US MARKETOtevírá za: 5 h 38 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Denní glosa: Nestlé, otřes se!

Když velká firma čtyři roky po sobě podstřelí své vlastní finanční cíle, znamená to, že někde něco nehraje. Buď se trh mění rychleji, než je schopna reagovat. Nebo se její management se ve snaze o expanzi možná zabývá ptákovinami, v nichž se nevyzná (pardon, nejádrovými činnostmi), nebo třeba vyplácí zaměstnancům mzdy, z nichž lze vyžít. Nebo se dopouští nějaké jiné hrubé manažerské chyby.

Daniel Deyl
Daniel Deyl
29. 6. 2017 | 10:30
Evropské akcie

Případ Nestlé je kombinací minimálně prvních dvou prohřešků (lidé chtějí jíst pouze jídlo s cedulkou "makrobiotické" a Nestlé skupovala v rámci expanze leccos, včetně kosmetické firmy L'Oréal). Pro takové případy tu ovšem máme aktivistické investory, kteří, jak známo, "konají Boží dílo" a dokáží pomýlené vedení srovnat do latě.

Daniel Loeb a jeho hedgeový fond Third Point takovým investorem je. V Nestlé drží zhruba jedno procento, což znamená, že je osmým největším podílníkem. Loeb a jeho lidé sdělili svým klientům, že začali na Nestlé tlačit, aby zvýšila marže, zbavila se nejádrových byznysů a zvýšila objem zadlužení přibližně na dvojnásobek.

OK, řeknete si. Že by bylo lepší mít vyšší marže, tuší vedení nejspíše samo. Je to cíl, nikoli prostředek. Je to jako říci: "Máte neuspokojivý sexuální život? Víme, jak na to – buďte více sexy!"

Zbavit se činností, které s hlavním podnikáním firmy nesouvisejí, může dávat smysl. Můžete si sice říci, že Nestlé i L'Oréal jsou prostě chemičky zaměřené na trh se spotřebitelskou marnivostí, jedna jako druhá, ale rozdíly přece jen najdete. Stejně jako zvýšení zadlužení může takový tah přinést kapitál, jenž lze pěkně investovat do výzkumu a inovací, což jsou sice módní slova, ale někdy mohou být podložena reálným obsahem.

Jenže kdepak, o nic takového Loebův Third Point zájem nemá. Chce, aby Nestlé za peníze získané prodejem podílu v L'Oréal (podle MarketWatch má mít hodnotu 27 miliard USD) a dalších nejádrových součástí, jakož i peníze nově vypůjčené, investovala do jediného – do svých vlastních akcií.

Je to pochopitelné, zvyšuje se tím totiž vykazovaný zisk na akcii, důležitý ukazatel. Investoři si tak přijdou na své, ale pro běh firmy to nic neznamená, tedy kromě odčerpání kapitálu, který by snad šlo využít účelněji. A ještě jedna dobrá zpráva pro investory – na rozdíl od mnoha jiných podfuků je to dokonale zákonné.

Evropské akcieGlosaNejbohatší investoři a byznysmeni
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika