Co musíte ráno vědět (30. června)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v zámoří, co řekl na tiskové konferenci po zasedání ČNB guvernér banky Jiří Rusnok a jak vypadá střet civilizací? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zlevnily, v nemilost investorů opět upadly technologické podniky

Americký akciový trh ve čtvrtek po středečním odrazu znovu výrazně oslabil a jeho hlavní indexy zaznamenaly nejhlubší pokles za zhruba šest týdnů. Investoři obnovili výprodej technologických akcií, který začal v minulých týdnech. Index Dow klesl o 0,78 % na 21 287,03 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,86 % na 2 419,70 bodu a index technologickému trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,44 % na 6 144,35 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 14,06 % na 11,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 2,265 %. Nejvýrazněji klesly technologický sektor, odvětví základních materiálů a sektor necyklického spotřebního zboží.

Dalších 200 % ve hře: Budou akcie do roku 2026 na trojnásobku hodnoty?

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, investoři zvažovali možné utahování měnových kohoutů ve světě

Ceny akcií na velkých evropských burzách během čtvrtečního obchodování shodně klesaly. Investoři se začali obávat postupného utahování měnové politiky, jež se z USA může šířit do Kanady, Británie a kontinentální Evropy. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 zakončil čtvrteční seanci se ztrátou 1,34 %, když prakticky všechny jeho sektory skončily v mínusu. Euro, povzbuzené jestřábími náznaky z úst guvernérů centrálních bank Británie a eurozóny, pokračovalo ve vzestupu. Index londýnské burzy FTSE 100 ztratil 0,51 %, německý DAX odepsal 1,86 % a francouzský index CAC 40 skončil se ztrátou 1,88 %.

Denní glosa: Nestlé, otřes se!

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla, do červených čísel ji stáhly akcie O2

Pražská burza ve čtvrtek smazala středeční mírný nárůst, index PX klesl o 0,14 % na 975,83 bodu. Zpevnily akcie bank a energetické skupiny ČEZ, více než tři procenta naopak ztratily cenné papíry operátora O2 Czech Republic. Vedle akcií O2 C.R. se ztrátou 3,29 % stahovaly dolů pražskou burzu také cenné papíry pojišťovny VIG, která si pohoršila jako jediná z finančních emisí. Akcie VIG odepsaly 0,68 % na 640 korun. Bankovní akcie šly vzhůru díky pokračujícímu růst výnosů dluhopisů. Akcie Erste Group Bank stouply o 0,58 % na 865,90 koruny, Komerční banka zpevnila o 0,23 % na 918 korun a MONETA Money Bank přidala 0,07 % na 75,55 Kč.

Bártek (ČS): Černým koněm pražské burzy může být CME, se skupinou ČEZ je spojená řada rizik

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Japonsko pošle inflační statistiku a dále zprávy o nezaměstnanosti, výdajích domácností, průmyslové výrobě, stavebních objednávkách, vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a o výrobě aut a Čína přidá indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a mimo něj. Dopoledne bude patřit německým maloobchodním tržbám a německé statistice nezaměstnanosti, francouzské inflaci, indexu cen výrobců a spotřebitelským výdajům, zprávám o vývoji HDP Česka a Spojeného království a inflační statistice za celou eurozónu. Odpoledne budou USA informovat o osobních příjmech a výdajích Američanů a investoři budou vyhodnocovat také finální červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a zprávu firmy Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území a zprávu o vývoji kanadské ekonomiky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB na červnovém zasedání ponechala sazby beze změny, trh ale překvapil výrazně jestřábí komentář Jiřího Rusnoka

Česká národní banka na svém čtvrtečním měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Guvernér banky Jiří Rusnok během tiskové konference po konci jednání řekl, že sazby se pravděpodobně poprvé zvýší ve třetím čtvrtletí tak, jak to předpokládá aktuální prognóza ČNB. Čtvrteční zasedání ČNB bylo druhé od ukončení režimu devizových intervencí.

Koruna zpevnila k dolaru poprvé od ledna 2015 pod 23 USD/CZK

6. Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,4 %

Růst ekonomiky Spojených států v prvním čtvrtletí zpomalil na 1,4 % z 2,1 % v závěru loňského roku. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu, které tak opravilo svůj květnový odhad, podle kterého hospodářský růst v prvním kvartálu činil pouze 1,2 %.

7. ČEZ dostal nové povolení na provoz 2. bloku Dukovan na dobu neurčitou

Společnost ČEZ dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost nové povolení na provoz druhého bloku Dukovan na dobu neurčitou, stejně jako loni pro první blok této jaderné elektrárny. Předtím vydával úřad pro dukovanské bloky pouze desetileté licence. Dukovany mají celkem čtyři bloky, u zbývajících dvou končí desetiletá povolení letošním rokem.

8. BNP Paribas čelí obvinění z podílu na genocidě ve Rwandě

Tři nevládní organizace podaly žalobu na francouzskou banku BNP Paribas. Viní ji z toho, že během genocidy ve Rwandě v roce 1994 schválila převod peněz z konta svého klienta - rwandské centrální banky - na konto obchodníka se zbraněmi, navzdory zbrojnímu embargu, které na Rwandu uvalila OSN. Částka se podle organizací rovnala 1,3 milionu dolarů.

9. Indie přes protesty zavede jednotnou daň z přidané hodnoty

Indie od soboty zavede napříč svými jednotlivými státy jednotnou daň z přidané hodnoty. Nahradí tak na 20 federálních a státních daní a sjednotí ekonomiku, která vytváří hrubý domácí produkt ve výši dvou bilionů dolarů a čítá 1,3 miliardy lidí.

10. Sony Music obnoví po téměř 30 letech výrobu vinylových desek

Japonská společnost Sony Music, která je jedním ze tří největších hudebních vydavatelství světa, obnoví po téměř 30 letech vydávání nahrávek na vinylových gramofonových deskách. Čtvrtečním oznámením firma reaguje na nárůst poptávky po nahrávkách na těchto nosičích, které nyní zaujímají významný segment trhu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Káva místo gejši

Doma je kavárenský řetězec Starbucks v americkém Seattlu, to mu ale nebrání přizpůsobit se i na druhém konci světa. V Kjótó, historickém hlavním městě Japonska, si vybral sto let starou budovu, v níž během času sídlily i tamní gejši. Namísto nich vás obslouží normální servírky, prostředí ale zůstává tradici věrné.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat