Evropské burzy ve středu skončily smíšeně, dařilo se zejména britským akciím

Akcie na západoevropských trzích za sebou mají středu se smíšenými výsledky. Ztrácely zejména akcie v Německu, ale cenné papíry na londýnské burze přidaly přes procento díky schválení vakcíny proti covidu-19.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,05 % na 391,69 bodu, britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 1,23 % na 6 463,39 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,03 % na 5 583,01 bodu a německý DAX oslabil o 0,52 % na 13 313,24 bodu.
Velká Británie ve středu jako první schválila vakcínu od firem Pfizer a BioNTech pro nouzové použití, což se projevilo také na výsledku tamního akciového trhu. Index FTSE 100 se díky tomu blíží k hodnotám z doby před pandemií a od březnových minim už přidal přes 60 %. "S tím, jak budou vakcíny schvalovány a zaváděny, by se vyhlídky ekonomiky měly zlepšovat," uvedla Simona Gambariniová, z firmy Capital Economics.
Akcie německé firmy BioNTech sice posílily o více než 7 %, ale ani to nakonec nestačilo k tomu, aby si zisk připsal tamní akciový index. Ten nakonec klesl i přes neočekávaný růst maloobchodních tržeb v největší evropské ekonomice. Menší ztrátu si pak připsal i panevropský index STOXX Europe 600.
"Tyto pohyby se dějí na pozadí několika týdnů velmi ostrých vzestupů na evropských trzích díky vývoji nových vakcín, takže není neobvyklé, že nastanou dny, kdy si dá rally pauzu. Rozhodně si nemyslím, že to bude začátek korekce, protože ohledně vakcín se k nám pravděpodobně budou dostávat další pozitivní zprávy," míní Simona Gambariniová.
Hlavní středeční události v Evropě
- Německo: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně vyskočily o 8,2 % (odhad: +5,9 %, říjen: +6,5 %). Meziměsíčně v listopadu tržby německých maloobchodních prodejců stouply o 2,6 %, čekal se 1,2% růst po 2,2% poklesu v říjnu.
- Británie ve středu jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech. Dostupná má být po celé zemi od příštího týdne. S odvoláním na britskou vládu o tom informovala agentura Reuters.
- Finanční ředitel Erste Group Bank Stefan Dörfler koupil v pondělí 30. listopadu 700 akcií banky za 24,25 eura za kus. Celkový objem transakce tak byl přibližně 446 tisíc korun.
- Eurozóna: Index výrobních cen v listopadu meziročně klesl o 2 % (odhad: -2,4 %, říjen: -2,3 %). Meziměsíčně se ukazatel zvýšil o 0,4 %, čekal se 0,2% růst po 0,4% zvýšení v předchozím měsíci.
- Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu zůstala na 7,6 %. Nejnižší byla i nadále v České republice, ačkoli meziměsíčně tam vzrostla o 0,1 procentního bodu na 2,9 %. Oznámil to ve středu statistický úřad Eurostat. V eurozóně se míra nezaměstnanosti snížila na 8,4 % ze zářijových 8,5 %.
- Řada spotřebitelů v eurozóně v době pandemie covidu-19 začala více využívat bezhotovostní platby a plánují v tom pokračovat i po jejím skončení. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky.
- Britský řetězec s dámskou módou Bonmarché se dostal pod nucenou správu, ohroženo je přes 1 500 pracovních míst. O další ráně pro britský maloobchodní sektor, který se potýká s negativními dopady pandemie covidu-19, ve středu informoval server BBC. V úterý oznámil vstup do likvidace britský řetězec obchodních domů Debenhams a pod nucenou správou se ocitla společnost Arcadia, pod kterou spadají mimo jiné značky Topshop nebo Dorothy Perkins.
- Britský výrobce luxusních automobilů Bentley, který spadá pod koncern Volkswagen, si rezervoval pět nákladních letadel Antonov. Chce si tak pojistit plynulost dodávek pro případ, že se v souvislosti s brexitem objeví překážky ve výměně zboží mezi Londýnem a Evropskou unií. Na digitální konferenci věnované budoucnosti automobilového průmyslu, kterou pořádá list Financial Times, to ve středu řekl šéf podniku Adrian Hallmark.
Zdroj: CNBC, Reuters