznámila to v úterý firma Philip Morris International, která se v roce 2008 od společnosti Altria oddělila. Sloučená skupina by měla tržní hodnotu přes 200 miliard dolarů.

10. Rhodium: Investice amerických podniků v Číně v pololetí vzrostly

Investice amerických podniků v Číně se v letošním prvním pololetí zvýšily navzdory obchodnímu konfliktu mezi Washingtonem a Pekingem. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na údaje poradenské společnosti Rhodium Group.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V autě jako v obýváku

V době pozvolného nástupu elektromobilů a autonomních vozů se automobilky předhánějí s různými koncepty vozů budoucnosti. Jedním z nejzajímavějších je EZ-Ultimo od Renaultu, v němž by se člověk měl cítit jako v luxusním obýváku. Až tři pasažéři se mohou pohodlně uvelebit v kožených křeslech u mramorového stolu. Horní část karoserie je obložena dřevem a je navržena jako jednosměrné zrcadlo, díky kterému je zaručeno soukromí pasažérů. Podle automobilky by vůz měl sloužit jako sdílený dopravní prostředek, který by svým klientům mohly nabízet například luxusní hotely.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat