Míra nezaměstnanosti v USA podle analytiků v únoru stagnovala na 6,6 %. Podle Goldman Sachs mohou data trh nepříjemně překvapit

Celková míra nezaměstnanosti v USA by podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg měla v únoru stagnovat na 6,6 % (rozmezí odhadů: 6,4 % až 6,7 %). Mimo zemědělství mělo vzniknout zhruba 150 tisíc pracovních míst (rozmězí odhadů: 80 až 203 tisíc, v lednu 113 tisíc), v soukromé sféře se čeká 165 tisíc nových pracovních míst (rozmezí odhadů: 100 až 200 tisíc, v lednu 142 tisíc).
Goldman Sachs je před makroekonomickým ukazatelem týdne pesimističtější než průměr trhu. Mimo zemědělství čekala jen 125 tisíc nových pracovních pozic. "Chladné počasí a sněhové bouře podle nás mohly z počtu nově najatých lidí ubrat desítky tisíc. Indikátory byly v únoru slabší, dílčí index zaměstnanosti ve službách ISM se kvůli počasí a Obamacare propadl na 47,5 bodu z lednových 56,4 bodu," uvedl v rámci své prognózy ekonom z americké banky David Mericle.
Vliv špatného počasí by ale podle většiny analytiků měl postupně odeznívat. Odpovídá tomu i vývoj cen akcií na burze, které jsou na historickém maximu, ačkoli data z posledních týdnů byla horší než očekávaná.
Mericle ovšem na rozdíl od většiny věří, že se celková míra nezaměstnanosti snížila na 6,5 %, donedávna úroveň, kterou měl trh spojenou se zahájením ústupu od uvolněné měnové politiky Fedu. Dnes je jasné, že nejde o přesnou a závaznou hranici. Pokles nezaměstnanosti ale bude opět především technického charakteru, upozorňuje Mericle. "Aby byl člověk veden jako nezaměstnaný, musí nově aktivně shánět práci v uplynulých čtyřech týdnech." A to řada dlouhodobě nezaměstnaných nemusela udělat, čímž by tito lidé vypadli ze statistiky.
Zdroj: Bloomberg, Goldman Sachs
Aktuality
