Český průmysl se loni meziročně snížil o 0,4 %, klesl po pěti letech

Průmyslová výroba v ČR se loni meziročně snížila o 0,4 procenta, klesla tak po pěti letech. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byl nižší o 0,5 procenta. Ovlivnila to výroba strojů, kovovýroba a slévárenství. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad. V prosinci zpomalil pokles výroby v průmyslu na 0,9 procenta z listopadových 5,7 procenta.
Reálně po očištění byl český průmysl v poslední měsíc loňského roku meziročně nižší o 3,4 procenta.
"Průmysl dál oslabuje. S ohledem na celosvětovou ekonomickou situaci se však nejedná o špatný výsledek," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Podle něj se ale u průmyslových podniků ve vybraných odvětvích začíná projevovat nejistota z budoucího vývoje a některé firmy se zřejmě začnou potýkat s nedostatkem zakázek místo nedostatku pracovníků.
Loňský vývoj průmyslové produkce ovlivnil mimo jiné pokles výroby strojů o 2,6 procenta. O 1,9 procenta byla nižší i produkce kovových konstrukcí a výrobků a o 5,7 procenta se snížila produkce slévárenství. Naopak se zvýšila produkce elektrických zařízení a ve farmaceutickém a automobilovém průmyslu.
Tržby z průmyslové činnosti loni meziročně vzrostly o 1,6 procenta. O 1,2 procenta rovněž přibylo nových zakázek ve vybraných odvětvích. Zaměstnanost v průmyslu se snížila o 1,1 procenta a průměrná mzda v něm vzrostla o 6,2 procenta.
V poslední měsíc roku byly ale tržby i hodnota nových zakázek v průmyslu meziročně nižší. Tržby klesly o 0,2 procenta a nové zakázky o 2,7 procenta.
Na prosincovém poklesu průmyslové výroby se podle statistiků zčásti podepsalo vyšší čerpání dovolených a omezení výroby v závěru roku. Největší vliv na to ale mělo snížení výroby aut o 10,3 procenta a výroby kovových konstrukcí o 7,2 procenta. Stejně jako za celý rok zaznamenal nárůst produkce farmaceutický průmysl a výroba elektrických zařízení.
Zdroj: ČTK