Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden si připsaly více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když se investoři vraceli ke čtvrtečnímu zasedání Evropské centrální banky, které přineslo oznámení, že od listopadu ECB obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur měsíčně. Pozornost poutalo také zveřejnění amerických maloobchodních tržeb a spotřebitelské důvěry.
Regionální index STOXX Europe 600 posílil o 0,34 % na 391,79 bodu, za celý týden pak získal 1,2 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,31 % na 7 367,46 bodu (týden: +1,17 %), francouzský CAC 40 stoupl o 0,22 % na 5 655,46 bodu (týden: +0,92 %) a německý DAX se zvýšil o 0,47 % na 12 468,53 bodu (týden: +2,27 %).
Nejvíce se dařilo bankovnímu sektoru, který seanci zakončil se ziskem zhruba 2,7 %. Proti trendu šlo odvětví potravin a nápojů, jež odevzdalo zhruba 2 %.
Zhruba o 3,6 % v pátek zdražily akcie společnosti London Stock Exchange (LSE), která provozuje akciovou burzu v Londýně. Důvodem bylo zamítnutí nabídky na převzetí za 39 miliard USD od firmy Hong Kong Exchanges and Clearing.
O 8 % se naopak propadly cenné papíry italského provozovatele mýtných silnic Atlantia, kde je důvodem zpráva, že společnost vyšetřuje italská daňová policie.
Evropské akcie (13. září 2019), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Německo bude mít letos už čtvrtým rokem za sebou největší přebytek běžného účtu na světě. Dosáhnout by měl 276 miliard USD, řekl agentuře Reuters ekonom hospodářského institutu Ifo Christian Grimme. Obrovský přebytek zřejmě ještě zvýší tlak na Berlín, aby pomohl snížit globální nerovnováhu a stimuloval domácí poptávku.
- Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil ve druhém čtvrtletí v přebytku 33,6 miliardy korun. Uvedla to v pátek Česká národní banka. Centrální banka zároveň revidovala údaje za předchozí čtvrtletí. Podle aktuálních údajů byl přebytek 43,9 miliardy korun, o 760 milionů korun méně oproti předběžným údajům zveřejněným v červnu. Za pololetí je tak bilance v přebytku 77,5 miliardy korun.
- Spotřebitelské ceny na Slovensku v srpnu zpomalily tempo meziročního růstu na 2,8 procenta z 2,9 procenta v červenci. Informoval o tom v pátek slovenský statistický úřad. V České republice spotřebitelské ceny v srpnu meziročně vzrostly o 2,9 procenta, stejně jako v červenci.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Nezaměstnanost v Česku v srpnu zůstala na červencových 2,7 procenta. Bez práce bylo 204 789 lidí, což je nejnižší srpnový údaj od roku 1996. Uchazečů o práci nepatrně ubylo, počet se proti červenci snížil o 331. V hojném počtu se do evidence v srpnu dostali absolventi škol, hlavní vlnu ale úřady očekávají v září. Nabídka volných pracovních míst se opět rozšířila, zaměstnavatelé nabízeli 350 564 pozic. Oznámil to v pondělí Úřad práce ČR.
- Energetická skupina ČEZ zřejmě odejde z Rumunska, chce prodat většinu svých tamních aktiv. Zájemci se o ně mohou hlásit do 25. září, následovat bude výzva k předložení nezávazných nabídek. ČTK to v pondělí řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková. ČEZ zvažuje v Rumunsku prodej sedmi firem, nechá si pouze společnosti zabývající se aktivitami v moderních energetických službách (ESCO) a část tradingu. Kroky jsou v souladu s novou strategií skupiny, podotkla mluvčí.
- Německý export se v červenci překvapivě zvýšil o 0,7 procenta na 111,2 miliardy eur. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad. Údaje znamenají solidní začátek třetího čtvrtletí a signalizují určitou odolnost německého exportu vůči napětí v mezinárodních obchodních vztazích a nejistotě kolem odchodu Británie z Evropské unie.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v září překvapivě zvýšila. Investoři jsou optimističtější ohledně budoucího vývoje, hodnocení současné situace je však nejslabší od začátku roku 2015. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix.
- Klíčové ekonomické resorty budou mít podle očekávání v nové Evropské komisi na starosti zástupci Francie a Itálie - bývalý italský premiér Paolo Gentiloni převezme hospodářství, dosavadní viceguvernérka francouzské centrální banky Sylvie Goulardová bude dohlížet na jednotný trh. Na tiskové konferenci to v úterý oznámila budoucí předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Vůbec nejsilnější postavení nicméně bude mít v rámci ekonomických působností místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerová z Dánska, která dál ponese odpovědnost za hospodářskou soutěž.
