IPO firem z oblasti sdílené a gig ekonomiky připomínají aprílové počasí

Společností podnikajících v oblasti takzvané sdílené a gig ekonomiky přibývá a s tím narůstá i počet těchto podniků, které si pro peníze na další rozvoj jdou na burzu. Ne vždy ale IPO skončí úspěchem. Ukazuje to i těchto sedm příběhů z posledních dvou let.

Upwork

 • termín IPO: září 2018
 • velikost IPO: 187 milionů USD
 • ocenění firmy: 1,5 miliardy USD
 • výkonnost akcií od IPO: +130 %

Provozovatel americké platformy Upwork, jež se zaměřuje na propojování freelancerů, tedy nezávislých profesionálů bez stálého pracovního úvazku, s firmami, upsal akcie nad horní hranicí původně stanoveného rozpětí. Společnost počítala s 12-14 USD za kus, za jednu akcii nakonec získala 15 USD, celkem tedy 187 milionů USD. Obchodování titul zahájil na 23 USD a první den uzavřel se ziskem 41 %. V dalších měsících se ale akcie dostaly až pod 6 USD, načež ovšem opět ožily a vystoupaly na 35 USD.

Společnosti se daří zvyšovat tržby i na pozadí koronavirové pandemie a v poslední době akciím firmy pomohla výše i lepší investiční doporučení od analytiků. Výsledky za letošní třetí čtvrtletí byly výrazně nad odhady trhu.

Lyft

 • termín IPO: březen 2019
 • velikost IPO: 2,34 miliardy USD
 • ocenění firmy: 24,3 miliardy USD
 • výkonnost akcií od IPO: -35 %

Akcie provozovatele alternativní taxislužby Lyft loni v březnu nejprve zažily úspěšný vstup na americký trh Nasdaq, obchodování tehdy zahájily růstem o 21,2 % na 87,24 dolaru za kus. Jejich emisní cena činila 72 dolarů, což celou společnost ohodnotilo na 24,3 miliardy dolarů. V následujících dnech však akcie oslabovaly. Podle analytiků k tomu přispěly přetrvávající otázky kolem toho, kdy se ztrátový Lyft stane ziskovým.

Ztráta Lyftu se loni více než zdvojnásobila na 2,6 miliardy USD. Výnosy ale o 68 % vzrostly a dostaly se na 3,62 miliardy USD. Zvýšil se i počet jízd. Letos firma nadále pociťuje dopady pandemie covidu-19. Výnosy rostly hlavně ze sdílených koloběžek a kol.

Uber Technologies

 • termín IPO: květen 2019
 • velikost IPO: 8,1 miliardy USD
 • ocenění firmy: 82,4 miliardy USD
 • výkonnost akcií od IPO: +20 %

Primární nabídka akcií alternativní taxislužby Uber Technologies patřila loni v květnu mezi nejočekávanější v celém roce. Uber stanovil emisní cenu svých akcií na 45 dolarů za kus, což ohodnotilo celý podnik na 82,4 miliardy dolarů. Primární veřejná nabídka Uberu byla největší od roku 2014, kdy akcie uvedl na burzu čínský internetový prodejce Alibaba, po vstupu na trh ovšem akcie Uberu oslabily a podle společnosti Dealogic se IPO Uberu stalo pátým nejhorším podle premiérového výkonu titulu za posledních 24 let. Navzdory nepříznivému debutu na burze generální ředitel Uberu Dara Khosrowshahi uvedl, že je nadšen z toho, že se firmě podařilo vstup na burzu dokončit, a dodal, že 8,1 miliardy dolarů, které Uber z nabídky získal, bude důležitá částka pro budoucí růst firmy.

Také Uber, který v řadě zemí čelí kritice a omezování, se potýká se ztrátovostí. Firma loni kvůli mimořádným položkám souvisejícím se vstupem na burzu vykázala ztrátu 5,24 miliardy USD. Očištěná ztráta před zdaněním, úroky a odpisy se prohloubila o 28 % na 837 milionů USD. Letos Uber také pociťuje dopady pandemie. Ve druhém čtvrtletí vykázal ztrátu 1,78 miliardy USD, v prvním čtvrtletí ztráta dosáhla 2,9 miliardy dolarů.

