Jak hrát oživení na trhu se zlatem

Zdálo se, že zlato bude mít po rozhodnutí Fedu pokračovat v QE v nezměněné podobě našlápnuto k nejlepšímu týdnu za poslední více než měsíc. V pátek ale přišlo vystřízlivění. Řada analytiků, včetně těch z JPMorgan a Commerzbank, přesto věří, že se "zlaté časy" vrátily. Někteří z nich ale doporučují jako sázku na oživení raději akcie těžařů než zlato samotné.

Překvapivé oznámení Fedu "nakoplo" zlato na cestě vzhůru

Zlato zdražilo o 4,3 % po oznámení Fedu, že se omezení kvantitativního uvolňování odkládá. Ve čtvrtek vyskočilo na 1 374,54 USD, čímž překonalo vrchol z 11. září na úrovni 1 367 USD. Zisky ale neudrželo a po strmém pátečním pádu zakončilo týden s mírnou ztrátou.

Cena zlata dosáhla rekordního maxima v druhé polovině roku 2011 překročením hranice 1 900 USD za unci. Rally ale tehdy ztratila dech a trh se zlatem zasáhly výprodeje, které ještě zrychlily v dubnu 2013 vlivem obav, že centrální banky začnou omezovat své stimulační programy, které oslabily měny a podpořily vnímání zlata jako zajištění proti inflaci. Někteří analytici však nyní předpovídají, že by medvědí trh mohl být u konce s pokračujícím vzestupným trendem.

JPMorgan zlato nakupuje

Kvantitativní uvolňování (QE) bylo hlavním tahounem ceny zlata v posledních 5 letech. Po krizi z roku 2008 vedlo nevídané nafukování rozvah centrálních bank k růstu obav z inflace a vyústilo ve velmi silnou poptávku po zlatě (z velké části ze strany ETF).

Jak QE pokračovalo a inflační očekávání zůstala tlumená, poptávka po zajištění proti inflaci oslabovala. Oznámení Fedu, že ponechává původní tempo nákupů aktiv, opět zvýšilo nejistotu ohledně budoucí inflace. Velmi silná poptávka drobných investorů a šperkařů po fyzickém zlatě z Asie pokračuje.

S čím koreluje cena zlata?

Dluhový strop a zlato se vyvíjejí podobně. Rostoucí dluh u světové rezervní měny totiž vyvolává vzestup ceny zlata.

Nafouklé bilance centrálních bank zlatu přejí. Nejen Fed, ale také ostatní centrální banky potřebují nějakou hodnotovou kotvu pro své rozvahy. Poměr rozvah centrálních bank k ceně zlata je přitom na extrémní úrovni. Pro "stabilní" vztah mezi rozvahou centrální banky a zlatem by měla být jeho cena zpět na 1 800 USD za unci.

Také Commerzbank je ohledně vývoje ceny zlata optimistická. V příštím roce by se podle ní cena měla vyšplhat až na 1 600 USD za unci.

Planý poplach?

Jesper Dannesboe a Robin Bhar, analytici ze Société Générale, pochybují, že by čtvrteční skok ve spotové ceně zlata značil oživení na zlatě. Spíše jen potrápil ty, kteří sázejí na pokles. "Odložení redukce programu kvantitativního uvolňování nemění nic na tom, že většina fundamentů mluví v neprospěch zlata. Oznámení Fedu nanejvýš oslabilo medvědí scénáře, ale ne do té míry, jaká by zvrátila sestupný trend ceny zlata," napsali ve svém reportu. "Očekáváme cenu zlata v prvním čtvrtletí 2013 kolem 1 225 USD s dalším poklesem k 1 100 USD během roku 2014. Doporučujeme investorům využívat současnou rally na zlatě jako prodejní příležitost."

Příležitost: Akcie těžařů

John Meyer, analytik z SP Angel specializující se na těžaře zlata, tvrdí, že jsou jejich akcie stále vhodné k nákupu a v posledních týdnech zaznamenávají vzestupný trend z velmi nízkých cenových úrovní. Do sektoru opět plynou peníze, dařit by se mělo i zlatu a výkonnost firem by se měla podle něho zvýšit.

Medusa Mining je jednou z doporučovaných firem. Její akcie jsou listovány v Londýně. Společnost nyní rozšiřuje své operace na Filipíny a obchoduje se v současnosti kolem 136 pencí. SP Angel má cílovou cenu 300 pencí za akcii. "Firma měla problémy, ale rozšiřuje produkci - mezi zářím a prosincem by se mohla měsíční produkce zdvojnásobit," říká Meyer. Investory by tato skutečnost neměla zůstat nepovšimnuta.

Anglo Asian Mining, Noricum Gold a SolGold jsou tři těžaři, u nichž Meyer vidí růstový potenciál díky lepším ziskovým maržím ve srovnání s většími hráči v sektoru, jako jsou Randgold Resources a Petropavlovsk, které mají vyšší provozní náklady. Jsou to všechno sázky na hraničních trzích (frontier markets), nicméně zdejší vlády jsou podle Meyera pragmatičtější. Například akcie SolGold vzrostly za poslední měsíce desetinásobně. Společnost podniká v Ekvádoru, kde vláda může firmě dopomoci k dalšímu růstu.

Inflace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat