Mzdy v soukromém sektoru USA rostly nejrychleji za 11 let

Zaměstnancům v soukromém sektoru USA rostly v prvním čtvrtletí mzdy nejrychleji za 11 let. Ministerstvo práce v pátek uvedlo, že jeho index nákladů práce ukázal, že mzdy v soukromém sektoru se za leden až březen ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšily o jedno procento, což byl nejvyšší růst od prvního čtvrtletí 2007, tedy před začátkem tzv. velké recese.
Růst částečně podpořily slušné odměny na konci roku, které se obvykle zaměstnancům vyplácejí na počátku dalšího roku. Růst však může odrážet i další jednorázové faktory, jako například bonusy vyplacené poté, co začalo platit snížení daně z příjmů právnických osob.
Míra nezaměstnanosti v USA je nyní na sedmnáctiletém minimu 4,1 procenta a zaměstnavatelé mohutně najímají nové zaměstnance. Mnoho podnikatelů však začíná mít problémy s nalezením zaměstnanců a kvůli tomu nabízejí vyšší mzdy.
Silnější růst mezd by mohl zvýšit inflační tlaky v americké ekonomice. Investoři pečlivě sledují signály toho, že centrální banka USA by mohla začít zvyšovat krátkodobé úrokové sazby rychleji, aby zchladila růst spotřebitelských cen. Měnový výbor Fedu se sejde příští týden a již naznačil, že by mohl zvýšit v letošním roce úroky ještě dvakrát. Někteří analytici se však domnívají, že pokud zrychlí růst cen nebo mezd, bude muset Fed zvýšit úroky třikrát.
Index nákladů práce měří také příspěvky na zdravotní pojištění a další výhody. Celkové kompenzace pro americké zaměstnance v prvním čtvrtletí stouply o 2,7 procenta. To byl nejrychlejší růst od třetího čtvrtletí 2008. Mzdy a platy činí zhruba 70 procent celkových kompenzací, zbytek tvoří další benefity, napsala agentura AP.
Zdroj: ČTK
Aktuality

