Nízké úrokové sazby bývaly lékem, dnes jsou symptomem

Stalo se pravidlem, že centrální banky reagují i na sebemenší náznaky blížící se recese. Jak se však ukazuje, tento přístup možná páchá více škody než užitku.
Ekonomiky Spojeného království a Německa jsou na pokraji recese (možná již dokonce v recesi) a varovné signály přicházejí také z USA, byť tamní HDP zatím roste zhruba dvouprocentním tempem.
Negativně ekonomiku ovlivňuje zejména obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Ale nejde jen o ni. Ekonomové upozorňují, že svět ztratil periferní vidění. Za spásu považuje podpůrná opatření centrálních bank místo toho, aby se zaměřil na řešení strukturálních problémů a investice, například do infrastruktury, jež by pomohly nastartovat dlouhodobý růst.
Ekonom Michael Pettis z Carnegie Endowment for International Peace tvrdí, že velkým problémem je mimo jiné nerovná distribuce bohatství vysvětlující souběh nízkých úrokových sazeb a slabé poptávky (ze strany spotřebitelů). Za problematické ovšem považuje i to, že se některé ekonomiky až příliš soustředí na export, v důsledku čehož domácím spotřebitelům nezůstává tolik peněz na útratu.
"Pokud recese skutečně přijde, všichni se budou se žádostí o pomoc opět obracet v první řadě na centrální banky. Politici by ale měli pochopit, že nízké úrokové sazby samy o sobě řešením nejsou," dodává slavný ekonom Gary Shilling.
Zdroj: Christian Science Monitor
Aktuality