Fiverr

 • termín IPO: červen 2019
 • velikost IPO: 111 milionů USD
 • ocenění firmy: 650 milionů USD
 • výkonnost akcií od IPO: +800 %

Loni v červnu na newyorskou burzu zamířila také izraelská společnost Fiverr, která podobně jako Upwork provozuje tržiště služeb nabízených freelancery. Společnost akcie upsala za 21 USD za kus, tedy nad horní hranicí rozpětí 18-20 USD. Šlo však o relativně malé IPO, firma z něj získala jen 111 milionů USD a vyšla z něj s oceněním 650 milionů USD.

Také první den na burze byl pro společnost úspěšný, akcie během něj přidaly 90 %. Před měsícem se titul dostal dokonce nad 200 USD, tedy na asi desetinásobek upisovací ceny, byť i Fiverr je stále teprve na cestě k ziskovosti. Například analytici společností Needham a Oppenheimer jsou přesvědčení, že trh práce hlavně díky digitalizaci míří celosvětově k větší nezávislosti pracovníků, což by mělo podporovat právě služby typu Fiverr nebo Upwork.

WeWork

 • plánovaný termín IPO: podzim 2019 (zrušeno)
 • plánovaná velikost IPO: 3-4 miliardy USD
 • předpokládané ocenění firmy: až 47 miliard USD

Americký provozovatel sdílených kanceláří WeWork se v roce 2019 stal v řádu týdnů z miláčka Wall Street vyděděncem. Ještě v lednu se hodnota společnosti odhadovala na 47 miliard USD, a firma tak v září plánovala primární nabídku akcií. Nakonec se ukázalo, že IPO by ztrátový podnik ohodnotilo jen na 10 až 12 miliard dolarů. Firma poté IPO odložila, protože investoři se obávali prohlubujících se ztrát a nelíbil se jim ani podnikatelský model a řízení firmy. Spoluzakladatel Adam Neumann o týden dříve rezignoval na funkci ředitele.

DoorDash

 • termín IPO: prosinec 2020
 • velikost IPO: 3,4 miliardy USD
 • ocenění firmy: 32,4 miliardy USD
 • výkonnost akcií první den na burze: +86 %

Služba donášky jídla DoorDash z primárního úpisu získala 3,4 miliardy dolarů, cenné papíry byly v rámci IPO nakonec oceněny na 102 USD za kus. Společnost přitom počítala s cenovým rozpětím jen 90 až 95 USD, už to navíc bylo zvýšené z původního odhadu 75 až 85 USD. DoorDash tak byla při vstupu na burzu oceněna na 32,4 miliardy USD. Skvěle se vydařil i debut podniku na trhu, při kterém akcie přidaly téměř 86 %. To posunulo tržní kapitalizaci firmy na 59 miliard dolarů.

Aktuálně DoorDash čerpá podporu mimo jiné z pandemie nemoci covid-19. Podle dat Edison Trends společnost drží ve Spojených státech 50% podíl na trhu donášek hotového jídla. Tržby podniku v prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o 172 %, ve druhém o 213 % a ve třetím o 268 %. Za třetí čtvrtletí, které skončilo v září, firma vykázala tržby 879 milionů USD. Jak ale upozornil mimo jiné moderátor pořadu Mad Money na CNBC Jim Cramer, v pozadí tohoto raketového růstu je i akvizice firmy Caviar.

Airbnb

 • termín IPO: prosinec 2020
 • velikost IPO: 3,5 miliardy USD
 • ocenění firmy: 47,3 miliardy USD
 • výkonnost akcií první den na burze: +113 %

Firma Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, stanovila v rámci primární veřejné nabídky před vstupem na burzu cenu svých akcií na 68 dolarů za kus. To je více, než plánovala. Získala tak asi 3,5 miliardy dolarů. Společnost plánovala prodat asi 51 milionů akcií v rozmezí 56 až 60 dolarů za kus, což už bylo zvýšené cenové rozpětí. Primární nabídka tak stanovila celkovou hodnotu firmy, zahrnující i cenné papíry jako opce či akcie s omezenými právy, na 47,3 miliardy USD.

O vstupu firmy na burzu v letošním roce se mluvilo dlouho, plán ale zbrzdila koronavirová krize, kvůli které se podnikání Airbnb prudce zhoršilo. Ve třetím čtvrtletí se ale podniku již podařilo dostat do zisku, který činil 219 milionů dolarů. Za prvních devět měsíců letošního roku ale firma vykázala ztrátu 697 milionů dolarů a výnosy jí klesly o 32 % na 2,5 miliardy USD. Airbnb se zatím nikdy nepodařilo vykázat celoroční zisk.

Zdroj:
ČTK, CNBC
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat