Co musíte ráno vědět (7. února)

Jak se ve čtvrtek vedlo akciím v Evropě a ve Spojených státech, co přineslo únorové zasedání České národní banky a jak se studenti staví k podnikání? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely na maximech díky důvěře, že Čína zvládne koronavir

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek zpevnily čtvrtý den po sobě. Na nová maxima jim podle agentury Reuters pomohla rostoucí důvěra v čínské snahy omezit ekonomické dopady šíření koronaviru a také zpráva o snížení čínských cel na dovoz amerického zboží v ročním objemu zhruba 75 miliard USD. Index Dow stoupl o 0,3 % na 29 379,77 bodu, benchmark S&P 500 zpevnil o 0,33 % na 3 345,78 bodu a index Nasdaq Composite posílil o 0,67 % na 9 572,15 bodu. Všechny tři indexy dosáhly na nová zavírací maxima. Index volatility VIX klesl o 1,25 % na 14,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,64 %. Z jednotlivých sektorů se dařilo komunikacím a technologiím, klesly naopak akcie energetických firem.

FAAMG jsou symbolem doby, jejich pokoření je ale nevyhnutelné
Před deseti byla souhrnná tržní kapitalizace akcií Facebooku, Applu, Amazonu, Microsoftu a Googlu (Alphabetu) kolem 650 miliard dolarů, nyní se pohybuje kolem pěti bilionů dolarů. Roste přitom výrazně rychleji než souhrnná kapitalizace všech firem zastoupených v indexu S&P 500. FAAMG se zdají být neporazitelné. Ale nejsou.
Proč Warren Buffett nenakupuje akcie, když jsou přece tak atraktivní?
Pokaždé, když akciový trh dlouho a rychle roste, případně padá, investoři hledají nějaké zdůvodnění. Některá jsou logická, jiná méně, další pak nedávají vůbec smysl a jsou vytržená z kontextu.

2. Evropské trhy v úterý zpevnily, akcie Deutsche Bank zdražily zhruba o 13 %

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v pozitivním pásmu, když je nahoru poslaly příznivé výsledky hospodaření bankovních společností a zpráva o snížení čínských cel na některé americké produkty. Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,44 % na 425,49 bodu, což je nejvyšší závěrečná hodnota v jeho historii. Index tak zpevnil počtvrté v řadě poté, co minulý týden ztratil zhruba tři procenta kvůli obavám z negativních ekonomických důsledků nového typu koronaviru, který se šíří z Číny. Britský FTSE 100 získal 0,3 % na 7 504,79 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,88 % na 6 038,18 bodu a německý DAX si polepšil o 0,72 % na 13 574,82 bodu.

Koronapokalypsa jako hit roku
Kdo by si neužil pěknou epidemii? Internet (a nejen ten) šílí kvůli koronaviru. Od cyniků přes příznivce spikleneckých teorií až po propagandisty různé provenience, dostane se na každého.

3. Pražská burza ve čtvrtek znovu zpevnila, nahoru ji táhly akcie Erste a KB

Pražská burza ve čtvrtek počtvrté v řadě uzavřela v zelených číslech. Index PX se zvýšil o 1,02 procenta na 1 114,6 bodu. O víc než čtyři procenta vzrostly akcie Erste Group Bank a přes dvě procenta přidaly cenné papíry Komerční banky. Zobchodovaný objem čítal zhruba 811 milionů korun, a byl tak výrazně nadprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank (-0,75 %).

Chcete být v predikcích lepší než analytici?
Většina předpovědí, které se objevují na přelomu roku, tvrdí, že následujících 12 měsíců bude vlastně celkem dobrých. Některé svým extrémním optimismem (případně pesimismem) sice upoutají pozornost větší části investorů, to ale neznamená, že jsou lepší než ostatní.

4. Očekávané události

V noci na pátek Čína odtajní bilanci zahraničního obchodu a australská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnověpolitického zasedání. V Evropě dopoledne vyjdou údaje o průmyslové výrobě a obchodní bilance Německa i Francie, britský index cen domů od banky Halifax a italské maloobchodní tržby. Spojené státy se pochlubí statistikou z trhu práce, velkoobchodními skladovými zásobami a počtem aktivních vrtů pro těžbu ropy. Výsledky hospodaření budou reportovat například společnosti AbbVie, Skanska, Honda Motor či Suzuki Motor. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB nečekaně utáhla měnové kohouty, pro zvýšení sazeb hlasovali čtyři ze sedmi členů rady

Bankovní rada České národní banky na únorovém zasedání zvýšila úrokové sazby. Základní sazba stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 %. Jde o první zpřísnění měnové politiky od loňského května. Analytici očekávali, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. V nové prognóze ČNB mírně zhoršila odhad vývoje tuzemské ekonomiky v letošním roce.

6. Komerční banka loni vydělala 14,9 miliardy Kč, představenstvo navrhuje vyplatit dividendu 58 Kč na akcii

Komerční bance v loňském roce stoupl čistý zisk o 0,4 % na 14,9 miliardy Kč. Celkové výnosy jí vzrostly o 1,1 % na 32,6 miliardy Kč. Představenstvo banky navrhuje z loňského zisku vyplatit dividendu v souhrnné výši 11 miliard Kč, tedy 58 Kč na akcii.

7. MONETA vykázala za loňský rok čistý zisk 4 miliardy Kč, očekává vyplacení konečné dividendy 3,35 Kč na akcii

Finanční skupina MONETA Money Bank vykázala za rok 2019 čistý zisk 4 miliardy korun, meziroční běžná ziskovost se zvýšila o 13,4 %. Banka očekává, že vzhledem k výsledkům vyplatí akcionářům konečnou dividendu 3,35 Kč na akcii tak, aby dostála závazku celkové dividendy za rok 2019 na úrovni 6,65 Kč na akcii. Pololetní dividendu 3,30 Kč na akcii banka akcionářům vyplatila v polovině prosince.

MONETA Money Bank může koupit Wüstenrot, povolil to ÚOHS
MONETA Money Bank může koupit stavební spořitelnu a hypoteční banku Wüstenrot, povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Informoval o tom ve čtvrtek v tiskové zprávě.

8. CME loni dosáhla provozního zisku 187,3 milionu dolarů a splatila dluh 150 milionů eur

Mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, loni stoupl provozní zisk o 5,5 % na 187,3 milionu dolarů. V konstantních kurzech měn se zvýšil o 11,4 %. CME rovněž uvedla, že z peněz, které jsou výsledkem jejího podnikání, splatila dluh v objemu 150 milionů eur. Vzhledem k navržené fúzi CME s dceřinou firmou PPF společnost dopředu neoznamovala datum zveřejnění výsledků a ani nepořádá konferenční hovor.

CME: Akcionáři se mohou vyjádřit k fúzi s dceřinou společností PPF
Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) ve svém věstníku informoval, že se akcionáři mediální společnosti CME mohou formálně vyjádřit k zamýšlené fúzi firmy s dceřinou společností investiční skupiny PPF. Pokud akcionář s fúzí nesouhlasí, může tento svůj názor do 11. února oznámit CDCP prostřednictvím formuláře.

9. Český průmysl se loni meziročně snížil o 0,4 %, klesl po pěti letech

Průmyslová výroba v ČR se loni meziročně snížila o 0,4 procenta, klesla tak po pěti letech. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byl nižší o 0,5 procenta. Ovlivnila to výroba strojů, kovovýroba a slévárenství. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad. V prosinci zpomalil pokles výroby v průmyslu na 0,9 procenta z listopadových 5,7 procenta.

Loňský přebytek zahraničního obchodu ČR stoupl na 149 miliard Kč
Přebytek zahraničního obchodu loni stoupl o 50,5 miliardy na 149 miliard Kč. Vývoz se zvýšil o dvě procenta a dovoz o 0,6 procenta. Prosincový obchod se zahraničím ale vykázal schodek 6,7 miliardy korun, což byl o 2,1 miliardy korun horší výsledek než o rok dříve. Prosinec byl po červenci druhým loňským měsícem se schodkem. Na horším výsledku se podepsal zejména obchod s auty. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.
České stavebnictví rostlo třetí rok po sobě, loni o 2,4 procenta
Stavebnictví v Česku loni meziročně vzrostlo o 2,4 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 2,3 procenta. Stavební výroba vzrostla třetí rok po sobě. V dobré kondici je pozemní i inženýrské stavitelství, dařilo se také bytové výstavbě zejména ve fázi zahajování staveb, uvedl ve čtvrtek Český statistický úřad. Růst zaznamenalo stavebnictví i v prosinci 2019, kdy byla produkce meziročně vyšší o 7,8 procenta, po očištění o sezonní vlivy o 6,3 procenta.

10. Lagardeová: Růst v eurozóně je slabý, ale signalizuje stabilizaci

Hospodářský růst eurozóny zůstává slabý, ekonomika regionu však vykazuje první signály stabilizace. V projevu před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti to ve čtvrtek řekla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Výhled dalšího vývoje ale částečně ohrožuje epidemie onemocnění způsobená novým typem koronaviru v Číně.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Podnikat chce pětina studentů, nechtějí škodit přírodě

Podnikat chce pětina studentů. Většina je ochotna podnikat tak, aby jejich firma nepoškozovala životní prostředí. Dokonce se kvůli tomu chtějí vzdát části potenciálního zisku. Sedm z deseti mladých by od svého nápadu upustilo, kdyby se ukázalo, že poškozuje životní prostředí, vyplývá z průzkumu společnosti Ipsos. Zúčastnilo se ho 550 studentů středních a vysokých škol mezi 18 a 25 lety.

V plánech na podnikání jsou odvážnější mladí muži. Podnikat chce v budoucnu 30 procent studentů. Mezi dívkami se na vlastní firmu chystá 15 procent dotazovaných. Na 64 procent studentů není rozhodnuto, ale vlastní podnikání zvažuje.

Na podnikání mladé lidi láká zejména svoboda, tu uvedly dvě třetiny dotazovaných. Pak je to finanční nezávislost (55 procent) a možnost věnovat se své zálibě (48 procent). Z těch, kteří podnikání plánují nebo zvažují, jich 16 procent nechce být nikdy zaměstnáno.

Smysl podnikání nevidí mladí lidé jen v zisku. Na prvním místě jej uvedla třetina dotázaných, pro další třetinu je to splnění snu. Na třetím místě je to kvalita nabízeného produktu či služby. Hned za tím je ohleduplnost k životnímu prostředí.

Část studentů by byla ochotná vzdát se části zisku, aby jejich budoucí firma podnikala udržitelně, šetřila vodou, plasty, neprodukovala nadbytečné obaly, brala ohled na zdraví a názory zaměstnanců, aby se chovala férově k dodavatelům. Na pět až deset procent zisku by obětovalo 45 procent respondentů, až 30 procent zisku by se vzdala třetina lidí a desetina studentů by obětovala až polovinu zisku.

Musíte vědět
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat