Evropské akcie ve čtvrtek po smíšených makrodatech uzavřely nejednotně

Evropské akciové trhy ve čtvrtek uzavřely převážně v zelených číslech, britský FTSE 100 ale zaznamenal pokles a panevropský index DJ Euro Stoxx 50 posílil pouze nepatrně. Investoři zvažovali předběžné indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb, které na trhy poslaly Německo, Francie a souhrnné údaje i celá eurozóna. Aktivita ve zpracovatelském sektoru v Evropě stále roste, tempo expanze ale mírně kleslo. Růst v sektoru služeb naopak s výjimkou Francie dál nabírá na síle.
Britský FTSE 100 oslabil o 0,01 %, německý DAX ale přidal 0,24 % a francouzský CAC 40 vzrostl o 0,21 %. Jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 0,02 % na 3 187,63 bodu. Nejvíce se dařilo akciím z odvětví dopravy a cestovního ruchu, cenným papírům mediálních firem a sektoru základních materiálů. Zaostaly naopak bankovní tituly, odvětví ropy a zemního plynu a sektor služeb.
Akcie britské pošty Royal Mail (-9,74 %) zlevnily takřka o desetinu poté, co společnost varovala, že navzdory růstu ziskovosti čelí stále větší konkurenci.
Dařilo se naopak cenným papírům největší pivovarské skupiny na světě SABMiller (+3,45 %), které na LSE posílily poté, co firma oznámila, že jí za poslední finanční rok stoupl zisk o jedno procento. Tržby společnosti, která mimo jiné vlastní i Plzeňský Prazdroj, ale stejným tempem klesly.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Zpracovatelský sektor eurozóny v květnu podle předběžných údajů agentury Markit expandoval mírnějším tempem. Index nákupních manažerů klesl na 52,5 bodu z 53,4 bodu v dubnu. Ve službách index naopak vzrostl na 53,5 bodu z 53,1 bodu v dubnu (odhad: 53 bodů). Souhrnný kompozitní index se proto snížil na 53,9 bodu z dubnových 54 bodů v souladu s odhady.
- Aktivita v německém zpracovatelském sektoru v květnu podle předběžných dat zpomalila. Index nákupních manažerů klesl na 52,9 bodu z 54,1 bodu v dubnu, čekal se pokles na 54 bodů. Ve službách index naopak vyskočil na 56,4 bodu z 54,7 bodu v dubnu, tedy na 35měsíční maximum (odhad: 54,5 bodu) a kompozitní index tak zůstal beze změny na 51,6 bodu (odhad: 56 bodů).
- Předběžný index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru ve Francii v květnu klesl na bodu z 51,2 bodu v dubnu, čekal se pokles na 51 bodů. Ve službách index klesl na 49,2 bodu z 50,4 bodu v dubnu (odhad: 50,2 bodu) a kompozitní index klesl na 49,3 bodu z 50,6 bodu, čekal se mírnější pokles na 50,5 bodu). Podle předběžných dat se tak aktivita průmyslu ve Francii nečekaně výrazně zbrzdila.
- Hrubý domácí produkt Spojeného království podle zpřesněného odhadu mezičtvrtletně vzrostl o 0,8 % a meziročně o 3,1 % v souladu s předběžným rychlým odhadem. Export mezikvartálně klesl o procento, import o 1,1 %. Osobní spotřeba v prvním kvartále vzrostla o 0,8 % oproti 4Q2013 (odhad: 0,6 %) a vládní výdaje o 0,1 % (odhad: 0,2 %).
- Spojené království: Dubnový deficit rozpočtu 11,5 miliardy liber (odhad: 8,4 miliardy liber).
- Turecká centrální banka ve čtvrtek překvapivě snížila hlavní úrokovou sazbu na 9,5 % z 10 %. Zbývající dvě sazby - zápůjční a výpůjční - ponechala beze změny na 12 % respektive 8 %.
- Rusko chce zlepšovat ekonomické a politické svazky s ostatními zeměmi, žádá ale od druhých rovné zacházení a respektování svých zájmů. Účastníkům zahajovaného mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu to ve čtvrtek řekl ruský prezident Vladimir Putin. Ruská odpověď na každoroční setkávání světové politické a podnikatelské elity ve švýcarském Davosu se koná ve stínu ukrajinské krize a západních sankci proti Rusku.
Výsledková sezóna
- Zisk rakouské banky Raiffeisen Bank International (RBI) v prvním čtvrtletí mírně stoupl a výrazně překonal očekávání analytiků. Banka ve čtvrteční zprávě potvrdila, že hodlá zůstat na lukrativním ruském trhu, a kvůli dopadům ukrajinské krize zhoršila výhled pro celý letošní rok.
Zdroj: CNBC
Aktuality
