Co musíte ráno vědět (3. května)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na akciových burzách v Evropě a na Wall Street, jak se v prvním čtvrtletí dařilo Monetě Money Bank a jak souvisí hamburger s duševním zdravím? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek oslabily, dolů je stáhly energetické tituly

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zlevnily. Nedařilo se zejména energetickým titulům, které byly pod tlakem výrazného poklesu cen ropy. Některé investory také zklamaly výroky šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, který zchladil jejich naděje na možné snížení základní úrokové sazby v tomto roce. Index Dow ztratil 0,46 % na 26 307,79 bodu, širší benchmark S&P 500 klesl o 0,21 % na 2 917,52 bodu a index Nasdaq Composite odevzdal o 0,16 % na 8 036,77 bodu. Index volatility VIX přišel o 2,57 % na 14,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,54 %. Většina hlavních sektorů zakončila čtvrteční seanci v negativním pásmu. Nejvíce ztratilo energetické odvětví, které odepsalo 1,7 %. Zhruba o půl procenta klesly sektory technologií a základních materiálů. Proti trendu šlo odvětví zdravotní péče, jež si připsalo 0,4 %.

Jak Trumpovy nižší daně "ublížily" zahraničním investicím
Podle údajů OECD za rok 2018 klesl meziročně objem přímých zahraničních investic. O rok dříve k tomu došlo také. Souvislosti nabízí analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Akcie a dluhopisy: Prudký propad, silný růst a historické okénko
Americké akcie na konci roku 2018 prudce oslabily a jako celek se dostaly na hranu medvědího trendu. Letos ale již stihly několikrát posunout historická maxima. Vedle toho na sebe strhly pozornost také americké vládní dluhopisy, jejichž výnosová křivka se částečně převrátila. Pohyby na trzích byly tak výrazné a rychlé, že to svádí k historickému ohlédnutí.

2. Evropské akcie ve čtvrtek vesměs klesaly, pozornost poutalo zasedání BoE

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy ve čtvrtek převážně klesly. Kromě záplavy firemních výsledků reagovali investoři především na opatrnost britské centrální banky, jež ponechala úrokové sazby beze změny, a na nevalná makrodata z eurozóny. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel seanci se ztrátou téměř 0,6 procenta. V červených číslech skončila i většina sektorů a jednotlivých velkých trhů. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,46 procenta, německý DAX uzavřel na zelené nule se ziskem 0,01 procenta a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,85 procenta. Z jednotlivých titulů patřily k nejúspěšnějším německá automobilka Volkswagen, rakouský výrobce čipů AMS a francouzská banka BNP Paribas.

Brexit, cla a spol.: Jak moc jsou jednotlivé ekonomiky vystaveny rizikům v mezinárodním obchodě?
Na globální obchod mohou v nejbližších týdnech a měsících dopadnout důležitá politická rozhodnutí. Brexit zůstává velkou neznámou, obchodní dohoda USA a Číny se sice rýsuje, ale podepsána není, no a obchodní vztahy Ameriky a Evropské unie jsou ve fázi příměří, které ale může skončit bitvou (nejen) o automobily. Jak velká část jednotlivých ekonomik může být ovlivněna těmito riziky?

3. Pražská burza ve čtvrtek stoupla, zabraly banky i ČEZ

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 1,38 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,5 bodu. O více než dvě třetiny zobchodovaného objemu (558 milionů korun) se postaraly tři tituly: ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank. Akcie všech tří firem zaznamenaly více než jednoprocentní růst. Ze třinácti hlavních emisí však zůstaly v červených číslech pouze textilka PFNonwovens a mediální společnost CME.

Investorské chyby: Proč, ach, proč?!
Lidé dělají během investování spoustu chyb, a to mnohdy i v oblastech, ve kterých jsou opakovaně varováni a poučování. Proč?

4. Očekávané události

V Evropě v pátek vyjdou údaje o růstu spotřebitelských cen i výrobní inflaci v eurozóně a britský index nákupních manažerů v sektoru služeb. Spojené státy se pochlubí statistikou z trhu práce, obchodní bilancí se zbožím, počtem aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu, PMI v sektoru služeb a ISM indexem nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti Noble Energy, Newell Brands, Fiat Chrysler Automobiles, HSBC Holdings, OMV, Air France-KLM, adidas, Erste Group Bank a Société Générale s dceřinou Komerční bankou. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 29. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 29. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. MONETA Money Bank v 1. čtvrtletí vydělala 983 milionů Kč, zlepšila výhled pro dividendy

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za letošní první čtvrtletí čistý zisk 983 milionů Kč. Meziročně bance zisk klesl o 16,2 % z 1,17 miliardy Kč. Společnost potvrdila výhled pro celoroční výsledky a zlepšila výhled výplaty dividend v příštích letech.

6. ČNB zvýšila úrokové sazby, dvoutýdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2 %

Česká národní banka na květnovém zasedání rozhodla o zvýšení úrokových sazeb, dvoutýdenní repo sazbu posunula z 1,75 % na 2,00 %, lombardní sazbu z 2,75 % na 3,00 % a diskontní sazbu z 0,75 % na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů a všichni zvedli ruku pro zvýšení sazeb.

7. BoE potvrdila nastavení měnové politiky a zlepšila svůj ekonomický výhled

Britská centrální banka na květnovém zasedání rozhodla o ponechání základní úrokové sazby na 0,75 %. Trh tento výsledek očekával. Program skupování aktiv v objemu 435 miliard liber zůstává rovněž beze změny. V prohlášení zveřejněném na závěr zasedání Bank of England zlepšila výhled růstu britské ekonomiky, ale současně také varovala, že brexit stále ohrožuje výhled vývoje měnové politiky.

8. Provozní zisk Volkswagenu v prvním čtvrtletí klesl o 5 %, provozní zisk Škody Auto klesl o 6,2 %

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen klesl v prvním čtvrtletí o pět procent na 3,9 miliardy eur. Mohl za to slabší prodej a vyšší náklady, uvádí se ve čtvrtečním prohlášení. Součástí koncernu je i česká Škoda Auto, jejíž zisk se v prvním čtvrtletí snížil o 6,2 %.

9. Tesla chce získat až 2,3 miliardy USD prodejem akcií a dluhopisů

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá získat až 2,3 miliardy dolarů prodejem nových akcií a dluhopisů. Oznámila to ve čtvrtek firma. Dodala, že její generální ředitel Elon Musk má sám v úmyslu nakoupit nové akcie v hodnotě deseti milionů dolarů.

10. Operátoři by měli spustit sítě páté generace do roku 2024

Telekomunikační operátoři dostanou po aukci kmitočtů pro sítě páté generace (5G) čas do roku 2024 na spuštění sítí pro komerční provoz. Na čtvrteční konferenci v Praze o zajištění bezpečnosti při zavádění těchto mobilních sítí to uvedl premiér Andrej Babiš. Předseda vlády očekává, že technologie přinese větší změnu, než v minulosti znamenal nástup mobilních telefonů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Je libo naštvaný hamburger?

Nikdo není pořád veselý, to je téma nové reklamní kampaně Burger Kingu. Nikdo to neví lépe než šéfové řetězce, kteří v pondělí museli akcionářům oznámit, že jejich firma v prvním kvartálu vydělala jenom 55 centů na akcii, ačkoli slibovala centů 58.

V rámci řečené kampaně nabízí Burger King (s neuctivým odkazem na Happy Meal konkurenčního řetězce McDonald's) Real Meals, jež mají odvozovat své názvy od skutečných nálad. Tak spatřila světlo světa Smutná porce, Naštvaná porce nebo Slzavá porce.

Firma se pouští do zjevného rizika, což může najít částečné vysvětlení ve skutečnosti, že se kvůli kampani spojila s organizací Mental Health America, jež zase vede kampaň za zviditelnění problémů okolo duševního zdraví. Zdá se, že oba partneři volili správně: pokaždé, když v nabídce restaurace najdete jídlo s nějakým z výše uvedených názvů, víte, že debata o duševním zdraví je nedaleko.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat