Burzovní kalendář (26. 6. - 30. 6. 2017)

Poslední červnový týden nabídne několik podstatných makroekonomických dat, na pražské burze se poprvé bez nároku na dividendu 33 Kč na akcii bude obchodovat s cennými papíry společnosti ČEZ.
Ohlédnutí
Uplnyulý týden byl ve znamení dalšího poklesu cen ropy a oslabování britské libry, EU se s Británií dohodla na hrubé představě o dalším průběhu jednání o podobě brexitu, světové akciové trhy ale celkově nepředvedly nic mimořádného. Pražská burza, na které došlo především ke schválení hrubé dividendy 33 Kč na akcii valnou hromadou společnosti ČEZ, na rozdíl například od amerických burz za celý týden oslabila.
Nejvíce klesající akcií týdne na pražské burze byl právě ČEZ, který ztratil 3,2 %. Někteří investoři byli zklamaní z toho, že akcionáři schválili hrubou dividendu jen navrhovaných 33 Kč na akcii, v pátek (poslední obchodní den s nárokem na dividendu) byli navíc někteří investoři nuceni přesměrovat peníze do jiných titulů. Mohli se obávat, že akcie ČEZ poklesnou více než o dividendu, a to vzhledem k výhledu hospodaření.
Nejvíce naopak zpevnily akcie O2 Czech Republic (+3,5 %). Firma byla mírně pod tlakem kvůli rebalancování indexů CECE, nicméně tento technický faktor již polevil a ke společnosti se vrátili kupci.
Výhled
Čeká se, že investoři budou nadále bedlivě sledovat ceny ropy, která by mohla vyvolávat volatilitu i na ostatních trzích. Ceny poblíž 40 USD za barel mohou některé investory již znervózňovat.
Pražskou burzu nečekají žádné významnější korporátní události a informace kromě pondělí, kdy se poprvé bez nároku na dividendu obchodují akcie ČEZ.
"Na uplynulém týdnu bylo zajímavé pondělní proražení indexu S&P 500 nad 2 450, který se ukázal jako falešný. Týdenní rozpětí na denním grafu bylo ale opět extrémně úzké. Index se zkrátka zasekl a odmítá vystoupit z rozpětí. Důležitý support je nadále na 2 400, nyní zesílený 50denním klouzavým průměrem. Na opačné straně je rezistence na 2 450. Zmíněné proražení by mohlo být signálem toho, že brzy přijde další testování odolnosti této hladiny. Proražení nad 2 450 může signalizovat, že je ve hře i superkulaté číslo 2 500. Dříve či později ale dojde k poklesu, temnější scénáře medvědů z uplynulého roku (nebo osmi let, jak to chcete brát) se nakonec alespoň částečně naplní. Aktuálně ovšem trvá status quo a v dalších několika týdnech nemusí nastat žádná výrazná změna," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
Hospodářské výsledky zveřejní v USA například Monsanto nebo Nike, v Evropě se přidají třeba IHS Markit a Hennes & Mauritz. Výsledková sezóna za druhé kalendářní čtvrtletí začne až v první polovině července.
Poslední červnový týden bude na ekonomická data bohatší než ten předchozí. Hned v pondělí vyjde index podnikatelské nálady Ifo v Německu a dozvíme se květnový objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech. "Ifo v květnu dosáhl na historicky nejvyšší hodnotu a naznačuje, že má německá ekonomika našlápnuto k dalšímu slušnému růstu. Domníváme se ale, že hodnoty, na kterých se index nachází, jsou příliš optimistické a červen by měl přinést alespoň mírnou korekci. I přes toto snížení by Ifo ukazoval na růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí o 0,5 % mezikvartálně," uvedl ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky. "Údaje o objednávkách dlouhodobé spotřeby i kapitálových statků zatím letos ukazují na velice pozvolný růst investiční aktivity ve Spojených státech. I květen by měl vykázat umírněný růst. Vyšší objednávky letadel by měly být kompenzovány nižší poptávkou po ostatních dopravních prostředcích. Dynamika objednávek zahrnující dopravní prostředky by se tak měla vyrovnat tempu růstu objednávek očištěných o tuto položku."
V úterý budou investoři hodnotit například to, jak se daří německým maloobchodníkům, odpoledne pak bude nejsledovanější index spotřebitelské důvěry v Americe. "V úterý také vystoupí hned tři členové FOMC. Projevy jejich kolegů v uplynulém týdnu ukázaly na neshody v měnovém výboru Fedu. I tento týden budeme sledovat pohled amerických centrálních bankéřů na zpomalující inflaci," doplnil Zeisel.
Po klidnější středě, kdy ale vycházejí například vládní údaje o zásobách ropy v USA nebo o obchodní bilanci největší ekonomiky světa, je na čtvrtek naplánované pravidelné zasedání bankovní rady České národní banky. Úrokové sazby se sice podle analytiků měnit nebudou, banka ale v posledních týdnech významně reaguje na vývoj cen nemovitostí v Česku, takže se bude čekat, zda nějak podrobněji okomentuje právě situaci na realitním trhu.
"Bankovní rada se podle nás vymezí proti současné prognóze, která indikuje, že centrální banka bude zvyšovat sazby ve třetím čtvrtletí letošního roku. Naznačila to nedávná vyjádření centrálních bankéřů, která vyznívají tak, že ČNB bude raději déle držet sazby nízko, než aby zvyšovala sazby předčasně a posléze byla nucena své rozhodnutí korigovat. Posilující koruna zatím dělá dost práce za centrální banku, když koruna od konce intervencí posílila o bezmála 3 %, což zhruba odpovídá utažení měnových podmínek při zvýšení základní sazby na 0,75 %. Prudší posílení koruny představuje riziko nadměrného zpřísnění měnových podmínek. Bankovní rada vezme podle nás tato rizika v potaz a odsune první zvýšení sazeb až do posledního čtvrtletí letošního roku," poznamenal Viktor Zeisel.
Finální statistiky českého HDP by podle Komerční banky měly potvrdit skvělý vstup ekonomiky do letošního roku. Sektorové účty by měly ukázat, že stále více z vytvořeného produktu je rozdělováno směrem k zaměstnancům, a to na úkor zisků. To naznačila i čísla o mzdovém růstu, která za první čtvrtletí vykázala silnou dynamiku.
Ve světě budou ve čtvrtek nejdůležitější německá inflace a série dat o vývoji americké ekonomiky. "Německá cenová hladina by v červnu podle ekonomů SG měla meziměsíčně klesnout o 0,2 %. "Celková inflace by měla zpomalit z květnových 1,4 % na 1,1 %, zejména kvůli cenám energií. Jejich ceny srážejí nižší ceny ropy na světových trzích a v meziročním srovnání navíc působí silný efekt statistické základny. Slabší by měla zůstat i jádrová inflace, na kterou tlačí zrušení poplatků za roaming v rámci EU. Ve zbytku roku by podle nás německá inflace měla opět zrychlit a v průměru za celý letošní rok vykázat růst o 1,7 %," napsal ekonom z Komerční banky v týdenním výhledu. Zvolnění meziročního růstu cen by podle něj měla vykázat i Francie. "To se dohromady podepíše pod nižší inflací v celé eurozóně. Ta se podle ekonomů ze Société Générale propadne na svou nenižší letošní hodnotu, měla by ale začít opět mírně zrychlovat."
Roste i spotřeba Američanů. Údaje za květen by podle Komerční banky měly ukázat, že zpomalení z prvního čtvrtletí je minulostí. "Reálné osobní výdaje by měly již druhý měsíc v řadě vzrůst meziměsíčně o 0,2 %. Ale ani ve Spojených státech není soukromá spotřeba s to podpořit dynamiku cen. Kvůli nízkým cenám ropy by se deflátor osobní spotřeby měl mírně snížit a zpomalit by měl i v meziročním vyjádření. Jádrový deflátor sice zůstane meziměsíčně podle našeho odhadu beze změny, ale v meziročním srovnání o desetinu procentního bodu zpomalí," uvedl Zeisel.
Závěr týdne pak obstarají nejprve japonská makrodata v čele s inflací a průmyslovou výrobou, sledovanější ale bude index spotřebitelských cen v eurozóně. Finální data o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí zveřejní Spojené království a v Americe obrázek nálady spotřebitelů dokreslí index důvěry Michiganské univerzity.