Evropské akcie v úterý zamířily vzhůru, podporoval je sektor základních materiálů

Evropské akcie v úterý zamířily nahoru. Náladu na trzích podporovala stabilizace cen ropy i zveřejněná makrodata.
Britský FTSE 100 připsal 0,82 %, francouzský CAC 40 1,32 % a německý DAX 2,27 %. Regionální STOXX Europe zpevnil o 1,46 % a panevropský FTSEurofirst 300 stoupl o 1,47 % na 1 375,17 bodu, což představuje jeho nejvyšší závěrečnou hodnotu od 6. ledna.
Náladu na trzích v úterý podpořila zpráva o indexu ZEW, který v dubnu nečekaně vyskočila na 11,2 bodu, což ukazuje, že obavy o vývoj globální ekonomiky se zmírňují.
Nejúspěšnějším sektorem v evropském obchodování byl v úterý sektor základních materiálů. Rio Tinto zpevnila o 2 % poté, co oznámila, že globální dodávky železné rudy v prvním čtvrtletí vzrostly o 11 %. Zároveň však firma zhoršila své očekávání ohledně produkce železné rudy v australských dolech.
Akcie Glencore posílily o 5 % poté, co Société Générale zvýšila jejich cílovou cenu, a akcie Fresnillo poskočily o více než 4 % v reakci na růst ceny stříbra, která se vyšplhala na desetiměsíční maximum.
Cena akcií francouzské kosmetické skupiny L'Oréal stoupla o pět procent poté, co růst jejích čtvrtletních tržeb překonal očekávání analytiků. Akcie francouzské reklamní skupiny Publicis si díky růstu čtvrtletních tržeb připsaly dokonce téměř sedm procent.
Akcie automobilových podniků posilovaly v čele s francouzským výrobcem automobilových součástek Faurecia. Ten podepsal dohodu o prodeji své divize externích systémů firmě Plastic Omnium za 665 milionů eur.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Zaměstnanost ve vyspělých ekonomikách se v závěru loňského roku konečně vyšplhala zpět na úrovně z období před příchodem světové finanční krize. Uvedla to ve své úterní zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v dubnu zvýšila více, než se čekalo. Vyplývá to z výsledků průzkumu německého ekonomického institutu ZEW. Index ekonomického sentimentu vzrostl na 11,2 bodu z 4,3 bodu v březnu. Analytici odhadovali, že se zvýší na 8 bodů.
- Rozpočtový deficit Španělska se dostane pod tříprocentní limit stanovený Evropskou unií o rok později. Ministerstvo hospodářství v úterý uvedlo, že v letošním roce bude hospodařit s deficitem 3,6 procenta hrubého domácího produktu a pod tři procenta HDP schodek klesne v roce 2017, kdy se má snížit na 2,9 procenta. Původně přitom měl schodek letos činit 2,8 procenta a příští rok 1,4 procenta.
- Pivovar Anheuser-Busch InBev, který je v procesu koupě konkurenční firmy SABMiller, přijal nabídku od japonské Asahi Group na koupi některých značek pivovaru SABMiller, jako Peroni a Grolsch, za 2,55 miliardy eur. Prodej značek je podmínkou k dokončení převzetí SABMilleru za 100 miliard USD, na kterém se pivovary dohodly loni. Zároveň je prodej značek podmíněn tím, že se firmě AB InBev podaří dokončit převzetí SABMilleru, napsala agentura Reuters.
- Polská ekonomika vzrostla v loňském čtvrtém čtvrtletí oproti situaci před rokem o 4,3 % namísto 3,9 %, jak se uvádělo původně. Ukázaly to úterní zpřesněné údaje polského statistického úřadu. Další data z průmyslu a z maloobchodu ale podle ekonomů naznačují, že v letošním prvním čtvrtletí by největší ekonomika ve střední a východní Evropě mohla zpomalit.
- Francouzský výrobce automobilových součástek podepsal dohodu o prodeji své divize externích systémů firmě Plastic Omnium za 665 milionů eur. Faurecia se prodejem majetku snaží získat peníze na snížení svého dluhu, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK, CNBC