Pegas Nonwovens vydělal v prvních devíti měsících roku 5,2 milionu eur

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens vykázal za prvních devět měsíců letošního roku čistý zisk 5,2 milionu eur. Meziroční propad zisku o 60,3 % byl způsoben zejména vykázanými nerealizovanými kurzovými změnami. Výnosy se společnosti meziročně zvýšily o 6,1 % na 167,4 milionu eur.

Provozní zisk EBITDA dosáhl za prvních devět měsíců roku 31 milionů eur, meziročně se tak snížil o 9,1 %. Pokles ukazatele souvisí zejména s vlivem přenosového mechanismu cen polymerů. Vliv přecenění opčního akciového plánu za prvních devět měsíců roku představoval náklad 2,9 milionu eur proti nákladu 0,3 milionu eur za srovnatelné období roku 2016. Zisk EBITDA upravený o vliv přecenění opčního akciového plánu meziročně klesl o 1,6 % na 33,9 milionu eur.

Ceny polymerů v průběhu prvních dvou čtvrtletí roku rostly, v průběhu třetího naopak mírně klesaly, od začátku září ale začaly opět stoupat. Pozitivní vliv na růst tržeb v třetím čtvrtletí mělo kromě vývoje cen polymerů také komerční spuštění nové výrobní linky v Příměticích.

Provozní výsledek hospodaření EBIT dosáhl za prvních devět měsíců roku 18,2 milionu eur, proti loňskému roku se tak snížil o 17,2 %.

Za samotné třetí čtvrtletí Pegas vykázal tržby 55,7 milionu eur (meziročně +9 %), zisk EBITDA 10,3 milionu eur (meziročně -9 %), provozní zisk EBIT 5,8 milionu eur (meziročně -20,6 %) a čistý zisk 0,7 milionu eur (meziročně -86,9 %). Provozní zisk EBITDA upravený o vliv přecenění opčního akciového programu (dva miliony eur) dosáhl 12,3 milionu eur. Výroba v třetím čtvrtletí dosáhla rekordních 27,9 tisíce tun (meziročně +11,4 %), podíl výrobků určených pro hygienu se zvýšil o 0,2 procentního bodu na 86,8 %.

Úrokové náklady vzrostly na 1,9 milionu eur (loni náklad 1,6 milionu eur). Důvodem bylo vydání nové emise dluhopisů a expirace úrokových swapů.

Hodnota investic v třetím čtvrtletí dosáhla 4,9 milionu eur, od začátku letošního roku 19,3 milionu eur, z čehož 15,1 milionu eur představovaly kapitálové výdaje v souvislosti s rozšiřováním výrobních kapacit.

Společnost ve výsledkové zprávě uvedla, že potvrzuje výhled celoročního zisku EBITDA v rozmezí 43-50 milionů eur. Kapitálové náklady by se měly pohybovat kolem 30 milionů eur.

"Zisk EBITDA dosažený v prvních devíti měsících roku je 31 milionů eur, což představuje 62-72 % celoročního cíle. Máme ale za to, že by výsledek za třetí čtvrtletí měl být očištěn o přecenění opčního akciového plánu. V tom případě by plnění bylo na úrovni 66-76 % celoročního cíle," uvedl analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

"Výsledky za třetí čtvrtletí jsou pro nás zklamáním, poměrně významně zaostaly rovněž za očekáváním trhu, přestože produkce byla nejvyšší v historii a dosáhla téměř 28 tisíc tun. Výsledky byly negativně ovlivněny vyššími úrokovými náklady, manažerskými transakcemi, které zvýšily personální náklady, a kurzovými ztrátami," dodal analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.

"Poměr čistého dluhu Pegasu vůči jeho provoznímu zisku se zvýšil z 3,8násobku na 3,9násobek, a skončil tak lehce pod naším odhadem," poznamenal analytik z České spořitelny Petr Bártek. Hodnota čistého dluhu se zvýšila o 4,3 % na 167,7 milionu eur, kromě investic se do jeho výše promítlo i posílení české koruny vůči euru, které zvýšilo eurovou hodnotu dluhopisů denominovaných v českých korunách.

Pegas vyrábí netkané textilie na bázi polypropylenu a polyetylenu, které se využívají ve stavebnictví, zemědělství nebo zdravotnictví. Vedle závodů ve Znojmě a Bučovicích má závod i v Egyptě poblíž Káhiry. Společnost je součástí mezinárodního holdingu se sídlem v Lucembursku a zaměstnává v Česku 570 lidí.

Nejdůležitějším momentem třetího čtvrtletí byla pro Pegas Nonwovens i pro jeho akcionáře dobrovolná nabídka převzetí ze strany skupiny R2G. Na základě této nabídky se R2G stala majoritním akcionářem společnosti, její podíl nyní dosahuje 88,49 %.

K povinné nabídce odkupu zbývajících akcií Pegasu Nonwovens by byla R2G zavázána, pokud by její podíl dosáhl 90 %, vytěsnění minoritních akcionářů by mohlo proběhnout při dosažení 95% podílu. Podíl 88,49 % je však dostatečný k tomu, aby valná hromada Pegasu rozhodla o stažení akcií společnosti z burzy.

Projekt výstavby výrobní linky v Jihoafrické republice pokračuje a dostává se do realizační fáze. Na přelomu září a října společnost získala stavební povolení. V první fázi, ještě v letošním roce, by měly být na pozemku provedeny hrubé terénní úpravy. V lednu by poté měla začít samotná stavba závodu.

Zdroj:
Pegas Nonwovens, ČTK
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat