Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, která země jako první využije novou vakcínu a kdo se mohl proletět upraveným Boeingem 737 MAX? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu po zprávě o vakcíně a statistice z trhu práce uzavřely smíšeně

Akcie ve Spojených státech se ve středu na směru neshodly. Náladu na trhu ovlivnily zprávy o vakcíně proti covidu-19, schvalování pomoci pro americkou ekonomiku a vývoji zaměstnanosti v soukromém sektoru. Index Dow vzrostl o 0,2 % na 29 883,79 bodu a širší index S&P 500 se zvýšil o 0,18 % na 3 669,01 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite ale klesl o 0,05 % na 12 349,37 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 1,93 % na 21,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA mírně stoupl na 0,938 %.

Co také čekat od administrativy Joea Bidena? Podporu čistší energetiky a garanci zdravotní péče pro více lidí
Joe Biden již byl prohlášen vítězem voleb, a ačkoli Donald Trump jeho vítězství stále zpochybňuje, je již možné věnovat plnou pozornost předpokládanému dalšímu vývoji v ekonomice a na trzích. Jak může vítězství demokratického kandidáta ovlivnit oblasti energetiky, veřejného sektoru, zdravotnictví a farmacie?
Manažerům fondů jde o klienty, (americké) akcie mohou do konce roku mohutně posílit
Americký akciový trh v posledních týdnech opět přepisuje rekordy. Poslední měsíc roku je přitom pro hlavní indexy historicky velice úspěšný. Bude to platit i letos, tedy po mimořádně růstovém listopadu? Uvidíme, Graham Summers z Phoenix Capital Research každopádně pokládá na býčí stranu pomyslných vah celkem uvěřitelný argument.

2. Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale cenné papíry na londýnské burze přidaly přes procento díky schválení vakcíny proti covidu-19. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,05 % na 391,69 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,23 % na 6 463,39 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,03 % na 5 583,01 bodu a německý DAX oslabil o 0,52 % na 13 313,24 bodu.

Co byste měli (také) vědět před vstupem na trh
Demokratizace investování otevřela dveře finančních trhů dokořán. To ale neznamená, že by do nich mohli, respektive měli vstoupit všichni. Investování má svá specifika a ti, kteří je neznají, by mohli být překvapení.
Důraz na americké akcie a omezení hotovosti v portfoliu: Takto by nyní investoval milion korun zakladatel rostoucí české robo-advisory platformy
Americké volby mají ještě své právní dozvuky, Spojené státy se ale chystají na předání moci Joeu Bidenovi a jeho administrativě. Pandemie covidu-19 pokračuje, řada společností ale hlásí úspěšné testy akordně rychle vyvíjených vakcín. Jak by v současnosti investoval milion korun Radim Krejčí, zakladatel investiční platformy Portu?

3. Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla, ztratila čtvrt procenta

Pražská burza ve středu potřetí za sebou klesla. Index PX se snížil o 0,26 % na 961,70 bodu. Proti růstu akcií bank působil pokles cenných papírů energetické společnosti ČEZ a vývojáře antivirových programů Avast. Jeho akcie ztratily více než čtyři procenta.

Likérka Stock Spirits ve finančním roce 2020 vydělala 19,6 milionu eur, vyplatí finální dividendu 6,78 centu a speciální dividendu 11 centů na akcii
Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits Group vykázal za finanční rok 2020, který skončil v září, čistý zisk 19,6 milionu eur. Srovnatelný výsledek za finanční rok 2019 činil 28,4 milionu eur, meziročně tak zisk klesl o 31,2 %. Společnost také oznámila, že představenstvo navrhuje vyplacení finální dividendy 6,78 centu na akcii a speciální dividendy 11 centů na akcii.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou vycházet indexy nákupních manažerů v oblasti služeb, zaujme ovšem také australská obchodní bilance, maloobchodní tržby v eurozóně a v Americe týdenní statistika z trhu práce. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Británie jako první na světě schválila použití covidové vakcíny

Británie ve středu jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Dostupná má být po celé zemi od příštího týdne.

6. Nezaměstnanost v EU v říjnu zůstala na 7,6 %, v eurozóně klesla na 8,4 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli meziměsíčně tam vzrostla o 0,1 procentního bodu na 2,9 %. Oznámil to ve středu statistický úřad Eurostat. V eurozóně se míra nezaměstnanosti snížila na 8,4 % ze zářijových 8,5 %.

7. Tesla podle Muska nevylučuje spojení s jinou automobilkou

Americký výrobce elektromobilů Tesla nevylučuje spojení s jinou automobilkou. Řekl to šéf společnosti Elon Musk, když v úterý přebíral ocenění od mediální skupiny Axel Springer Media. Tesla by podle Muska byla ochotna jednat s konkurentem, který by spojení považoval za dobrý nápad.

8. Šéf republikánů v Senátu Mitch McConnell sestřelil podpůrný balík v objemu přes 900 miliard dolarů

Šéf republikánské senátní většiny Mitch McConnell odmítl návrh na podpůrný balík v objemu 908 miliard dolarů z pera zástupců Senátu a Sněmovny reprezentantů. Mitch McConnell a demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová o novém stimulačním balíku nejednali od letošních voleb.

9. Fed: Ekonomická aktivita v několika regionech kvůli koronaviru zpomalila

Ekonomická aktivita v několika regionech Spojených států v listopadu kvůli růstu počtu nových případů nemoci covid-19 zpomalila. V dalších je růst pouze mírný. Uvedla to americká centrální banka ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky, takzvané Béžové knize.

10. Salesforce.com kupuje za 27,7 miliardy dolarů aplikaci Slack

Americký vývojář podnikového softwaru salesforce.com se dohodl na převzetí aplikace pro pracovní komunikaci Slack za 27,7 miliardy dolarů. Dohodnutá transakce je největší akvizicí v historii společnosti salesforce.com. Přichází v době rozmachu práce z domova, který je důsledkem pandemie nemoci covid-19. Firma v úterý také uvedla, že transakci ještě musejí schválit regulátoři a akcionáři společnosti Slack.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Upravené letadlo Boeing 737 MAX dokončilo první let s cestujícími

Zástupci médií si ve středu mohli jako první cestující vyzkoušet let upraveným letadlem Boeing 737 MAX. Let zorganizovaly aerolinky American Airlines, aby ukázaly, že letadlo je bezpečné. Byl to první let letadla s cestujícími od jeho odstavení z provozu před 20 měsíci.

Propagační let z Dallasu do Tulsy trval 45 minut. První komerční let s platícími cestujícími je naplánován na 29. prosince a dopravci a Boeing doufají, že se jim podaří získat zpět ztracenou důvěru cestujících.

Nejprodávanější letadlo Boeingu bylo odstaveno z provozu v březnu 2019 po dvou vážných nehodách, při kterých přišlo o život celkem 346 lidí. Odstavení strojů je nejdelší takovou pauzou v dějinách komerčního letectví.

Středeční let byl od odstavení z provozu první, kdy strojem MAX letěl někdo jiný než zástupci regulačních orgánů a zaměstnanců z odvětví. Nálada cestujících, mezi kterými byl i reportér agentury Reuters, byla zdrženlivá. Někteří se během letu procházeli a povídali si mezi sebou, po přistání stroje následoval potlesk. Celkem bylo na palubě 90 lidí, kromě novinářů také palubní personál a další zaměstnanci American Airlines. Vzhledem k současné pandemii covidu-19 měli všichni roušky.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) povolil obnovit provoz letadel 737 MAX 18. listopadu. Obnovení provozu je podmíněno úpravami letadel a novým školením pilotů.

Hladký návrat stroje 737 MAX do provozu je považován za zásadní pro pověst a finanční situaci Boeingu, který těžce zasáhlo nejen zastavení dodávek letadla, ale také koronavirová krize.

Pozitivní je pro 737 MAX i středeční zpráva, že evropské nízkonákladové aerolinky Ryanair se podle zdrojů chystají objednat 75 těchto letadel.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 1. 2021 17:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio aneb Co letos na trzích (ne)potřebujete sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
27. 1. 2021 14:55
Čihák (IdeaSense): Kapitalismus mění tvář, maximalizace zisku již není vše
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 1. 2021 9:00
Aktuálně z trhů: Proč i v době globální pandemie investovat do nemovitostí?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat