Odborníci oceňují u ministerstva financí nízký dluh, chybí jim reformy

Odborníci oceňují, že ministerstvo financí dodrželo slibované nízké zadlužení státu a podniká přípravy k elektronizaci finanční správy. Za splněný slib označují i kroky v zavádění elektronické evidence tržeb, i když někteří mají k jejímu celkovému fungování výhrady. Naopak se vládě podle daňových odborníků a ekonomů nepodařilo změnit systém daně z příjmů včetně zrušení superhrubé mzdy nebo zabezpečit dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Příští týden uplyne rok od jmenování vlády.

Samotné ministerstvo financí mezi své úspěchy po ročním fungování koaliční vlády Andreje Babiše (ANO) uvádí v materiálu pro pondělní jednání vlády vedle dobrého hospodaření a stavu veřejných financí například vydávání dluhopisů pro občany, snižování počtu úředníků, přípravu digitální daně i růst daňových příjmů při současném snižování daňové zátěže. Mezi úspěchy zařadilo také zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky nebo vysoké ratingové hodnocení ČR.

"Výsledky činnosti vlády za rok od podepsání jejího programového prohlášení bych označil za rozporuplné. Vláda mířila ze svého prohlášení na jednoduché cíle s potenciálem krátkodobě zvýšit svou politickou popularitu, které doplňovala stejně motivovanými ad hoc opatřeními. Na dlouhodobé ekonomické reformy si přitom čas nenašla, a to ani na takové, které zmiňuje její program. Tento přístup by snad mohl být pochopitelný těsně před parlamentními volbami, ale na začátku politického cyklu jde jednoznačně o selhání," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Jako pozitivní vnímá přístup vlády k iniciativám soukromého sektoru, a to zejména v digitalizaci. Kritizuje naopak přístup vlády k veřejným financím, kdy podle něj kabinet promarnil jedinečnou příležitost na posílení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda ocenil, že vláda dodržela nízkou míru zadlužení. "ČR loni měla čtvrtou nejnižší úroveň veřejného dluhu v poměru k hrubému domácího produktu v EU, předčily ji pouze Estonsko, Lucembursko a Bulharsko. Plusem pro vládu je to, že toto lichotivé umístění udržuje," uvedl. Dodal ale, že vláda mohla lépe využít uplynulá léta prosperity české ekonomiky k budování výraznějších přebytků a vytváření rozpočtového polštáře pro časy ekonomického útlumu.

"Pozitivní zprávou je, že v oblasti daně z příjmů fyzických osob došlo k opětovnému zvýšení hranice pro uplatnění paušálních výdajů pro podnikatele za současného zachování možnosti uplatnit si slevu na dani na manžela/manželku a daňové zvýhodnění na nezaopatřené děti," uvedla Gabriela Ivanco z poradenské společnosti Mazars.

V případě plánovaného zrušení superhrubé mzdy u daně z příjmů fyzických osob, zavedení 19% sazby a zachování solidárního zvýšení daně zavedením sazby 23 % zůstala podle partnera ve společnosti Apogeo Jiřího Žežulky oblast daně z příjmů nedotčena.

Zároveň ale podle něj vláda dodržela slib ohledně zavedení zvláštního off-line režimu u EET, i když podle něj dále panují spory o faktický přínos EET pro státní rozpočet.

"Jako shrnutí konstatuji, že programové prohlášení z června 2018 je srozumitelné, v mnoha bodech ambiciózní, v jiných pragmatické a jako celek pro Českou republiku dobré a zajímavé. A protože v tuto chvíli nemáme jinou vládu, která by je realizovala, měli bychom patrně trpělivě vyčkat, zda se podaří současné vládě ve zbývajícím čase uskutečnit z programového prohlášení více," uvedl partner poradenské, daňové a účetní firmy Apogeo Vítězslav Hruška.

Zdroj:
ČTK
Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat