Americké akcie v úterý oslabily, obavy o budoucnost ekonomiky trvají

Americké akciové indexy klesly. Překvapivě slabé údaje o srpnovém vývoji zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech totiž obnovily obavy, že obchodní konflikt s Čínou stáhne americkou ekonomiku do recese.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,08 % na 26 118,02 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,69 % na 2 906,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,11 % na 7 874,16 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,58 % na 19,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů klesl o čtyři bazické body na 1,46 %. Cena zlata se zvedla o bezmála 2 % na více než 1 540 USD za unci, ropa naopak odevzdala 1-2 %. Rostly naopak ceny nejsledovanějších kryptoměn.
Údaje Institutu řízení dodávek (ISM) ukázaly, že aktivita zpracovatelského průmyslu v USA utrpěla v srpnu první pokles od roku 2016. Index aktivity klesl na 49,1 bodu z červencových 51,2 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od ledna 2016. Zároveň sestoupil pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Analytici přitom v anketě agentury Reuters srpnovou hodnotu indexu odhadovali na 51,1 bodu.
"Nálada na akciovém trhu byla špatná již na začátku dne. A potom překvapivě slabé údaje o zpracovatelském sektoru přilily oleje do ohně," uvedl analytik Dave Mazza ze společnosti Direxion. "Nyní tu máme potvrzení, že eskalace obchodní války se začala projevovat ve zpracovatelském průmyslu USA stejně jako ve zpracovatelském průmyslu po celém světě."
Na devizovém trhu libra kvůli politické nejistotě v Británii sestoupila vůči dolaru až na tříleté minimum pod 1,20 USD. Jednotná evropská měna kvůli vyhlídkám na nižší úroky v eurozóně klesla až na 1,0926 USD, nejníže od poloviny května 2017.
Později však dolar o své zisky přišel, protože se dostal pod tlak kvůli slabým údajům o zpracovatelském průmyslu USA. Kolem 22.00 SELČ tak byl kurz eura vůči dolaru téměř beze změny na 1,0965 USD, zatímco libra si připisovala 0,1 % na 1,2080 USD.
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Italsko-americký výrobce průmyslových vozidel CNH Industrial (v úterý -2,73 %) rozdělí své aktivity. Jedna nově samostatná část bude zahrnovat výrobu nákladních aut, autobusů a motorů a druhá zemědělské a stavební stroje. Rozhodnutí je součástí pětiletého podnikatelského plánu, má zvýšit hodnotu firem a podpořit ziskovost. Oznámila to společnost na úterním setkání s investory.
- Úřady ve Spojených státech připravují nové vyšetřování americké internetové společnosti Google (v úterý Alphabet -1,76 %) kvůli možnému porušování antimonopolních pravidel. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Dodal, že oficiální oznámení je plánováno na pondělí. Vyšetřování podle zdroje připravují generální prokurátoři více než tří desítek členských států USA.
- Největší americká maloobchodní společnost Walmart (v úterý +0,33 %) přestane ve Spojených státech prodávat munici pro krátké střelné zbraně a některé útočné pušky. Ukončí rovněž prodej krátkých střelných zbraní na Aljašce, tedy v posledním státě USA, ve kterém je ještě nabízí. Firma informovala, že tím reaguje na nedávné případy střelby do lidí.
- Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v srpnu podle finálních údajů společnosti Markit klesl na 50,3 bodu z červencových 50,4 bodu. Analytici počítali s poklesem na 49,9 bodu. Podle ISM indexu nákupních manažerů v srpnu expanze v americkém zpracovatelském sektoru rovněž zpomalila, a to na 49,1 bodu z 51,2 bodu v červenci (odhad: 51,1 bodu). Jedná se o nejnižší úroveň od ledna 2016.
- Výdaje ve stavebnictví v červenci meziměsíčně stouply o 0,1 % (odhad: +0,3 %, červen: -0,7 %).
- RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií Amazonu (v úterý +0,76 %) na 2 600 z 2 250 USD.
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
