Evropské akcie ve čtvrtek mírně stouply, dařilo se automobilkám a těžařům

Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 si během nejednoznačného čtvrtečního obchodování připsal skromný zisk 0,1 %. Investoři příznivě reagovali na růst cen ropy a zdražování základních surovin.
Indexy velkých evropských akciových trhů skončily shodně v kladném pásmu, ačkoli londýnský index o pouhé 0,4 %.
Těžařské firmy, které si většinu svých zisků připsaly dopoledne, je později většinou udržely. Byly to zejména Anglo American, BHP Billiton, Glencore, Antofagasta, Rio Tinto a Randgold Resources. Většina z nich si připsala zhruba 2 %.
Naopak bankovní sektor trpěl. Nejhlouběji se propadly akcie španělského domu Banco Popular, o 26,5 %. Trh tak reagoval na prohlášení banky, že vydá dva miliony nových akcií.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Obchodníci na měnovém trhu by neměli lhát, podvádět ani šířit fámy. Stanovují to podle agentury Reuters vůbec první globální pravidla chování při obchodování s měnami, která by měla obnovit v důvěru v největší finanční trh světa, pošramocenou skandály.
- Ve čtvrtek v Aténách mnoha lidem život zkomplikovala stávka zaměstnanců městské hromadné dopravy, kteří protestovali proti její připravované privatizaci. V hlavním městě Řecka se rovněž konaly demonstrace proti reformám, které vláda Alexise Tsiprase schválila, aby zemi zajistila další peníze od eurozóny.
- Francouzští vyšetřovatelé prohledali 18. května francouzskou centrálu amerického řetězce rychlého stravování McDonald's. Podle agentury Reuters francouzské úřady společnost vyšetřují kvůli daním.
- Řecko by mělo uzavřít privatizaci lukrativních nemovitostí na starém aténském letišti Hellenikon v červnu. Řekl to ve čtvrtek šéf privatizační agentury HRADF Stergios Pitsiorlas. Z prodeje a pronájmu těchto realit mají Atény podle předloňské dohody získat 915 milionů eur a získat letos z privatizace více než dvě miliardy eur.
- Země EU se shodly na pravidlech přenositelnosti on-line obsahu. Zástupci unijních zemí se ve čtvrtek dohodli na pravidlech, která by měla v budoucnu zajistit, že občan jednoho unijního státu bude mít při návštěvě druhého možnost sledovat na internetu filmy, poslouchat hudbu či číst elektronické knihy, které si zaplatil ve své zemi.
- Slovenský investiční fond Sandberg Capital koupil společnost Benestra (dříve GTS Slovakia), která na Slovensku patří mezi deset největších telekomunikačních firem. Hhodnota transakce nebyla zveřejněna.
- Investice v norském ropném a plynárenském sektoru, který je hlavním pilířem ekonomiky této skandinávské země, příští rok pravděpodobně opět klesnou. Mohou za to nízké ceny ropy, které donutily firmy snížit výdaje. Vyplývá to z průzkumu, který provedl norský statistický úřad (SSB).
Zdroj: CNBC
Aktuality
