Jak v USA zasejí a sklídí, tak se ve světě nají. Co mají letos v plánu američtí zemědělci?

Jelikož jsou Spojené státy největším světovým producentem kukuřice a sóji a jsou v první pětce v produkci pšenice, je dobré sledovat, co se na tamním trhu s obilovinami děje.
Po rekordní sklizni kukuřice v roce 2013 (téměř 14 miliard bušlů, tedy asi 355 milionů tun) a poklesu ceny zhruba na polovinu oproti červenci 2012 (cena pšenice poklesla o zhruba 40 % a sóji o 30 %), po změnách ve federálním mandátu u ethanolu a podobně se zdá být pravděpodobné, že bude muset dojít k určitým změnám v plánech amerických zemědělců. Mnohé jsme se mohli dovědět v prosinci na zemědělském summitu v Chicagu.
Změny v zemědělském zákoně o snížení dotací rolníkům s nejvyššími příjmy ani navrhované omezení výroby ethanolu v roce 2014 ale překvapivě nehrají ve výhledech farmářů tak významnou roli, jsou až na pátém a šestém místě mezi faktory, které ovlivňují jejich rozhodování. Podle společnosti DTN/The Progressive Farmer, která prováděla průzkum mezi 120 firmami z oboru, jsou to ze dvou třetin vliv počasí a velikost zásob a na třetím místě rozsah zahraniční poptávky po domácí produkci, co rozhoduje o velikosti plánovaného osevu. Do jaké míry se tedy očekává změna u jednotlivých obilovin oproti roku 2013?
Z tabulky vyplývá, že k omezení osevu obilovinami farmáři přistoupí jen málo, nejvíce u pšenice a kukuřice, a to v prospěch sóji, jejíž cena v posledních měsících relativně výrazněji posilovala. Zajímavé je rovněž to, že firmy jsou ochotny podstupovat více rizika, tedy nechávat zásoby na vlastních farmách a bez prostředníků dodávat produkci přímo do terminálů nebo zpracovatelům. Od přesně monitorovaných zásob se bude vyvíjet jejich marketingová strategie.
Co se týče zajišťování cen produkce, I letos hodlají být zemědělci velice aktivní. 53 % respondentů využívá futures kontraktů (v roce 2012 jen 47 %), 36 % z nich opcí na futures (34% v roce 2012) obchodovaných převážně na burze v Chicagu. Přes polovinu respondentů se vyslovilo pro možnost využívat krátké týdenní opce v obdobích reportů ministerstva zemědělství nebo náhlých změn počasí jako ochranu před případnou nepříznivou změnou cen produkce.
Závěrem se podívejme na vývoj ceny sóji a kukuřice na chicagské burze za poslední zhruba rok.