Co musíte ráno vědět (29. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jak se japonská kryptoměnová burza Coincheck postavila k hackerskému útoku, který její klienty připravil o půl miliardy dolarů, a jak vypadá emancipace po kolumbijsku? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek prudce posílily, za celý týden zpevnily o 2 %

Hlavní americké akciové indexy v pátek výrazně posílily, ačkoli data z ekonomiky zaostala za předpoklady analytiků. Náladu na trhu nadále podporuje úspěšná výsledková sezóna za uplynulý kvartál, akcie byly podporovány i nadále slabým dolarem. Index Dow v pátek přidal 0,85 % na 26 616,71 bodu, S&P 500 vzrostl o 1,18 % na 2 872,87 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 1,28 % na 7 505,77 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,32 % na 11,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o bezmála čtyři bazické body na 2,6562 %. Za celý týden Dow zpevnil o 2,09 %, S&P 500 o 2,23 % a Nasdaq Composite o 2,31 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Možná i největší býci už vyhlížejí akciový pullback

Toto vzkazuje JPMorgan investorům na začátku 1. kvartálu 2018

2. Evropské akcie v pátek uzavřely v plusu, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy v pátek stouply, když se investoři soustředili na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a na výsledkovou sezónu. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,5 % na 400,57 bodu, za celý týden pak přišel o 0,08 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,65 % na 7 665,54 bodu (za celý týden -0,83 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,87 % na 5 529,15 bodu (za celý týden +0,05 %) a německý DAX vzrostl o 0,31 % na 13 340,14 bodu (za celý týden -0,7 %).

Davos: K čemu taková drahá zbytečnost?

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden však zpevnila o 0,7 %

Pražská burza v pátek prohloubila ztrátu ze čtvrteční seance, index PX odevzdal 0,16 % na 1 131,96 bodu. Dolů burzu stáhly Komerční banka a tabáková firma Philip Morris ČR, dařilo se naopak Erste Group Bank a Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 396 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek cenné papíry Komerční banky, jež zlevnily o 0,44 % na 913 Kč. Další finanční tituly se na směru neshodly. Erste Group Bank zpevnila o 0,34 % na 1 040,50 Kč, MONETA Money Bank získala 0,36 % na 84 Kč a pojišťovna VIG přišla o 1,03 % na 718 Kč. Za celý minulý týden si pražská burza podle indexu PX připsala 0,7 %.

Dluhopisy mají v portfoliu stále smysl

4. Očekávané události

V pondělí zveřejní Spojené království index cen domů a Spojené státy odpoledne odtajní zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů a index aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky v USA v úvodu týdne představí společnosti Lockheed Martin nebo Seagate Technology. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Japonská kryptoměnová burza odškodní klienty zasažené hackerským útokem

Tokijská kryptoměnová burza Coincheck, kterou hackeři připravili v měně NEM asi o 58 miliard jenů (530 milionů USD), vrátí poškozeným klientům ze svého asi 46,3 miliardy jenů. Burza v neděli oznámila, že zhruba 260 000 vlastníků této kryptoměny odškodní v japonských jenech. Nyní pracuje na harmonogramu a přesném způsobu výplaty odškodnění.

6. Výsledek prezidentských voleb nebude mít bezprostřední vliv na finanční trhy

Zvolení Miloše Zemana prezidentem nebude mít podle analytiků bezprostřední vliv na finanční trhy ani ekonomiku. Investoři ale budou sledovat další politický vývoj v ČR se značnou obezřetností. Vítězství Zemana může také podle ekonomů podpořit export na východní trhy. Podnikatelské svazy doufají, že se prezident bude nadále účastnit podnikatelských misí do klíčových zemí světa.

7. Deutsche Bank zvyšuje bonusy na miliardu eur

Přestože největší německá bankovní společnost Deutsche Bank uzavře loňský rok, stejně jako předcházející dva, se ztrátou, zvyšuje roční bonusy svým bankéřům celkově na více než jednu miliardu eur. Banka se obává, aby její investiční bankéři nepřeběhli ke štědřejší konkurenci, uvedl týdeník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

8. Kanadský Bombardier vyhrál obchodní spor s americkým Boeingem

Americká Komise pro mezinárodní obchod (ITC) v pátek překvapivě zablokovala vládní plán na uvalení vysokého dovozního cla na letadla CSeries kanadského výrobce Bombardier. Zavedení cla ve výši téměř 300 % loni doporučilo ministerstvo obchodu USA v reakci na stížnost amerického konkurenta Boeing, podle kterého je výroba letadel CSeries dotována.

9. Tillerson si notoval s Poláky v odporu proti plynovodu Nord Stream II

Spojené státy jsou - stejně jako Polsko - proti stavbě ruského plynovodu Nord Stream II, protože podkopává bezpečnost a energetickou stabilitu Evropy. Prohlásil to v sobotu šéf americké diplomacie Rex Tillerson ve Varšavě, kde se setkal s polským premiérem Mateuszem Morawieckým.

10. Nezaměstnanost v čínských městech loni klesla nejníže za 15 let

Míra nezaměstnanosti v čínských městech se loni snížila na 3,9 %, nejníže od roku 2002. V Číně vzniklo rekordních 13,51 milionu pracovních míst, což bylo o 370 000 více než v předchozím roce. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo lidských zdrojů a sociálního zabezpečení. Čína loni zažila první zrychlení růstu ekonomiky za sedm let.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kolumbijské ženy v dolech bojují proti machismu

Dlouho nesměly ženy kvůli předsudkům vstoupit do kolumbijských dolů. Musely se spokojit s obtížným hledáním drahokamů v odpadní půdě vyvezené ze štol. Časy se však změnily, dnes v dolech bojují proti machismu, píše agentura AFP.

"Naděje, že najdu smaragdy, mě sem přivedla a já jsem zde zůstala s představou, že Ježíš položí jeden z nich na mé hrdlo," řekla agentuře AFP 63letá Rosalba Caňonová.

Rosalba se usadila v 70. letech minulého století v obci Muzo v Andách, která je považována za světovou metropoli nejkrásnějších smaragdů. Tehdy ženy nesměly vstupovat do štol, horníci je totiž vinili z toho, že přinášejí neštěstí. "Říkalo se, že když ženy vstoupí do dolů, smaragdy se schovají," vysvětluje 39letá Maria Luisa Duranceová, která má u největší firmy sektoru Mineria Texas Colombia s 800 zaměstnanci na starosti sociální záležitosti.

Šéf Mineria Texas Colombia Charles Burgess si zaměstnankyně chválí pro jejich pracovitost a poctivost. Tento bývalý americký diplomat, který se oženil s Kolumbijkou, však soudí, že některá místa nejsou pro ženy vhodná, protože jsou velmi fyzicky náročná.

Musíte vědět
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat