Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v plusu. Investoři nadále věnovali pozornost zprávám souvisejícím s koronavirem a epidemií nemoci COVID-19. Z jednotlivých sektorů se dařilo zejména odvětví ropy a plynu v reakci na prudký růst cen černého zlata.

Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,42 % na 312,08 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,47 % na 5 480,22 bodu, německý DAX zpevnil o 0,27 % na 9 570,82 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,33 % na 4 220,96 bodu.
STOXX Europe 600 - 2. dubna 2020, zdroj: MarketWatch
Z jednotlivých titulů výrazně zpevnily například akcie společností Lundin Petroleum (+15,6 %), Tullow Oil (+12,69 %) nebo Dufry (+11,39 %). Pod nulou naopak skončily cenné papíry firem Carnival (-22,34 %), Hays (-13,35 %) nebo Rolls-Royce Holdings (-8,75 %).
Energetické tituly podpořil růst cen ropy, severomořský Brent večer přidával více než 15 % v reakci na náznaky, že by mohlo brzy dojít ke koordinovanému snížení těžby suroviny. Americký prezident Donald Trump na Twitteru napsal, že doufá a věří, že Saúdská Arábie a Rusko přistoupí ke snížení těžby ropy o deset milionů barelů denně. Později hovořil dokonce o 15 milionech barelů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se ale následně k takové možnosti vyjádřil odmítavě a rovněž popřel, že by ruský prezident Vladimir Putin hovořil se saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem, jak Trump také zmínil na Twitteru.
Just spoke to my friend MBS (Crown Prince) of Saudi Arabia, who spoke with President Putin of Russia, & I expect & hope that they will be cutting back approximately 10 Million Barrels, and maybe substantially more which, if it happens, will be GREAT for the oil & gas industry!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) April 2, 2020
Organizace spojených národů v nové prognóze odhadla, že globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Před pandemií čekala OSN naopak růst o 2,5 %. V době globální finanční krize v roce 2009 světová ekonomika klesla o 1,7 %.
Odpoledne pak v USA byla zveřejněna zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Podle té americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což je nový historický rekord. Po 3,28 milionu nových žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 3,5 milionu žádostí. Počet pokračujících žádostí vzrostl na 3,029 milionu z 1,803 milionu v předcházejícím týdnu (odhad: 4,882 milionu). Akcie se ale i navzdory této nepříznivé zprávě udržely v plusu. Trhy nyní čekají, jak vyzní kompletní zpráva z amerického trhu práce, která vyjde v pátek odpoledne.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě Organizace spojených národů. Před pandemií čekala OSN naopak růst 2,5 %. V době globální finanční krize, v roce 2009, světová ekonomika klesla o 1,7 %.
- Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19 pozastavila výhled pro rok 2020. Společnost očekává negativní ovlivnění příjmů a zvýšené oprávky na nesplácené úvěry. Aktuální výhled poskytne spolu s výsledky za letošní první čtvrtletí, které budou oznámeny 30. dubna.
- Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale žádný z nich přijít neměl. Část mzdy jim bude kompenzovat stát. S odkazem na své zdroje o tom ve čtvrtek informoval server BBC. Americký výrobce letadel Boeing pak jedná s částí zaměstnanců o jejich odchodu, uvedla s odvoláním na obeznámený zdroj agentura Reuters. Pandemie nemoci způsobené koronavirem kvůli omezením cestování zcela paralyzovala leteckou dopravu.
- Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000. Více než polovinu z tohoto počtu tvoří úvazky na dobu určitou. Oznámila to ve čtvrtek ministryně práce Yolanda Díazová. Nejhůře zasažený je přitom cestovní ruch a stavebnictví. Dalších nejméně 620 000 lidí má dočasně přerušenou platnost pracovní smlouvy.
- Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám vzpamatovat se z nejtěžších dopadů koronavirové krize. Brusel v rámci nového sytému podpory krátkodobého zaměstnávání nabízí členským zemím až 100 miliard, které si chce komise vypůjčit s použitím vládních záruk. EK chce také rozšířit už vytvořený krizový investiční fond o další peníze určené na kohezní politiku. Hodlá také nabídnout zemědělcům pružnější čerpání peněz z fondů společné zemědělské politiky.
- Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize, která začala ničit ekonomiku. Ukázal to průzkum, který ve čtvrtek zveřejnil britský statistický úřad a který se mezi 3642 podniky uskutečnil v období od 9. do 22. března.
- Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se softwarem, který sloužil k manipulaci s emisemi. Řekl to ve čtvrtek generální advokát Soudního dvora Evropské unie Campos Sánchez-Bordona. Jestliže se s tímto postojem ztotožní i vrcholný orgán unijní justice, Volkswagenu hrozí záplava žalob od unijních spotřebitelů. Německý koncern na žádost agentury Reuters o komentář zatím nereagoval.
- Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší pomoc při zvládání hospodářského propadu. S odvoláním na dopis předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.