Mediální CME vykázala za poslední loňské čtvrtletí tržby 195,6 milionu USD a oznámila refinancování části dluhu

Mediální společnosti Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, v posledním loňském čtvrtletí vzrostly v meziročním srovnání tržby bez vlivu změn měnových kurzů o tři procenta na 195,6 milionu USD. Firma rovněž oznámila restrukturalizaci svého nejdražšího dluhu prostřednictvím nové půjčky od BNP Paribas, jejímž garantem je Time Warner.

Provozní zisk CME za poslední tři měsíce loňského roku činil 46,5 milionu USD, o rok dříve společnost na úrovni provozního zisku vykázala za stejné období výsledek 38,3 milionu USD. Zisk z pokračujících operací dosáhl 1,1 milionu USD po ztrátě 17,8 milionu USD v posledním čtvrtletí roku 2014.

Zisk OIBDA (provozní zisk před zahrnutím finančních nákladů, daní, odpisů a amortizace) se firmě zvýšil při vyloučení vlivu kurzových změn meziročně o 16 % na 56,2 milionu USD a OIBDA marže vzrostla na 28,7 % z 25,5 % ve 4Q2014.

Renáta Ďurčová, analytička z České spořitelny, upozorňuje, že růst tržeb byl tažen zejména periferními trhy (Slovinsko +9,7 % meziročně a Chorvatsko +11,5 % meziročně v konstantních měnách). Silný růst tržeb pokračoval i na Slovensku (+10,4 % meziročně v konstantních měnách), naopak český a rumunský trh zaznamenaly stagnaci (+1,2 % meziročně, respektive +0,2 % meziročně v konstantních měnách). V Bulharsku firmě tržby v konstantních měnách meziročně o 2,8 % klesly.

Za celý loňský rok společnost oznámila meziroční nárůst tržeb bez vlivu kurzových změn o 6 % na 605,8 milionu USD. Výsledky podpořil 6% růst příjmů z reklamy. Zisk OIBDA za celý rok dosáhl 122,8 milionu USD, a bez vlivu kurzových změn se tak zvýšil o 53 %. Ztrátu z pokračujících operací společnost meziročně snížila na 102,3 milionu USD ze 151,5 milionu USD. Volné cash flow se loni meziročně zvýšilo o 149,2 milionu USD na 55,5 milionu USD.

Firma ve výsledkové zprávě uvedla, že se její podíl na trhu s televizní reklamou loni zvýšil ve třech z šesti zemí, v nichž působí.

V České republice loni firmě zisk OIBDA vzrostl o 15,7 % na 71,7 milionu USD, příjmy ale firmě klesly o 9,9 % na 182,6 milionu USD. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů však příjmy stouply o 6,3 % a zisk OIBDA se zvýšil o 35,1 %.

Dále CME oznámila, že tento měsíc refinancovala svůj nejdražší dluh včetně PIK dluhopisů splatných v roce 2017. Nová dlouhodobá půjčka od BNP Paribas, jejímž garantem je Time Warner, činí 469 milionů eur a její úroky se budou pohybovat od 7 % do 10,5 % podle aktuální míry zadlužení firmy v jednotlivých čtvrtletích.

"Zároveň CME posunula maturitu svého revolvingového úvěru z roku 2017 na rok 2021 (úroková sazba zůstane na úrovni 10 %, ale bude se rovněž snižovat spolu se snižováním ukazatele zadluženosti) a maturitu dluhu v objemu 251 milionů USD na listopad 2018, což je nyní termín nejbližší splátky dluhopisů," uvedla dále Ďurčová.

"Máme za sebou další silný rok, v němž se nám podařilo dosáhnout výrazného růstu zisku OIBDA, marží i volného cash flow. Výsledky v kombinaci s transakcí na refinancování dluhu, kterou jsme dnes oznámili, uzavírají dva roky trvající obrat firmy a směřují nás ke snižování zadlužení a zvyšování hodnoty pro akcionáře," uvedl ve výsledkové zprávě Michael Del Nin, jeden z výkonných ředitelů společnosti.

"Díky cíleným investicím v oblasti programové skladby a souběžnému snižování celkových nákladů na obsah zůstáváme jasným lídrem v prostředí silného boje o podíl na trhu. I nadále chceme divákům přinášet ten nejlepší obsah a chceme dále zvyšovat svoji konkurenceschopnost," napsal Christoph Mainusch, druhý výkonný ředitel CME.

"Celkově vyzněly výsledky CME za čtvrtý kvartál pozitivně. Za rok 2015 zaznamenaly všechny trhy CME 6% růst (v konstantních měnách) a očekáváme pokračování silného růstu v domácích měnách i v nadcházejícím období v souladu s očekávaným ekonomickým růstem v regionu. Zisk OIBDA zaznamenal v konstantních měnách meziroční zlepšení o 16 %. Zlepšená provozní výkonnost byla reflektována v nižších provozních a programových nákladech a silném cash flow. Refinancování může přinést roční úsporu až 30-50 milionů USD. Současný ukazatel čistého dluhu vůči EBITDA se pohybuje na úrovni 8, očekáváme jeho snížení až k 7 v roce 2016. V důsledku pozitivního vyznění výsledků a především refinancování očekáváme pozitivní reakci trhu," dodala Renáta Ďurčová.

V konferenčním hovoru k výsledkům management CME potvrdil, že v letošním roce očekává pokračování růstu na svých hlavních trzích. Zároveň očekává, že dojde k uplatnění všech 114 milionů akciových warrantů s úmyslem použít výnos na splacení dluhu s maturitou v roce 2018. Zároveň management firmy naznačil, že navzdory silným konkurenčním tlaků neočekává navyšování programových nákladů.

"Předpokládané uplatnění akciových warrantů je v souladu s naším očekáváním. Zároveň management naznačil, že plánuje použít veškeré vygenerované cash flow na splácení dluhu, očekává tedy i snížení finančních nákladů v letošním roce (v souladu s naším předpokladem snížení zadlužení z cca 8násobku ukazatele čistý dluh/EBITDA na cca 7násobek). Komentář managementu k programovým nákladům v roce 2016 vnímáme pozitivně," doplnila Ďurčová.

Zdroj: CME, ČTK, Česká spořitelna

CME (CETV)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Televize
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat