Evropské banky půjčovaly na emerging markets jako o život, takže teď mohou mít problém. Včetně Erste

Evropské banky půjčily subjektům v mladých tržních ekonomikách 3,4 bilionu dolarů, což je asi čtyřikrát více, než kolik půjčily americké finanční ústavy. Plyne to z údajů Banky pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS). Evropský bankovní sektor tak podle analytiků bezprostředně ohrožují nynější finanční otřesy na trzích zemí, jako jsou Turecko, Brazílie, Indie nebo Jihoafrická republika.
Podle analytiků je riziko z angažovanosti evropských bank na takzvaných emerging markets nejakutnější u šesti bank - španělských BBVA a Santander, rakouské Erste Group Bank, která je vlastníkem České spořitelny, italské UniCredit a britských HSBC a Standard Chartered. Může to být ale problém i pro evropské bankovnictví jako celek, jehož bilanci se letos chystá důkladně prověřit Evropská centrální banka.
"Otřesy na emerging markets v letošním roce považujeme za reálný zdroj obav," řekl agentuře Reuters analytik z Deutsche Bank Matt Spick. "Když se výrazné kolísání měn spojí s oslabením příjmů a nárůstem špatných úvěrů, je to pro angažované banky hrozba," dodal. Odhadl, že šestice nejangažovanějších bank má na těchto trzích rozpůjčováno přes 1,7 bilionu dolarů.
Rozvíjející se země se letos dostaly pod palbu finančních trhů kvůli útlumu čínské ekonomiky, ústupu americké centrální banky od měnové podpory ekonomiky a kvůli místním problémům. Propady měn v Turecku či Argentině prohloubily odliv investorů z většiny těchto zemí v Latinské Americe, východní Evropě i v Asii. Na obranu proti propadu svých měn pak Turecko, Indie a Jihoafrická republika zvýšily úrokové sazby, investory to ale nijak neuklidnilo.
Krize na mladých trzích může zasáhnout banky různými způsoby - propad místních měn může snížit jejich zisky a kapitál, nárůst úroků může způsobit úvěrové ztráty, bankám mohou klesnout příjmy z aktivit na těchto trzích. Nedávné otřesy přispěly k tomu, že index akcií evropských bank za poslední dva týdny klesl o 7 %.
Zdroj: ČTK