Evropské akcie v úvodu týdne neudržely šestiletá maxima a uzavřely smíšeně

Nedařilo se především bankovnímu sektoru, který ztratil přes procento po překvapivě oznámených špatných výsledcích hospodaření Deutsche Bank.
Britský FTSE 100 dokázal uzavřít v mírném plusu 0,11 % na 6 836,73 bodu, německý DAX odepsal 0,28 % na 9 715,90 bodu a francouzský CAC 40 mírně ztratil na 4 322,86 bodu (-0,11 %). Celoevropský DJ EuroStoxx 50 odepsal mírných 0,03 %, širší index 600 velkých firem odmazal desetinu procenta.
Nejhůře se dařilo bankám, finančním společnostem a pojišťovnám, v plusu naopak zakončily sektory potravinářství, potřeb pro domácnost nebo ropy a plynu.
Akcie Deutsche Bank po špatných výsledcích ztratily 5,41 %, nejvíce od září 2012. Akcie Peugeotu odepsaly přes 11 % kvůli překvapivě nízkým prodejům za loňský rok.
"Je povzbuzující vidět evropské akcie kolem nuly po růstu z předchozích dvou týdnů, když vezmeme navíc v úvahu ranní pokles trhů v Asii a velice špatná čísla od Deutsche Bank," říká Alex Neil, šéf akciových a derivátových obchodů v EFG Bank v Ženevě. "Pokud investoři budou mít odvahu a uvěří v pokles korelace na světových trzích, najdou v Evropě řadu akcií s růstovým potenciálem. To by mohlo vyvážit některá rizika letošního roku, například nízkou inflaci v eurozóně nebo zpomalující růst čínské ekonomiky."
Hlavní události na evropských trzích v úvodu týdne
- Finská centrální banka zařadila virtuální měnu bitcoin mezi komodity. Bitcoin coby kybernetická měna totiž podle Finů nesplňuje podmínky pro oběživo či formu elektronické platby. Informovala o tom v pondělí agentura Bloomberg. Finsko je tak další zemí, jež se snaží vypořádat se s nástupem virtuálních měn, které nekontrolují vlády ani centrální banky.
- Irská agentura pro správu dluhu předpokládá, že v brzké době spustí první ze série aukcí státních dluhopisů, která má do konce roku vynést celkem čtyři miliardy eur. Reaguje tak na pokles úroků u dluhopisů po nedávnému zlepšení úvěrového hodnocení země od ratingové agentury Moody's Investors Service.
- Lucemburský soud v pondělí rozhodl o sporu mezi českým miliardářem Radovanem Vítkem a americkými fondy Alchemy a Kingstown o ovládnutí realitní společnosti Orco Germany ve Vítkův prospěch. Soud tímto verdiktem zrušil předběžné opatření z počátku prosince, kterým bylo zmrazeno navýšení kapitálu v Orco Germany. Druhá strana, tedy americké fondy, se proti rozhodnutí může odvolat.
- Londýnské firmy specializující se na finanční služby budou mít podle personální agentury Morgan McKinley letos potíže s najímáním nové pracovní síly. Na vině jsou nové regulační náklady a náklady spojené s pokutami za předchozí prohřešky. Počet nových pracovních míst v City, finančním srdci Londýna, podle údajů Morgan McKinley v prosinci klesl o 42 % na 4 095 ze 7 056 v listopadu.
- Celosvětové prodeje ztrátové francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën se loni propadly téměř o 5 % na 2,82 milionu vozů kvůli poklesu evropské poptávky na dvacetileté minimum. Oznámila to v pondělí podle agentury Reuters firma. Dozorčí rada společnosti podle listu Les Echos schválila navýšení kapitálu, díky kterému by v PSA měla získat podíl čínská automobilka Dongfeng.
- Největší německá banka Deutsche Bank vykázala ve čtvrtém čtvrtletí překvapivě ztrátu před zdaněním 1,153 miliardy eur. Mohly za to vysoké mimořádné náklady na spory a restrukturalizaci. Oznámila to banka v nedělním překvapivém prohlášení. Původně měla výsledky hospodaření oznámit až 29. ledna.
Zdroj: ČTK, Bloomberg