Evropské trhy ve čtvrtek zpevnily, akcie Deutsche Bank zdražily zhruba o 13 %

Evropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování v pozitivním pásmu, když je nahoru poslaly příznivé výsledky hospodaření bankovních společností a zpráva o snížení čínských cel na některé americké produkty.
Regionální index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,44 % na 425,49 bodu, což je nejvyšší závěrečná hodnota v jeho historii. Index tak zpevnil počtvrté v řadě poté, co minulý týden ztratil zhruba tři procenta kvůli obavám z negativních ekonomických důsledků nového typu koronaviru, který se šíří z Číny.
Britský FTSE 100 získal 0,3 % na 7 504,79 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,88 % na 6 038,18 bodu a německý DAX si polepšil o 0,72 % na 13 574,82 bodu.
Akcie finančních společností UniCredit, DNB a Nordea Bank ve čtvrtek díky dobrým čtvrtletním výsledkům posílily o více než šest procent. Růst zhruba o 13 procent zaznamenaly akcie největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Reagovaly tak na zprávu, že ve firmě koupil více než tříprocentní podíl americký investiční podnik Capital Group.
Kalifornská společnost podle zdroje agentury Reuters vlastnila v Deutsche Bank podíl již před lety, ale prodala jej. Vstoupit do německé banky znovu se podle tohoto zdroje rozhodla na konci minulého roku. Stává se tak jejím třetím největším investorem.
Peking ve čtvrtek oznámil, že sníží na polovinu cla, která začátkem září uvalil na 1 717 amerických produktů. Změna začne platit 14. února a týká se dovozu amerického zboží za 75 miliard dolarů ročně. Rozhodnutí čínské strany předcházel v polovině ledna podpis první fáze obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Bankovní rada České národní banky na únorovém zasedání zvýšila úrokové sazby. Základní sazba stoupla o 0,25 procentního bodu na 2,25 %. Jde o první zpřísnění měnové politiky od loňského května. Analytici očekávali, že ČNB ponechá úrokové sazby beze změny. Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. V nové prognóze ČNB mírně zhoršila odhad vývoje tuzemské ekonomiky v letošním roce.
- Průmyslová výroba v ČR se loni meziročně snížila o 0,4 procenta, klesla tak po pěti letech. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byl nižší o 0,5 procenta. Ovlivnila to výroba strojů, kovovýroba a slévárenství. Informoval o tom ve čtvrtek Český statistický úřad. V prosinci zpomalil pokles výroby v průmyslu na 0,9 procenta z listopadových 5,7 procenta.
- Přebytek zahraničního obchodu loni stoupl o 50,5 miliardy na 149 miliard Kč. Vývoz se zvýšil o dvě procenta a dovoz o 0,6 procenta. Prosincový obchod se zahraničím ale vykázal schodek 6,7 miliardy korun, což byl o 2,1 miliardy korun horší výsledek než o rok dříve. Prosinec byl po červenci druhým loňským měsícem se schodkem. Na horším výsledku se podepsal zejména obchod s auty. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.
- Hospodářský růst eurozóny zůstává slabý, ekonomika regionu však vykazuje první signály stabilizace. V projevu před výborem Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti to ve čtvrtek řekla prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Výhled dalšího vývoje ale částečně ohrožuje epidemie onemocnění způsobená novým typem koronaviru v Číně.
Výsledková sezóna
- Komerční bance v loňském roce stoupl čistý zisk o 0,4 % na 14,9 miliardy Kč. Celkové výnosy jí vzrostly o 1,1 % na 32,6 miliardy Kč. Představenstvo banky navrhuje z loňského zisku vyplatit dividendu v souhrnné výši 11 miliard Kč, tedy 58 Kč na akcii.
- Francouzské bance Société Générale, která v České republice vlastní většinový podíl v Komerční bance, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 4,6 procenta na 654 milionů eur. Bance se ale po prodeji části majetku podařilo posílit kapitál, v letošním roce také čeká zlepšení ziskovosti. Výnosy banka zvýšila o 4,8 procenta na 6,21 miliardy eur.
- Finanční skupina MONETA Money Bank vykázala za rok 2019 čistý zisk 4 miliardy korun, meziroční běžná ziskovost se zvýšila o 13,4 %. Banka očekává, že vzhledem k výsledkům vyplatí akcionářům konečnou dividendu 3,35 Kč na akcii tak, aby dostála závazku celkové dividendy za rok 2019 na úrovni 6,65 Kč na akcii. Pololetní dividendu 3,30 Kč na akcii banka akcionářům vyplatila v polovině prosince.
- Mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, loni stoupl provozní zisk o 5,5 % na 187,3 milionu dolarů. V konstantních kurzech měn se zvýšil o 11,4 %. CME rovněž uvedla, že z peněz, které jsou výsledkem jejího podnikání, splatila dluh v objemu 150 milionů eur. Vzhledem k navržené fúzi CME s dceřinou firmou PPF společnost dopředu neoznamovala datum zveřejnění výsledků a ani nepořádá konferenční hovor.
- Italská bankovní skupina UniCredit ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zmírnila čistou ztrátu na 835 milionů eur z předloňských 1,18 miliardy eur. Banka se potýká se ztrátami zejména kvůli jednorázovým nákladům a odpisům problematických úvěrů. Banka ve čtvrtek uvedla, že bez jednorázových položek vykázala ve čtvrtletí zisk.
- Rakouský finanční ústav Raiffeisen Bank International loni podle předběžných výsledků zvýšil provozní zisk o dvě procenta na 2,38 miliardy eur. Banka, která v České republice vlastní finanční ústav Raiffeisenbank, ve čtvrtek také oznámila, že čisté úrokové výnosy jí vzrostly o 1,5 procenta na 3,41 miliardy eur.
- Společnost ArcelorMittal, která je největším světovým výrobcem oceli, se v posledním čtvrtletí loňského roku propadla do ztráty. Ta činila 1,9 miliardy USD ve srovnání s čistým ziskem 1,2 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Hrubý provozní zisk však překonal očekávání analytiků a zadlužení firma snížila na minimum od vzniku firmy v roce 2006. V letošním roce pak ArcelorMittal podle svého čtvrtečního sdělení očekává oživení poptávky.
- Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o více než třetinu na 1,58 miliardy eur. Firma, která nyní pracuje na spojení s francouzským konkurentem PSA, těžila zejména z dobrých výsledků v Severní Americe. Varovala však, že potíže s dodávkami součástek v důsledku epidemie nového koronaviru v Číně by mohly vést k přerušení výroby v jedné z jejích evropských továren.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
