Co musíte ráno vědět (4. září)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jaká byla ve druhém čtvrtletí průměrná mzda v Česku a jak vydělává a za co utrácí Serena Williamsová? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily, obavy o budoucnost ekonomiky trvají

Americké akciové indexy klesly. Překvapivě slabé údaje o srpnovém vývoji zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech totiž obnovily obavy, že obchodní konflikt s Čínou stáhne americkou ekonomiku do recese. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,08 % na 26 118,02 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,69 % na 2 906,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,11 % na 7 874,16 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,58 % na 19,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o čtyři bazické body na 1,46 %. Cena zlata se zvedla o bezmála 2 % na více než 1 540 USD za unci, ropa naopak odevzdala 1-2 %. Rostly naopak ceny nejsledovanějších kryptoměn.

Volatilita roste a ekonomika zpomaluje. Nastal čas pro aktivní přístup ke správě portfolia?
Manažeři fondů, kteří se snaží využívat aktivní přístup při vyhledávání investičních příležitostí, svůj boj s pasivními strategiemi (indexové fondy, ETF) prohrávají. Jsou však i tací, kteří jsou přesvědčeni, že je právě v současnosti vhodná doba k renesanci aktivní správy investic.

2. Evropské akcie v úterý zlevnily kvůli nervozitě ohledně brexitu

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech, když se pozornost investorů soustředila na dění v britském parlamentu, který opět ožil po letní přestávce (večer si zástupci lidu odhlasovali, že chtějí převzít kontrolu nad děním v parlamentu). Trhy nyní čekají, zda v tomto týdnu nedojde k vyhlášení předčasných voleb či vyslovení nedůvěry kabinetu Borise Johnsona. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,4 % na 379,17 bodu, britský FTSE 100 oslabil o 0,26 % na 7 262,73 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 0,59 % na 5 460,57 bodu a německý DAX oslabil o 0,36 % na 11 910,86 bodu. Britská libra v úterý dopoledne kvůli politické nejistotě oslabila vůči americkému dolaru pod úroveň 1,2 GBP/USD, tedy nejníže od flash crashe v říjnu 2016.

Nízké úrokové sazby bývaly lékem, dnes jsou symptomem
Stalo se pravidlem, že centrální banky reagují i na sebemenší náznaky blížící se recese. Jak se však ukazuje, tento přístup možná páchá více škody než užitku.

3. Pražská burza v úterý klesla, oslabila většina finančních titulů

Pražská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech, index PX ztratil 0,58 % na 1 030,39 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie ČEZ (-1,54 % na 512,50 Kč) a Erste Group Bank (-1,69 % na 743,20 Kč). Nejvyšší zisk zaznamenaly akcie PFNonwovens, které zdražily o 2,08 % na 688 Kč. Objem obchodů byl s necelými 302 miliony korun podprůměrný.

Kvalita školství není přímo úměrná množství peněz. Bez nich to ale ne(pů)jde, říká ekonom
České školství je dlouhodobě podfinancované, což potvrzuje i srovnání se zeměmi s nejúspěšnějšími vzdělávacími systémy. Jde přitom mimo jiné o zájmy dané politickým cyklem, na který je úspěšná reforma školství příliš dlouhodobou záležitostí, uvedl v rámci projektu Alter Eko hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka v rozhovoru s Romanem Chlupatým, partnerem Save & Capital.

4. Očekávané události

Středa bude dnem finálních srpnových indexů nákupních manažerů ve službách. V eurozóně navíc vyjde zpráva o maloobchodních tržbách. Ve Spojených státech bude odpoledne zveřejněn ISM index aktivity pro oblast New Yorku a večer ještě Fed odtajní Béžovou knihu, pravidelnou zprávu o stavu americké ekonomiky. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě společnost Delivery Hero a na Wall Street firmy American Eagle Outfitters, Palo Alto Networks a Michaels Cos. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. září a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Průměrná mzda v ČR stoupla ve 2. čtvrtletí na 34 105 korun

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos ve 2. čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 % na 34 105 korun. Dvě třetiny zaměstnanců ovšem na tento průměr nedosáhnou. Oznámil to v úterý Český statistický úřad. Reálně, tedy při zohlednění inflace, stoupla mzda o 4,3 %. Průměrná mzda tak podle ekonoma z Czech Fund Lukáše Kovandy poprvé vzrostla nad 34 tisíc korun.

6. Reuters: ECB chystá výraznou stimulaci, pravděpodobně včetně snížení úroků

Představitelé Evropské centrální banky zvažují, že ekonomiku eurozóny podpoří masivním souborem opatření, který bude obsahovat snížení úroků, důraznější příslib držet úroky po delší dobu nízko i kompenzaci bankám za vedlejší důsledky záporných úroků. Agentuře Reuters to v úterý řekly zdroje obeznámené se situací. Upozornily ale, že ECB zatím nerozhodla a o možnostech stále jedná.

7. E15: Hongkongský regulátor schválil vstup Home Credit na burzu

Kotační výbor hongkongské burzy minulý týden schválil záměr skupiny Home Credit vydat v Hongkongu akcie. Informoval o tom server E15.cz. Podle něj souhlas s pokračováním příprav na vstup na tamní burzu vyplývá z regulatorních informací publikovaných hongkongskou burzou. O povolení obchodovat s akciemi na hlavním trhu hongkongské burzy požádala v červenci stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry.

8. Přes vyšší tržby klesl provozní zisk Lega kvůli investicím

Provozní zisk dánského výrobce hraček Lego se v prvním pololetí kvůli investicím snížil o 16 % na 3,5 miliardy dánských korun. Tržby však rostly díky zájmu o modely superhrdinů a padouchů z marvelovské filmové série Avengers.

9. Čínský výrobce telefonů Xiaomi plánuje velký odkup akcií

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi koupí zpět vlastní akcie za 12 miliard hongkongských dolarů (36,2 miliardy Kč). Chce tak podpořit jejich cenu, která letos klesla téměř o třetinu.

10. Rusko a Mongolsko uzavřely při Putinově návštěvě desítku dohod

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho mongolský protějšek Chaltmágín Battulga v úterý podepsali dohodu o přátelství a strategickém partnerství. Oznámili to na společné tiskové konferenci. Prezident Battulga podle listu Kommersant ocenil i prodloužení dohody o poskytnutí bezplatné vojenské pomoci.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak vydělává a utrácí Serena Williamsová?

Serena Williamsová na US Open bojuje o 24. singlový grandslamový titul (v noci na středu hrála čtvrtfinále), kterým by jednak vyrovnala rekordní počet grandslamových vavřínů Australanky Margaret Courtové, a jednak by si na konto připsala bezmála 4 miliony dolarů. Jakým majetkem Williamsová a její manžel Alexis Ohanian disponují a za co utrácejí?

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat