Renesance komoditního supercyklu a 200 USD za barel ropy? S reformami v Číně tato úvaha přestává být utopií

Do začátku července 2008 zaznamenával komoditní index Dow Jones UBS fenomenální nárůsty, v souvislosti s rychle rostoucími mladými ekonomikami z bloku BRIC se hovořilo o komoditním supercyklu. Od té doby, poznamenán světovou finanční a dluhovou krizí, která dolehla i na rozvíjející se země, se index – na rozdíl od svých akciových kolegů ve vyspělém světě – nevzchopil. Spíše má tendenci klesat. Na jak dlouho?

Ochlazování růstu ekonomik ve světě vede zákonitě k poklesu poptávky. Na rozdíl od akciového trhu, který se vyvíjí na základě očekávání budoucích zisků, ať již v nakonec realizovatelných, či nikoli, komoditní trh je spíše definován stavem reálné poptávky a nabídky fyzického aktiva v daný moment.

Reformy v Číně mohou mít obrovský dopad

Nedávno proběhlo zasedání plenární schůze vládnoucí komunistické strany v Číně. Ačkoli se jeho závěry budou odhalovat postupně, podle dostupných zpráv se chystají revoluční změny. To podle mě do značné míry mění rozložení sil a domnívám se, že se nacházíme na prahu pokračování ekonomického a komoditního supercyklu, který může být ještě silnější než ten předchozí. Prezident Si Ťin-ping podle všeho hodlá Čínu přetvořit na skutečně tržní ekonomiku. Změny mají být nejpodstatnější od reforem Teng Siao-pchinga z konce 70. a počátku 80. let, jež otevřely Čínu světu a udělaly z ní hlavní rozvíjející se ekonomiku světa.

Současné vládní intervence omezují soukromé firmy v nastavování tržních cen a vedou k neefektivní alokaci práce a kapitálu. Proto by mělo dojít k liberalizaci v oblasti cenového mechanismu peněz a úrokových sazeb, zdrojů a půdy. Navržené reformy obsahují také volnější toky mezinárodního kapitálu a postupný přechod na volný kurz měny. Redukce vládních podpor a bariér vstupu v oblasti vody, dopravy, telekomunikací, elektřiny a ropného a plynového průmyslu povede k růstu konkurence.

U půdy se jedná o jednotný přístup jak v městských, tak venkovských oblastech země a možnosti lidí na venkově zpeněžit pozemky, jejichž ceny rostou a které dnes v podstatě patří státu. Velice důležitou změnou je rozvolnění pravidla jednoho dítěte, kdy rodiny budou moci mít děti dvě, pokud jeden z rodičů byl jedináček. To podpoří růst počtu nově narozených od roku 2011, do budoucna dokonce výraznějším tempem.

To by mohlo vést k novému demografickému cyklu s pozitivními důsledky pro řadu odvětví, jako jsou třeba rezidenční nemovitosti, výrobci produktů pro děti, ale také automobilový průmysl se specializací na větší vozy typu SUV. Z tohoto vývoje bude těžit také technologický sektor.

Komodity opět na pořadu dne?

S tím vším souvisí také růst poptávky po komoditách. Pro zajímavost, v USA každý nově narozený spotřebuje za život v průměru 1,3 milionu tun kovů, minerálů a paliv. V Číně zatím HDP na obyvatele dosahuje zhruba jen pětiny běžné úrovně ve vyspělém západním světě. A nemusíme chodit tak daleko, Jižní Korea má HDP na obyvatele 22 590 USD, Hongkong 36 796 USD, zatímco Čína jen 6 188 USD (údaje za rok 2012). Rezervy jsou tedy značné a vzhledem k potenciálnímu zvýšení počtu obyvatel se může jednat o exponenciální nárůsty poptávky po komoditách, které nemusí být snadné uspokojovat.

Zvláště se bude jednat o energetické zdroje, jako je ropa. Pokud nedojde k revoluci v těžbě jako nyní například v USA, a Spojené státy samotné navíc nezačnou suroviny vyvážet, může dojít k velkým problémům. Velký potenciál v oblasti břidlicových nalezišť naopak nabízí Rusko.

Než se reformy v Číně začnou projevovat, může to nějaký čas trvat. Jak jsem zmínil, trh s komoditami odráží především aktuální nabídku a poptávku. Nyní se tedy možná v případě cen komodit formuje dno, které přispívá k deflačním tlakům v jednotlivých ekonomikách, ale také k růstu disponibilního příjmu domácností.

Například u ropy Brent je pravděpodobný krátkodobý pokles k 85 USD za barel po stabilizaci situace v Iránu a při snížení napětí v Libyi. Pokud se urovnají i územní spory Číny a Japonska, začne možná OPEC omezovat produkci, aby se cena dostala na pro pro tento kartel žádoucích 100 USD za barel. V delším období je však z důvodů uvedených v tomto článku možný pohyb ceny k 200 USD za barel i výše.

Závěrem se podívejme na vývoj cen některých hlavních komodit, konkrétně ropy Brent na burze ICE a mědi na burze CME Group (kontinuální kontrakty, týdenní data):

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Demografie
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat