Evropské burzy v pátek stouply, za celý týden zpevnily zhruba o 0,5 %

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v plusových číslech, když investoři vyhodnocovali statistiku z amerického trhu práce a řadu evropských makrodat. Pozornost poutala také výsledková sezóna.
Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,59 % na 386,88 bodu, za celý týden pak stoupl o 0,58 %. Britský FTSE 100 si polepšil o 0,86 % na 7 567,14 bodu (týden: +0,01 %), francouzský CAC 40 získal 0,26 % na 5 516,05 bodu (týden: +0,45 %) a německý DAX stoupl o 1,02 % na 12 819,6 bodu (týden: +1,9 %).
Pomyslným vítězem dne se stala italská automobilka Ferrari, jejíž akcie vyletěly vzhůru o necelých 8 % poté, co několik bank zvýšilo doporučení na akcie výrobce sportovních vozů. Společnost ve čtvrtek oznámila, že jí v prvním čtvrtletí stoupl zisk o 19 % na rekordních 149 milionů eur.
Nedařilo se naopak francouzským bankám Société Générale (-5,17 %) a BNP Paribas (-1,15 %), které v pátek odtajnily výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí. Société Générale stoupl čistý zisk o 14 % na 850 milionů eur, přičemž analytici počítali se ziskem 821 milionů eur. BNP Paribas reportovala 17% pokles čistého zisku oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku.
O necelá 2 % zlevnily cenné papíry německého automobilového koncernu Volkswagen, jehož bývalého šéfa Martina Winterkorna podle agentury Reuters obvinila americká prokuratura ze zločinného spolčení, které mělo za cíl utajit před úřady podvod s měřením emisí.
Evropské akcie (4. května 2018), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Česká národní banka zhoršila pro letošní i příští rok odhad vývoje veřejných financí. Letos i za rok očekává přebytek 1,5 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to ze shrnutí Zprávy o inflaci, které v pátek banka zveřejnila. V únoru centrální banka očekávala pro letošní rok přebytek 1,6 procenta HDP a pro příští rok 1,8 procenta HDP. Loni byly veřejné finance v přebytku 1,6 procenta.
- Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že nepodporuje dlouhodobý rozpočet Evropské unie, který vyčleňuje prostředky na pomoc migrantům. Varoval přitom, že Maďarsko by nemuselo takový rozpočet schválit.
- Výroba elektřiny z jádra v Evropské unii v období let 1990 až 2016 stoupla o 5,6 procenta. Nejvíce rostla v České republice, a to o 91,5 procenta. Naopak v Německu produkce jaderné energie klesla o 44,5 procenta a Litva v roce 2009 ukončila provoz všech svých jaderných elektráren. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Elektřinu z jádra vyrábělo předloni celkem 14 z 28 členů EU.
Růst hrubého domácího produktu České republiky v letošním roce zpomalí na 3,6 procenta a v příštím roce tempo růstu klesne na 3,2 procenta. Ve výroční analýze věnované České republice to v pátek předpověděla mezinárodní ratingová agentura Moody's. Je tak o něco optimističtější než Evropská komise, podle jejíž čtvrteční prognózy letošní růst dosáhne 3,4 procenta a příští rok 3,1 procenta. Loni vykázala česká ekonomika růst o 4,4 procenta.
Výsledková sezóna
- Rakouská finanční skupina Erste Group Bank za první čtvrtletí vykázala čistý zisk 332,6 milionu eur. Meziročně tak vydělala o 26,8 % více. K vysokému růstu přispěla silná ekonomická expanze ve východní Evropě a celkově příznivé prostředí, díky kterému mohla společnost snížit rezervy na ztrátové úvěry.
- Čistý zisk Komerční banky v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesl o 26,5 % na tři miliardy korun. Výrazný meziroční pokles zisku byl dán loňským mimořádný příjem z prodeje budovy centrály. Analytici podobné číslo očekávali. Čistý zisk bez jednorázových položek poklesl o 8,4 % na 2,9 miliardy korun vlivem nižšího zisku z finančních operací.
- Letecká společnost Air France-KLM prohloubila v prvním čtvrtletí ztrátu na 118 milionů eur z loňských srovnatelných 33 milionů eur. Aerolinky současně v pátečním prohlášení varovaly, že čekají v letošním roce pokles zisku kvůli stávkám v hlavní francouzské divizi.
- Čistý zisk německého výrobce luxusních aut BMW v prvním čtvrtletí mírně vzrostl o 1,2 procenta na rekordních 2,301 miliardy eur díky vyššímu prodeji aut ve všech regionech a vysoké poptávce po sedanech řady 5 a SUV X1. Provozní zisk a tržby se však snížily kvůli nepříznivému vývoji směnných kurzů. Vyplývá to z pátečního prohlášení automobilky.
- Největší italské pojišťovně Generali stoupl v prvních třech měsících letošního roku čistý zisk o 8,6 procenta na 581 milionů eur. Výsledky mírně překonaly odhady analytiků díky silnému výkonu divize neživotního pojištění, vyplývá z pátečního prohlášení. Generali je třetí největší pojišťovnou v Evropě a působí i na českém trhu.
- Air Bank v prvním čtvrtletí 2018 hospodařila s čistým ziskem 139 milionů korun, což je meziroční pokles o 39 procent. Ten způsobily jednorázové vyšší příjmy, které v roce 2017 zvýšily zisk banky. Konkrétně šlo o tržní přecenění investic, informovala v pátek banka.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Britská maloobchodní společnost Sainsbury's se dohodla na spojení se svým konkurentem Asda, který je divizí amerického gigantu Walmart. Oznámily to v pondělí firmy, které svůj záměr avizovaly již o víkendu. Pokud plán schválí regulační orgány, sloučená skupina vystřídá rivala Tesco na postu největšího řetězce supermarketů v Británii.
- Francouzská hotelová skupina AccorHotels převezme za 560 milionů švýcarských franků (téměř 12 miliard Kč) švýcarského konkurenta Mövenpick Hotels & Resorts. Firma v pondělí uvedla, že pokud vše půjde hladce, bude transakce dokončena v druhé polovině letošního roku.
- Evropská unie je trpělivá, ale připravená, řekl v pondělí mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas k možnosti, že Spojené státy od 1. května spustí cla na dovoz oceli a hliníku. Unie už oznámila, že na takový krok má připravenou odpověď, stále se ale snaží americkou stranu přesvědčit o tom, aby cla zavedena nebyla.
- Německý automobilový koncern Volkswagen jedná s čínskou alternativní taxislužbou Didi Chuxing o spolupráci, v jejímž rámci by se stal správcem části jejího vozového parku a pomáhal by při vývoji vozidel vhodných pro její služby. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný představitel německého podniku.
- Objem tržeb německých maloobchodních prodejců v březnu meziročně stoupl o 1,3 %, analytici čekali po 1,3% růstu v únoru procentní navýšení. Meziměsíčně objem tržeb o 0,6 % klesl. Po 0,2% poklesu v únoru se za březen čekalo 0,8% zvýšení.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v dubnu kleslo na 1,4 % z březnových 1,5 %. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které v pondělí zveřejnil německý statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že inflace zůstane na březnové úrovni.
- Počet volných pracovních míst v Německu se v letošním prvním čtvrtletí vyšplhal na nový rekord. Dosáhl zhruba 1,19 milionu, takže o více než 7 000 překonal předchozí maximum z posledního kvartálu loňského roku. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil německý Ústav pro výzkum pracovního trhu (IAB). V meziročním srovnání se počet volných pracovních míst v prvním čtvrtletí zvýšil o zhruba 126 000.
- Řecká ekonomika přechází do růstové fáze, země prokázala velkou snahu překonat svou dluhovou krizi a věřitelé by jí měli část zbylého dluhu odpustit. Tento názor vyslovil po pondělním setkání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Angel Gurria.
- Americký prezident Donald Trump prodloužil dočasnou výjimku z placení cel na dovoz hliníku a oceli pro Evropskou unii a další země do 1. června. Oznámil to Bílý dům. Jednání o trvalé výjimce budou pokračovat s EU, Kanadou a Mexikem.
Kanada a Mexiko nyní jednají s USA o nové podobě Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). S Argentinou, Austrálií a Brazílií se již USA v zásadě dohodly a do měsíce mají být dojednány všechny podrobnosti dohody. Jižní Korea se dohodla na trvalém osvobození od cel na ocel, napsala agentura AP.
- Rozhodnutí USA prodloužit pro Evropskou unii dočasnou výjimku z placení cel na dovoz oceli a hliníku prodlužuje nejistotu na trhu. EU by měla být z těchto cel vyjmuta trvale a zcela, uvedla v úterý ráno Evropská komise v reakci na oznámení, že americký prezident Donald Trump nynější dočasnou výjimku prodloužil do 1. června. Stejný postoj jako EU zastává také Německo.
- Růst aktivity v britském zpracovatelském sektoru v dubnu zpomalil. Výrobní index nákupních manažerů klesl z březnových 54,9 bodu na 17měsíční minimum 53,9 bodu. Ukazatel se nicméně stále nachází nad klíčovou úrovní 50 bodů, která odděluje pásmo expanze od pásma kontrakce.
- Poptávka po zlatě celosvětově roste od roku 2001 v průměru o 18 % ročně. Za zvyšujícím se zájmem o zlato stojí rostoucí životní úroveň v Číně a Indii i vysoká poptávka investorů z USA a Evropy, vyplývá ze zprávy Světové rady pro zlato.
- Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v eurozóně zůstala v březnu na nejnižších hodnotách od roku 2008. V celé EU činila 7,1 procenta, což je nejméně od září 2008. V zemích eurozóny pak byla nejníže od prosince 2008 a dosáhla 8,5 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost z členských zemí unie má Česká republika.
- Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí rostla pomaleji než v posledním kvartálu loňského roku. Evropský statistický úřad Eurostat ve středu oznámil, že hrubý domácí produkt zemí eura podle předběžných údajů vzrostl v prvním čtvrtletí o 2,5 % v meziročním srovnání po růstu o 2,7 % v předcházejícím období. V mezičtvrtletním srovnání evropská ekonomika podle očekávání rostla o 0,4 % (předchozí: +0,6 %).
- Evropská komise ve středu navrhla dlouhodobý rozpočet Evropské unie na léta 2021 až 2027. V závazcích má činit 1,135 bilionu eur, což podle komise odpovídá 1,11 procenta hrubého národního důchodu společenství. Rozpočet má být podle komise odpovědí na nové úkoly, ztrojnásobeny jsou například peníze na ochranu hranic, migraci a azylovou politiku. Pro první víceletý finanční rámec po odchodu Británie z EU komise rovněž navrhuje speciálním mechanismem posílit propojení mezi unijními penězi a dodržováním zásad právního státu.
- Británie chce nařídit svým zámořským územím, jako jsou Kajmanské ostrovy a Britské Panenské ostrovy, aby do konce roku 2020 zveřejnila tajné informace o vlastnictví firem. Nařízení je součástí opatření pro boj s korupcí a daňovými úniky. Rozhodnutí je považováno za velké vítězství bojovníků proti neplacení daní a praní špinavých peněz, informovala agentura Reuters.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v dubnu zpomalilo na 1,2 procenta z březnových 1,3 procenta. Ke zpomalení přispěly hlavně ceny v sektoru služeb. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace tak nadále zůstává pod oficiálním cílem Evropské centrální banky.
- Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je i Škoda Auto, se hodlá změnit. Po skandálu s měřením emisí chce více dbát na etiku, řekl na čtvrteční valné hromadě akcionářů nový šéf koncernu Herbert Diess. Automobilka podle něj decentralizuje rozhodovací procesy tak, aby jednotlivé divize v rámci nové šestičlenné struktury nemusely pokaždé žádat o schválení centrálu. Letos na trh Volkswagen dodá 70 nových modelů a zváží budoucnost těch částí firmy, které nemají přímou vazbu k jádru jeho podnikání.
- Ekonomika eurozóny i celé Evropské unie letos, přes mírný pokles na počátku roku, poroste o 2,3 procenta. Ve své pravidelné jarní makroekonomické předpovědi to uvedla Evropská komise. V roce 2019 ovšem výkon ekonomiky celého bloku i zemí s eurem zpomalí na procenta dvě kvůli rostoucím problémům v některých zemích i sektorech hospodářství, potřebě úprav měnové politiky a zpomalení světového obchodu.
- Ceny bytů a obytných domů na Slovensku v prvním letošním čtvrtletí stouply na devítileté maximum. Za svým vrcholem z roku 2008 průměrná cena bydlení v zemi zaostává o zhruba desetinu, byty ale zdražily na nové maximum. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila slovenská centrální banka.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky BP v 1Q: Upravený čistý zisk 2,59 miliardy USD (meziročně +71 %), provozní cash flow dosáhlo bez platby za havárii v Mexickém zálivu 5,4 miliardy USD.
- Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi adidas stoupl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 17 procent na 542 milionů eur. Výsledky překonaly i odhady analytiků díky vysokému růstu prodeje v Číně a Severní Americe, který překonal i přetrvávající problémy značky Reebok. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení společnosti.
- Italskému výrobci sportovních aut Ferrari stoupl v prvním čtvrtletí zisk o 19 procent na rekordních 149 milionů eur. Růst podpořil prodej modelů 812 Superfast, 488 a GTC4Lusso, informovala automobilka.
- Výsledky Bayer v 1Q: Čistý zisk 1,95 miliardy EUR (loni: 2,08 miliardy EUR, odhad: 1,53 miliardy EUR), tržby 9,14 miliardy EUR (loni: 13,24 miliardy EUR, odhad: 9,3 miliardy EUR).
- Výsledky OMV v 1Q: Čistý zisk 406 milionů EUR (loni: 712 milionů EUR, odhad: 408 milionů EUR), tržby 4,98 miliardy EUR (loni: 5,52 miliardy EUR).
- Výsledky Veolia Environnement v 1Q: Čistý zisk 193 milionů EUR (loni: 155 milionů EUR), tržby 6,42 miliardy EUR (loni: 6,27 miliardy EUR).
- Výsledky Infineon Technologies v 1Q: Čistý zisk 457 milionů EUR (loni: 199 milionů EUR), tržby 1,84 miliardy EUR (loni: 1,77 miliardy EUR).
Zdroj: CNBC
Aktuality