- Německo by mělo mít v příštím roce už posedmé v řadě státní rozpočet bez deficitu. Počítá s tím návrh, který v úterý v parlamentu představil ministr financí Olaf Scholz (SPD). Koaliční vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie vedená kancléřkou Angelou Merkelovou (CDU) chce, aby byl státní rozpočet vyrovnaný i v letech 2021 až 2023.
- Spotřebitelské ceny v Česku v srpnu meziročně vzrostly stejně jako v červenci o 2,9 procenta. Ceny vzhůru opět tlačily vyšší náklady za bydlení a dražší potraviny a nealkoholické nápoje. Naopak levnější byly oděvy a pohonné hmoty. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení inflace na 2,8 procenta.
- Zahraniční podnikatelé letos koupili 1 745 českých firem, což je zhruba stejný počet jako ve srovnatelném období loňského roku. Nejvíc jich koupili Ukrajinci (399) a Slováci (389), největší transakci ale uskutečnili Poláci. Informace v úterý přinesla společnost Bisnode. Nejčastější zahraniční vlastník je v ČR z Ruska (14 030), následují Slováci (13 758) a Ukrajinci (12 298).
- Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) ve středu ocenila složení Evropské komise, jak ji v úterý navrhla její příští šéfka Ursula von der Leyenová. V projevu před parlamentem se Merkelová také vyslovila pro větší roli Evropy ve světě i při ochraně klimatu a také pro posílení transatlantického spojenectví. Varovala před dopady obchodních sporů mezi Spojenými státy a Čínou.
- Německý hospodářský institut IfW ve středu předpověděl, že německá ekonomika ve třetím čtvrtletí vstoupí do recese. Zároveň zhoršil odhady hospodářského růstu v Německu pro celý letošní i příští rok. Na německou ekonomiku mají podle institutu negativní vliv obchodní spory a nejistota kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.
- Italská vláda chce snižovat veřejný dluh země a hodlá se podílet na plánech a prioritách budoucí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Novinářům to ve středu řekl italský premiér Giuseppe Conte po jednání se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem v Bruselu, kam dorazil na první zahraniční cestu od změny italské vládní koalice. Tématem jednání byla i migrace, v níž předchozí Conteho kabinet zastával nekompromisní postoje, zatímco od nové vlády si EU slibuje vstřícnější přístup.
- Dvě německé firmy z odvětí automobilového průmyslu a strojírenství investují na Slovensku dohromady přes 25 milionů eur a vytvoří více než 100 pracovních míst. Vyplývá to z materiálů slovenského ministerstva hospodářství, které zároveň navrhlo udělit oběma investorům státní pobídky.
- Evropská centrální banka na zářijovém zasedání podle očekávání rozhodla o snížení depozitní sazby o deset bazických bodů na -0,5 %. Zápůjční sazbu banka ponechala na 0,25 % a základní úrokovou sazbu potvrdila na úrovni 0 %. Úrokové sazby podle měnové autority eurozóny na současných nebo nižších úrovních zůstanou do doby, než se inflace v měnovém bloku dostane k cíli v blízkosti 2 %. Současně centrální banka oznámila, že obnoví nákupy aktiv, které ukončila loni v prosinci.
- Koncern Volkswagen podle německé televizní a rozhlasové stanice SWR zřejmě manipuloval s měřením emisí i u novějších motorů emisní normy Euro 6. Daný typ motoru koncern od roku 2012 namontoval do statisíců aut, včetně těch vyráběných automobilkou Škoda. Postiženy mají být i vozy Volkswagen, Audi a Seat. Koncern tvrzení SWR popírá.
- Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v srpnu svým zákazníkům 88 100 vozů, meziročně o 4,1 procenta méně. Důvodem je i nadále klesající trh v Číně, kde se dodávky aut značky zákazníkům meziročně propadly o 23,8 procenta na 22 100 vozů. V Evropě automobilka naopak rostla, uvedla ve čtvrtek Škoda Auto v tiskové zprávě.
- Pravděpodobnost hospodářské recese v Německu vzrostla na téměř 60 procent, tedy na nejvyšší úroveň od přelomu let 2012 a 2013. Vyplývá to podle agentury Reuters z indexu, který sestavuje německý institut IMK. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
Zdroj: CNBC
Aktuality
